Melegvíz cirkulációs rendszer

2012-01-04 11:56:43 | Módosítva: 2012-01-04 11:56:43

A használati melegvíz cirkulációs hálózatának feladata, hogy a vízvételi helyen, a megnyitást követően azonnal melegvíz folyjon, ne kelljen alkalmanként több liternyi hideget elpocsékolnunk.

A napi melegvíz-felhasználás napszakonként változik, általában reggel és este jelentkeznek fogyasztási csúcsok. A fogyasztások közti időben a melegvíz lehűl, a bojler és a vízvételi hely közötti csőszakaszban. A következő vízvételnél ezt a hideg vizet el kell engednünk a csatornába, hogy ismét meleghez juthassunk. Napi szinten ez 10-15 liter pazarlást jelent, fejenként. A korszerű vízhálózat nem csak hideg- és melegvíz vezetékből áll, hanem egy cirkulációs kört is tartalmaz. A cirkulációs rendszer használható napkollektoros és hőszivattyús szisztémáknál is, egyetlen feltétel a puffertartály megléte.

Tervezés

A cirkulációs kör vízárama a csővezeték hőveszteségéből és a melegvíz megengedett lehűlésből határozható meg. A rendszer beszabályozásakor minden felszálló ághoz meg kell állapítani a tömegáramot. Mivel a melegvíztermelőtől távolabb haladva csökken a cirkuláló víz hőmérséklete, ezért azonos hőveszteség esetén a távolabbi felszállók egyre nagyobb belépő cirkuláló tömegáramot igényelnek.

Irányelvek

Hogy milyen méretű épület esetében célszerű a cirkulációs hálózatot kiépíteni, egyedi mérlegelést igényel. Alapvetően kijelenthető, hogy a cirkulációs kört új építésű épületeknél érdemes alkalmazni, utólagos átalakításnál a magas költségek csak nagyon lassan térülnek meg. Tervezésnél a Német Víz- és Gázszakmai Egyesület (DVGW) W551 számú irányelvét szokás alkalmazni. Ennek megfelelően a HMV rendszerben megengedett maximális csőlehűlés mértéke 5 °C. Ehhez igazodva a DVGW W553 méretezési eljárás szerint az előremenő vezetékben a megengedett csőlehűlés 2 °C.

A gyakorlat igazolta, ha a cirkulációs tömegáramot úgy határozzuk meg, hogy az előremenő vezetékben 2 °C-nál nem nagyobb a csőlehűlés, akkor a teljes csőhálózatban, beleértve a cirkulációs szakaszokat is, tartható a max. 5 °C-os lehűlés. Az úgynevezett „gyorseljárás” legfeljebb két lakást ellátó rendszerek esetében alkalmazható, könnyen áttekinthető, számolást alig igénylő módszer. Az alkalmazás feltételei, hogy az előremenő vezetékek összes hossza kisebb legyen, mint 30 méter, a leghosszabb ágvezeték hossza kisebb, mint 20 méter, a szivattyú utáni visszacsapószelep ellenállása pedig kisebb, mint 30 mbar. Ha a fenti körülmények teljesülnek, akkor a HMV előremenő vezetékeit a hagyományos módon kell méretezni, a cirkulációs vezeték belső átmérője minimum 10 mm kell, hogy legyen. A szivattyúval keringetett térfogatáramnak meg kell haladni a 200 liter/órát, a szivattyú emelőmagasságának pedig az 1 métert.

Az ún. „egyszerűsített” eljárás terjedelmi korlátozás nélkül alkalmazható, a biztonság irányában a részletes számításhoz képest számos egyszerűsítést enged meg, ebből túlméretezés, illetve nagyobb beruházási és később üzemeltetési költség várható a túlméretezés okán. A „részletes” eljárás szintén terjedelmi korlátozás nélkül alkalmazható, abban az esetben, ha a túlméretezésből adódó többlet kiadások ezt kikényszerítik, vagy nagyobb számítási igény merül fel.

Szabályozás, vezérlés

A szivattyú energiafogyasztása üzemeltetési költséget jelent. Annak érdekében, hogy ezt a költséget minimalizáljuk, egyrészt korszerű szivattyút kell alkalmazni, másrészt a szivattyú működési idejét a fogyasztási szokásokhoz kell igazítani. Ennek megfelelően a cirkuláció csak akkor működik, amikor arra szükség van (pl. a reggeli és esti órákban).

A szivattyút vezérelhetjük kapcsolóórával és/vagy termosztáttal is. Az energiafelhasználást a vezérlés nélküli szivattyúhoz képest kapcsolóórával 58%-al, termosztáttal pedig akár 90%-al is csökkenthetjük. Kapcsolóórás vezérlésnél a szivattyú szakaszosan üzemel, a beállított időintervallumoknak megfelelően. Ennél kulturáltabb megoldás a termosztatikus szabályozás, ahol a szivattyú folyamatosan üzemel, mindaddig, amíg a keringtetett víz hőmérséklete el nem éri a termosztáton beállított értéket. Termosztátról és kapcsolóóráról vezérelve a termosztát élvez prioritást. Utóbbi megoldás a legelterjedtebb, így valósítható meg az, hogy a csúcsidőszakokban folyamatosan el legyünk látva melegvízzel, napközben pedig ne fogyasszon áramot a szivattyú.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!

Bérces Balázs


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

alexandru avatarja

alexandru        

Egy gondolatot,elképzelést sikerűlt a leírásból kihámozni,de ennyi.Pontosabb és reszletesebb leírás kellene. BUÉK minden olvasónak !

Energiahatékony hőszivattyú hűtésre és fűtésre is

Az energia okos felhasználása az elmúlt hónapokban az energiaárak emelkedése miatt még inkább középpontba került. Ugyanakkor fenntarthatósági szempontok alapján is egyre fontosabb, hogya...


Mennyezeti ventilátorok

A mennyezeti ventilátor viszonylag olcsón beszerezhető, igen praktikus háztartási, lakberendezési eszköz. Sokan úgy gondolják, hogy legfeljebb alegmelegebb nyári napokon lehet hasznát venni,...