Fal penészmentesítés

2008-12-11 16:45:12 |

Praktikus kis füzet formájában Csanda József összeállítást készített a fal penészesedés problémáinak megelőzésére és elhárítására. A kiadványból néhány fontos gondolatot és tanácsot próbáltunk kiemelni olvasóink számára.

A festési munkálatok legfontosabb része az előkészítés. Ha nem régi a fal festése, akkor általában a penészlemosást követően azonnal kezdhetjük a penészgátló falfestést. Ezek a szerencsésebb esetek, hiszen nem kell a fal előkészítésével különösebben foglalkozni, mivel az jó állapotban van. Ez arról ismerhető fel, hogy a korábbi festék jól tapad a falhoz, tehát csak felületi penészünk van, így könnyedén folytathatjuk a munkát.
A fal előkészítése a következő munkákat jelenti: szennyeződések, sósszerű kivirágzások eltávolítása, durva kiálló szemcsék, érdesség eltávolítása (csiszolás, kaparás). Ne alkalmazzunk száraz kaparást (vagyis nedvesítsük be a falat), mert a szétszóródó spórák miatt újabb fertőzés keletkezhet. Célszerű fungicid tartalmú alapozást végezni. Nagyon fontos a penésztelepek elpusztítása, hogy ne öntse magából a spórák millióit! Célszerű a kaparásnál orrunk, szánk elé porvédő maszkot helyezni. Ezt kövesse a felületi egyenetlenségek tömítése, tapaszolása, glettelése.
Ha szükséges a felület kémiai átalakítása, kezelése (pl. fluátozás) akkor végezzük el. Ugyancsak gondoljuk át, hogy impregnálás (fal telítése, beeresztése), mélyalapozás, felületszilárdítás (vakolaterősítés) szükséges-e. Ha szükséges, akkor konzultáljunk előtte a forgalmazóval, vagy annak vevőszolgálatával, kérjük ki festőmester, festékszaküzleti eladó véleményét.
A munka megkezdése előtt gondosan takarjunk le minden olyan tárgyat, amelyet óvni akarunk az alkalmazásra kerülő szerektől vagy a festéktől. Segítségünkre lesznek a festő ragasztószalagok, a járható vagy létrázható takarófóliák. Egyes esetekben a hullámpapír leterítése is elegendő.
Távolítsuk el acélkaparóval, drótkefével a régi festéket. Csiszolópapírral simítsuk el a fal egyenetlenségeit. Léteznek olyan esetek, amikor a téglafalon lévő vakolat morzsalékosodik, vagyis minden érintésre szétmálik, porlódik, darabosan alkotóelemeire esik. Ilyenkor nincs más hátra, mint tégláig le kell verni az elöregedett vagy salétromossá vált vakolatot, és újra kell vakolni az ilyen falfelületeket.
Falhoz használatos kittel (készen kapható, előkevert, azonnal használható anyagok és csak bekeverést követően alkalmazható anyagok állnak rendelkezésünkre a kereskedelmi forgalomban) tömítsük a repedéseket, hézagokat. CMC-t (carboximetilcellulóz) ne tegyünk a glettanyagba, mert a CMC kiváló gombatáptalaj.
A dilatációs hézagok kitöltéséhez szilikonkaucsuk féléket alkalmazhatunk. Ezek általában 300-310 ml anyagot tartalmazó ún. kartusos kiszerelésben kerülnek forgalomba. Alkalmazásukhoz kinyomó-pisztolyt kell beszereznünk. Aerosolos PUR habok használata is számításba jöhet elsősorban a nyílászáró szerkezetek beállításával kapcsolatban. Útbaigazító mutató, hogy 1 kg-os kiszerelésű flakonból kb. 40 liternek megfelelő hab nyerhető.
A glettelést széles acélspatulyával, vagy glettvassal végezzük, szemben állva a falfelülettel. A vasra vett anyagot egy fél íves mozdulattal kenjük fel a falra. Száradás után csiszolni, majd portalanítani kell a falfelületet.
A porózus falak megnövekedett szívóhatásának csökkentésére mélyalapozók, telítő anyagok (impregnálás) szolgálnak. Ezek általában színtelen, gyorsan száradó termékek, a kezelt falfelület természetes légzését nem akadályozzák. Több esetben a vakolat erősítését is elősegítik, ha az alkalmazásra kerülő termékek leírásai ezt is tartalmazzák. Egyben biztosítják a felhordásra kerülő falfesték jobb tapadását. Nagyon előnyös, ha ezek a folyadékok is tartalmaznak már fungicid hatóanyagokat, mint az EUROPAL 60 fungicid mélyalapozó, vagy a STOP nagy koncentrátumú penészgátló adalék.

