Paneles falburkolat

A burkolóléceket méretre kell szabni Manapság szinte mindenki a gyors megoldásokat kedveli. Ha például egy helyiség falburkolatának részbeni felújítását a funkciójának a megváltozása motiválja, ez könnyen megoldható. Persze az is lényeges, hogy milyen a fal állapota,
mi van rajta, magyarán mondva: mit akarunk elfedni az új burkolattal. Esetünkben egy konyha dolgozószobává alakulását kellett megoldani, amelynek oldalfalán a munkapult magasságában csempeburkolat „díszítette” a falat. Ennek leverésétől hideglelést kapott a tulajdonos, mindenképpen szerette volna elkerülni. Ezért olyan megoldásra esett a választása, amelynél a dekoratív hatás mellett a csempékhez sem kellett nyúlni. Ezt a lehetőséget a lambériázás biztosította.

A lapanyagként nem a hagyományos fenyőlambériát választotta, mivel ez – felületének csiszolása és lakkozása miatt – túl munkaigényesnek találtatott. Helyette a korszerűbb, fóliázott lapburkolatok közül választotta a legelőnyösebb árút. Ez hazai gyártású, s csupán 900 Ft-ba kerül m2-e. A 8 mm vastag, 14,5 cm széles és 275 cm hosszú, csaphornyos kialakítású fóliázott burkolólapokból már gyorsan ki lehetett alakítani az egyöntetű, s emellett tagolt felületű új falburkolatot.
Az övlécekhez tetolécek is megfelelnekEhhez természetesen bizonyos előkészületekre volt szükség. Először is a mosogató csőkiállásainak lezárását a csempe szintjébe kellet hozni. A lefolyócsövet műanyagdugóval zárták le, a vízcsőre pedig ugyancsak záró dugó került. Következő lépés az övlécek vastagságának meghatározása volt. Ezt a csőkiállások magassága, illetve a csempeburkolat falsíkból kiálló felszíne határozta meg. A csőkiállások voltak magasabbak, így övlécekként alul 30x50, felül 20x50 mm-es tetőlécekre esett a választás. A fal ugyanis a függőónos ellenőrzés alapján így lett kellően függőleges.
Az övlécek műanyag tiplikbe hajtott facsavarokkal alig egy negyed óra alatt a helyükre kerülte, s következhetett a panelelemek felerősítése. Mivel nem teljes magasságukban kerültek a falra, előbb több darabot összefogva rezgő fűrésszel megfelelő hosszúságúra darabolták a burkoláshoz szükséges mennyiséget. Alul a padló és a burkolólapok éle között 5-8 mm rést célszerű hagyni, hogy a padló esetleges egyenetlenségei felerősítéskor ne okozzanak felül szintbeli különbségeket.
A burkolás az egyik sarokból kiindulva, a csapos részének levágott élével az övléchez illesztve, s a széléhez közel egy-egy facsavarral rögzítve kezdődött. Az elemet balról egy-egy kapoccsal is rögzíti, majd következhetett a következő burkolólap csapjának a horonyba ütése. Így haladva az ablak felöli részen csak az utolsó elemet kellett hosszában a szükséges szélességűre szabni, s facsavarral az övlécekhez csavarozva rögzíteni.
A sarokból kiindulva folytatható a burkolásA hosszabb oldali burkolat első elemének csapját ugyancsak célszerű levágni, és az elem ugyancsak facsavarral rögzíthető az övlécekhez. A következő elemeket a kapoccsal lefogott elem hornyába ütve, vízmértékkel függőlegesbe, felül pedig vízszintbe állítva, egymás után, tempósan haladva rögzíthetjük a falra, illetve az övlécekre. A saroknál természetesen beszabott szélességű darabra volt szükség, majd az új falrészen a levágott csapú darabbal folytatódott a burkolás. A befejező műveletekben a felső takaró párkányzatot a felső övléc élére, alul pedig a padló síkjához illesztve, a burkolóelemekre csavaroztuk. A belső sarkok fazonos, és színazonos takarólécekkel, a burkolat szélén tátongó rések pedig megfelelő szélességű külső sarokidomok felragasztásával tüntethetők el. A párkány fóliázott MDF szegélyidomainak leszabott végei felvasalható élfóliával fedhetők le.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!

Címkék: falburkolat, burkolat, panel

A cikk eredeti változata az alábbi címen olvasható az Ezermesteren:
https://ezermester.hu/cikk-469/Paneles_falburkolat