Láncfűrész élezés

2010-12-05 17:02:25 | Módosítva: 2010-12-14 17:06:30

Ha favágás közben úgy érezzük, hogy nem úgy halad a munka, mint azt megszoktuk, álljunk meg és végezzük el a láncélezést! A láncot élezni kell minden tankoláskor, és természetesen akkor is, ha szennyeződés miatt elment az éle.

Láncfűrésszel rendszeresen dolgozók tudják, hogy akkor van jól élezve a lánc, ha az saját magát húzza be a fába. Ha a fűrészt nyomni kell, akkor a lánc életlen, túlterheli a gépet, extrém esetben égeti a fát és a láncot is. Főleg elektromos gépek esetében lényeges az előbbiekre figyelni. A motoros fűrész egyszerűen lefullad, ha túlterheljük, az elektromosnak viszont leéghet a motorja is. Ezért is készítik az elektromos fűrészek meghajtó fogaskerekeit műanyagból. Túlterhelés esetén menjen tönkre a műanyag fogaskerék, ne a motor.
A fűrészlánc élezése nem bonyolult, de néhány alapvető fogást el kell hozzá sajátítani. Érdemes segédeszközöket alkalmazni, mint pl. reszelőtartó, reszelősablon vagy kézi reszelő.

Eszközök

Kézi reszelő

A legegyszerűbb láncfűrész élező a kézi reszelő, kör keresztmetszettel, a fűrészfogaknak megfelelő átmérővel. Ideális helyszíni, gyors élezésre, az élek frissítésére. Kézi élezésről lévén szó, némi ügyességet, és persze gyakorlatot kíván, hogy az élezést mindig azonos szögben végezzük, a metszőszöget ne változtassuk. Némelyik kézi élezőhöz ma már állványt, tartót is kaphatunk, ami mindezt elősegíti. Magát a reszelőt pár száz forintért megkaphatjuk a szerszámboltokban. Kézi reszelésnél a reszelősablon használata biztosítja a helyes élezést, sablon nélkül új lánchoz nagyobb átmérőjű reszelőt kell használni, majd a lánc méretétől függően kisebbekkel folytatni.

Multiszerszám

A Dremel és hozzá hasonló, nagy fordulatszámú multiszerszámok is jól használhatóak láncfűrész élezéséhez. Speciális élezőköszörű kapható hozzá, az akkumulátoros modellek pedig olyan helyen is használhatóak, ahol nincs hálózati áram.

Láncfűrész élező gépek

Aki sokat, rendszeresen használja a láncfűrészt, annak mindenképpen érdemes beszerezni egy láncfűrész élező gépet. Ezekkel a láncélezés könnyű és gyors, sok időt és energiát megspórolhatunk velük. A láncot egy leszorítóval két vezetősín közé rögzítjük. Ezek a vezetők a láncot pontosan a szükséges élesítési szögben tartják, egy szerkezet pedig mindig továbbítja a láncot a következő szemhez. Különböző vastagságú élezőkorongokkal és az élezőszög állításával minden típusú fűrészlánc élesítésére alkalmazhatóak. Az élezőkorong működés közben burkolattal védett, de természetesen kellő óvatosságot és odafigyelést igényel a szerszám használata.

Technika

A kézi láncélezés nem ördöngösség, a következőkre kell odafigyelni:

  • megfelelő átmérőjű körreszelő
  • minden vágóél, egyforma nyomóerővel, ugyanolyan dőlésszöggel, és ugyanannyi tolás számmal történő élezése
  • megfelelő irányba történő tolás
  • nem lefelé reszelve, hanem a vágóél irányába történő reszelőnyomással dolgozzunk
  • mélységhatároló megfelelő koptatása.

A tapasztalat szerint érdemes egy reszelősablont vásárolni, amivel nagyon gyorsan el lehet sajátítani a fűrészlánc élezést. Az élezésnél a lapot, láncot fent hagyjuk a gépen. A fűrészláncon két oldalt vannak élek. A bal oldali éleket jobb oldalról tolva, a jobb oldali éleket bal oldalról tolva kell élezni.
A reszelőtartóban lévő körreszelőt beillesztjük a vágóél ívébe. A sablonon látható egy jelölés, ami a vágóél jó dőlésszögét mutatja. Ez a vonalka egy irányba mutasson a vezetőlemezzel! Most már csak a vágóél irányába kell nyomni a reszelőt, 2-3 mozdulattal megtolni, visszafelé lazán húzva. Ezzel a módszerrel pár perc alatt felújítható a lánc, feltéve, hogy nem volt teljesen elhasználódott a művelet kezdetekor.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!

Bérces Balázs

Címkék: láncfűrész, élezés

Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

A tűzifa vágás művészete

Bizonyára Ön is tapasztalta már, hogy a kellemesen meleg nyári napokból egyik pillanatról a másikra átléptünk a hűvösebb őszi évszakba. A hűvös időjárásról hamar eszünkbe jut a tűzifa...


80 éves az AL-KO

1931-ben a 23 éves Alois Kober a bajorországi Kötzben megalapította vállalkozását, egy lakatos üzemet. A fiatalember javításokkal foglalkozott és elkezdte előállítani a lovaskocsik fékszerkezeteit....