Alkalmi penészesedés

Okozhat falpenészesedést a beázás vagy csőtörés is. Mivel a kiváltó okot feltételezhetően itt már megszüntettük, így a falak kiszáradását követően nem csak a nyomok eltüntetése a feladat, hanem annak megakadályozása is, hogy a már kialakult penésztelep ne terjedjen tovább. Tehát, ne csak penészlemosást végezzünk, hanem olyan fungicid anyagot juttassunk fel a falra, amely nem csak megöli a még esetlegesen maradék penésztelepeket, hanem megakadályozza azok későbbi keletkezését. Ha korábban nem tapasztaltunk penészesedést, ebben az esetben nem szükséges hosszú távú és költségesebb megoldásban gondolkodni. Az érintett falak átfestésére javasolt a GEIGER STOP nagy koncentrátumú penészgátló adalék (100 ml) alkalmazása 4-8 literes diszperziós festékbe keverve. A befesthető falfelület 10-20 m2 lehet rétegszámtól függően.
Az ezt megelőző penészölő lemosáshoz használható megoldások közül választhatunk klórmentes és klóros változatú szereket. A klórtartalmú GEIGER STOP penész-, moha-, és algaölő folyadék használatát követően pár perc elteltével már szemmel jól láthatóan kifehérednek a penészes helyek. A kényes helyeken maró hatása miatt körültekintően kell bánni a szerrel.
Ha a klórt kerülni akarjuk, akkor szintén a klórmentes típust válasszuk. Ameddig a klóros változat gyors eredményt mutat, de rövid idő alatt (kedvező, ha csak pár hét múlva) ismét jelentkezhet a penész, addig a klórmentes változatok pár hónapig is ellent állhatnak az újrapenészesedésnek, különösen, ha olyan falfelületre alkalmazzuk, ahol rajta hagyható a kezelendő felületen.
Mindkét változat használata esetén szigorúan be kell tartani a biztonsági előírásokat! Ha nagyobb falfelületet szükséges penészmentesíteni, akkor a szórófejes változatok mellé szerezzük be az ún. utántöltő folyadékot. Erre kiválóan alkalmas az EUROPAL EAK elnevezésű termék, mivel a 2,5 literes kiszerelés tartalma megfelelő hígítás után kb. 180 m2 felület penészölő lemosásához elegendő.

Tapétázott fal penészedése

A tapétázott fal jó gombatáptalaj; mind a tapéta anyaga, mind a tapétaragasztó nedves közegbe kerülve kiváló penész táptalaj. Emiatt lehetőleg kerüljük a kritikus helyeken a tapétázást. Ha nemrégen befestett fűrészporos tapéta penészesedett be, akkor nagyon körültekintően kell eljárni, mert a penészölő lemosások feláztathatják a tapétapapírt, és a törlések során, elszakadhatnak, összegyűrődhetnek.
Csak lágy felitatásokat végezzünk, majd a vizes lemosást követő megszáradás után már nekiláthatunk a fungicides átfestésnek. Bár a régi és az új fehér színek között árnyalatnyi különbségek lehetnek, ez még mindig jobb, mint penészes falak között élni és veszélyeztetni az ott élők egészségét. Nem beszélve az esztétikai hátrányról, amit a szokatlan színű penésztelepek mutatnak.
Akit zavar az előbb említett árnyalati különbség, két megoldás közül választhat. Az egyik, hogy átfestjük a teljes falfelületet a fungicides festékkel. A másik megoldás nagyobb figyelmet és kifejezetten körültekintő munkát igényel. Ezt csak akkor alkalmazzuk, ha túlságosan nagy felületet kell rendbe hozni, és az anyagi lehetőségeink korlátozottak. A kritikus helyeket és környéküket először fessük be fungicides festékkel (Stop nagy koncentrátumú penészgátló adalékkal kevert diszperziós festék, vagy extra erős EUROPAL gombaölő és penészgátló falfesték) egy rétegben. Majd fessük át az összes felületet normál diszperziós falfestékkel két rétegben. Ezután a fungicides festékkel ismét fessük át a korábban ezzel a festékkel kezelt felületeket, melynek helyeit jól megjegyeztük, hogy a fungicides átfestések ugyanarra a kritikus helyre kerüljenek, és érintkezzenek a későbbiek során a levegővel.
Ugyanezt a módszert alkalmazzuk akkor is, ha extra erős védelem szükséges az erősen szennyezett helyeken és megnyugtatásképpen a többi részen a kisebb hatóanyag tartalmú Stop nagy koncentrátumú penészgátló adalékkal bekevert diszperziós festékkel váltjuk ki a normál diszperziós falfestékek valamelyikét. Nevezzük ezt az eljárást ún. foltos javításnak.
Fontos tanács! Ne fedjünk be a penészgátló falfestékkel bevont felületeket! Hagyjuk érintkezni a levegővel, hogy a falra kicsapódó pára hatására a festékben lévő fungicid anyaggal kifejthesse a penészspóra-ölő képességét. Így a penészesedésre hajlamos falainkon nem tud megtelepedni a gomba. Az odaeső spórák elpusztulnak.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

zsuli avatarja

zsuli         beázás, csőtörés utáni penész

Beázás vagy csőtörés miatti penész esetén a vizet falakat ki is kell szárítani, ha szellőztetéssel nem megy, páramentesítő géppel lehet gyorsítani a száradási folyamatokat. Ezek a gépek a lavagőből vonják ki a nedvességet, és a fal így gyorsabban szárad.

Párásító választása

Sokszor leírtuk már, hogy a lakás ideális páratartalma nagyon fontos egészségünk szempontjából. A túlságosan száraz levegő kiszárítja a nyálkahártyánkat, ami betegségek támadáspontját nyitja...


Tapétázás, festés helyett?

Aki azt hiszi, hogy a tapétázás egyszerűbb, minta falfestés, az téved. Mindegyik módszernek megvannak az előnyei és természetesen a hátrányai is. A falfestéssel egyszínű falfelületeket célszerű...