Zöldség- és gyümölcscentrifugák

2009-08-30 14:10:25 |

Az egészséges életmód iránti igény előtörésével egyre többen vásárolnak gyümölcs- és zöldségcentrifugát, mellyel házilag lehet gyümölcsleveket készíteni friss gyümölcsökből. E hasznos eszközök fontosabb tulajdonságait szeretnénk bemutatni Olvasóinknak, hogy vásárláskor a legjobb döntést hozhassák meg.

A gyümölcslevekről

Ha a boltok polcain végignézzük a választékot, árban és minőségben is nagyon sokféle termékkel találkozunk. Vannak a gyümölcsízű italok, melyek gyakorlatilag gyümölcsöt sem láttak, hiszen gyümölcstartalmuk mindössze 1-2 százalék körüli. Ezek esetén az ízhatást aromaanyagok biztosítják.
A gyümölcslevek között is nagy a változatosság, 12, 25, 50 és 100 százalékosakat is találunk. Ezek ára annál magasabb, minél nagyobb a gyümölcstartalmuk. Választhatunk még szűrt és rostos levek közül is. A csomagolástechnológia fejlődésének köszönhetően szerencsére ma már egyre szélesebb a tartósítószert, színezéket nem tartalmazó termékek palettája.
Hogy miért is érdemes gyümölcscentrifugával otthon gyümölcsleveket készíteni? Leginkább azért, mert abban csak az van, amit mi szeretnénk beletenni, és a többféle gyümölcsöt vagy zöldséget ízlésünk szerint keverhetjük. A boltokban kapható gyümölcslevek többsége sűrítményből van visszahígítva, és ha megnézzük a dobozon, hogy mit tartalmaz, láthatjuk, hogy számos terméknek alma sűrítmény az alapja. Ez nem baj, csak ha narancslevet iszunk, akkor az sokszor narancs-alma keveréket jelent...

Mi is az a gyümölcscentrifuga?

A gyümölcscentrifuga zöldség-, és gyümölcslé kinyerésére alkalmas konyhai kisgép. Működési elve, hogy magas fordulatszámú aprító tárcsájával szinte lereszeli a belerakott gyümölcsöt, ezáltal megnyitja a sejteket, melyek létartalma így kinyerhetővé válik. A gép végül különválasztja a levet a rostoktól. A gyümölcscentrifugák árai 5000 forint körül kezdődnek, de ehhez képest öt-nyolcszoros árban is találhatunk csúcsmodelleket.
A gyümölcsleveket lehetőleg éhgyomorra fogyasszuk, így hasznosul a legtöbb hasznos alkotórésze. A lényerés után az oxidációs folyamatok felgyorsulnak, ezért a tápanyagok megőrzésének az érdekében jó, ha a levet minél hamarabb elfogyasztjuk, és nem tároljuk hosszasan, hiszen levegővel érintkezve - igaz számunkra láthatatlanul - gyorsan romlik a minősége.

Tippek a géphez...

Hasznos segítség, ha a gyümölcscentrifuga leírásába beleírja a gyártó, hogy a gép a gyümölcs vagy zöldség levét hány százalékban tudja kipréselni. Általánosságban elmondható, hogy azok a modellek, amelyek a gépen kívülre adagolják a rostot és a már kicentrifugált pépet, azok kicsivel kevésbé hatékonyak, mint azok a típusok, melyek a gépen belül egy külön tartályba gyűjtik a sűrű részeket.
Többféle teljesítményű gép közül választhatunk, ebben nem érdemes spórolni. Az alacsonyabb teljesítményű gépek nem bírják a terhelést hosszabb ideig, így keményebb, kisebb létartalmú terményekkel gyakran használva hamar tönkremennek. A magasabb teljesítményű, 500 W körüli gépek már arra is alkalmasak, hogy a gyümölcsöket hámozás nélkül rakjuk bele (pl. barack, körte, alma), így a munkafolyamat jelenősen lerövidül a hámozás mellőzése miatt.
A gép lelke a szűrő, ami egyben érzékeny is, hiszen a rostoktól hamar eltömődhet. A komolyabb gépekben ezt elkerülendő kettős szűrőket szerelnek be. Választáskor fontos szempont a gyümölcsadagoló garat mérete és kialakítása. Ha a garat túl szűk, akkor a nagyobb gyümölcsöket csak kicsire aprítva lehet belerakni, ami több munkával és időveszteséggel jár. Ha a gyümölcstartály kicsi, akkor sokszor kell utántölteni a gyümölcsöt, míg megfelelő mennyiségű levet kapunk. Mindebből következik, hogy kényelmünk érdekében jó, ha minél nagyobb gyümölcstartállyal és minél szélesebb betöltőnyílással rendelkező gépet veszünk.

Mint az összes háztartási kisgép esetén a magas zajszint itt is megkeserítheti reggelenként a még alvó családtagok életét. Igyekezzünk minél halkabb típust választani gyümölcscentrifugából is.
Fontos, hogy olyan típust válasszunk, mely egyszerűen tisztítható. Mivel napi-, vagy legalábbis gyakori használatú gépről van szó, ezért tisztítani is gyakran kell. Nem érdemes olyan gépet választanunk, melyet apró darabokra kell szétszedni a tisztításához.
A biztonság is lényeges. A legtöbb készüléket már úgy alakítják ki, hogy a kések addig nem indulnak be, amíg a fedél nincs felhelyezve a betöltőnyílásra. Hogy használat közben a konyhapulton ne induljon el a gép, ezért tapadó korongok rögzítik az asztalhoz. Ezek stabilitásáról már vásárláskor is meggyőződhetünk, ne később jöjjünk rá, hogy a gép "elmászkál" használat közben.
Az eddig említettek mellett számos egyszerű, ám nagyon praktikus dolog akad, amit még érdemes megnézni a gépen vásárlás előtt. Ilyen a többfokozatú sebességállítás lehetősége, a váltakozó forgásirány, melyek a jobb lékinyerési hatékonyságot biztosítják. A kábeltartó is egyszerű, de praktikus dolog, hogy ha a gépet közel tudjuk helyezni a konnektorhoz, akkor a felesleges kábelhossz ne akadályozzon bennünket. Jó, ha a gép gyakran tisztítandó alkatrészei alkalmasak mosogatógépben történő tisztításra. A légyűjtő kancsónál pedig előnyös, ha az áttetsző, azaz látjuk benne a lészintet, sőt, ha mérőskála is van a kancsón.
Mint már sok más háztartási kisgépre is jellemző, a gyümölcscentrifugákat sem nagyon éri meg javítani, a garanciális idő alatt bekövetkező hibák esetén gyakran inkább az egész gépet kicseréli a forgalmazó. E készülékből is javasolt minél hosszabb, de lehetőleg minimum 2 éves garanciával rendelkező típust választani.

A gépeknek lelke van

Sokan nem tartják fontosnak egy-egy háztartási gép megvásárlásakor azok használati utasításainak áttanulmányozását, mondván ezek olyan egyszerűek, mindenki rájön a használatukra. Ez az állítás részben igaz is, ám számos olyan apró dolog olvasható például a gyümölcscentrifugák leírásaiban, melyeket nem valószínű, hogy a vásárló magától kitalálna. Ezek ismeretével azonban a gép munkájának hatékonyságát növeljük, azaz egyben a saját időnkkel spórolunk, valamint nem elhanyagolandó, hogy a szakszerű használat jelentősen kihat a gép várható élettartamára.
Például gépenként, annak teljesítményétől és kialakításától függően más lehet a gyümölcsök előkészítési igénye. Cseresznyének, baracknak és szilvának a magját mindig el kell távolítani. A citrusféléket, a görögdinnyét, sárgadinnyét, kivit, ananászt mindig hámozzuk meg gyümölcscentrifugálás előtt. Ezután a gép leírásában kívánt méretre aprítsuk a gyümölcsöket, és helyezzük be az adagolóba. A szűrőt eldeformálódás esetén cseréljük ki, de általában - ha semmi látható sérülése nincs - kétévente, vagy ahogy a gépleírásban szerepel, szerezzünk be újat.

Mint a villám: egy nap mínusz egy kiló

Ha egész nap csak zöldség- és gyümölcslevet fogyasztunk, másnap garantáltan egy kilóval kevesebbet mutat majd a mérleg. Minimum.
- Reggel éhgyomorra igyunk meg 0,5 dl savanyúkáposzta-levet.
- Délben és este (esetleg reggelire is) igyunk 1,5-1,5 dl cukrozatlan, saját készítésű zöldség- vagy gyümölcslevet.
- Este pedig 0,5 dl saját préselésű búzafű- vagy gyermekláncfűlevet.
Mindennap kortyolgassunk el 2 liter ásványvizet vagy édesítés nélküli gyógyteát.

Papaja-gyömbér ital - a jobb emésztésért

A papajában található papain nevű enzim segít a nehezen emészthető ételek könnyebb és gyorsabb feldolgozásában. Hatása érezhető a napi munkában, az esti elalvás "zökkenőmentességében". A gyömbér fokozza az emésztőnedvek termelődését, lazítja a gyomor és bél izmait, egyensúlyt teremt a bélflórában.
- Vágjunk félbe 2 papaját, magozzuk ki, és adjunk hozzá egy nagyjából 1 cm hosszú, megtisztított, friss gyömbérgyökeret. Préseljük ki gyümölcscentrifugában, és azonnal fogyasztható.

Energiaital zabpehelyből

A zabpehely rostanyagai megdagadnak a gyomorban és a bélben - ezáltal pedig hamarabb lakunk jól. A szénhidrátokban gazdag banán káliumot és B6-vitamint (is) tartalmaz - gyorsítja az anyagcserét és a zsírégetést. Az író baktériumai is gyorsítják az anyagcserét, és kiűzik a fölösleget a zsírraktárakból.
- Áztassunk be 3 evőkanál zabpelyhet 2 dl íróba. Egy óra múlva adjunk hozzá egy fél banánt és turmixoljuk össze.

Brokkoli ital, a máj méregtelenítésére

Igazi hasznosanyag-bomba. A béta-karotin, az antibiotikumok, a folsav, a kalcium, a vas, a magnézium, a C- és B-vitamin kombinációja méregteleníti, tisztítja a májat, hatékonyabbá teszi az anyagcserét. Karcsúsít és szépít - a kötőszövetben lerakódott salakanyagok eltávoznak, a bőr feszesebbé válik, kisimul.
- Tegyünk a gyümölcscentrifugába 6 nagy fejessaláta-levelet, 1 brokkolirózsát, 1 kis céklagumót és 3 szál sárgarépát. A kipréselt levet azonnal fogyasszuk.

Gazdag szépségkoktél és gyorsabb zsírégetés

A halban található jód gyorsítja az anyagcserét. A pajzsmirigy elegendő hormont termel, ez fokozza a zsírégetést. A jód narancslével kombinálva tökéletes keveréket alkot, hiszen a C-vitamin megvédi a hormonokat a szabad gyökök károsító hatásaitól. A sárgarépa béta-karotinja csak zsírban oldódik, ezért optimális megoldás ebben a koktélban a lazac- vagy halolaj kapszula.
- Tegyünk a gyümölcscentrifugába 2 szál sárgarépát. A kipréselt léhez hozzáadunk 2 dl frissen facsart narancslevet. A koktéllal beveszünk 1 lazac (vagy hal-)olajkapszulát.

Vértisztító mangó mix

A mangó koktélban található béta-karotin, folsav, pektin, kalcium, magnézium, kálium és C-vitamin tisztítja a vért, méregteleníti a vesét. Ez fontos, hiszen az anyagcsere maradékai megkötik a vizet a kötőszövetekben, ami akár két kiló pluszt is jelenthet.
- 1 mangót, 1 megtisztított kivit és egy almát gyümölcscentrifugába teszünk. A kipréselt levet azonnal fogyasztjuk.

A paprikakoktél kisimítja a narancsbőrt

A zöldpaprika gazdag C-vitaminban, béta-karotinban, folsavban, kalciumban, káliumban, magnéziumban, szilíciumban, vasban és cinkben. Ezen anyagoknak köszönhetően az izmok rugalmasabbá, a kötőszövetek erősebbé, keményebbé válnak. A legjobb és legegyszerűbb szer narancsbőr ellen. Az articsókában található cinarin elősegíti az epesav termelését, amely a zsírégetésért felelős.
- 2 articsóka, 2 zöldpaprika és 1 csokor petrezselyem levét gyümölcscentrifugában kipréseljük.

Laposabb has uborkaitallal

Az uborka 95%-a víz - fogyókúrázók legideálisabb tápláléka. Ugyanakkor telis-teli van értékes ásványi anyagokkal: folsavval, szilíciummal, káliummal, C-vitaminnal, vassal és cinkkel. A zöldség magas víztartalmánál fogva ezek gyorsabban jutnak el a sejtekbe, ezáltal fokozzák az anyagcserét. Az édeskömény segít lekötni a táplálékkal bekerülő zsiradékot: kiválasztódik, mielőtt még lerakódna a hason vagy a csípőn. Belülről tisztítja a bőrt, fokozza annak vérellátását, így az arc pirospozsgássá, egészséges színűvé válik.
- 1 édesköménygumót, 1 kis kígyóuborkát és 2 kis szál sárgarépát feldarabolva gyümölcscentrifugába teszünk. A kipréselt levet azonnal fogyasztjuk.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!

Nagy Z. Róbert


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Gyümölcsből pálinka, zöldségből párlat

Terjed a zöldségpárlatok gasztronómiai felhasználása. A gyümölcsökből készült pálinkák szinte mindenki számára ismertek, ám egy új irányvonal is erősödik az utóbbi években, hiszen zöldségekből...


Tápanyag-utánpótlás és permet-koktélok

A szobai és kerti növényeink megfelelő tápanyagellátásával akár 20-25 százalékos termésnövekedést érhetünk el, emellett dísznövényeink jobban fejlődnek, magasabb díszítő-értékük lesz, és a...