Fakéreg téli védelme

2013-01-13 15:37:16 | Módosítva: 2013-01-13 15:37:16

A meleg hatására növekszik a tárgyak kiterjedése, míg hidegben csökken: ez a hőtágulás. A dilatáció ellen az építőiparban is sokféleképp védekeznek. Ez alól a növények sem kivételek.

A hőingadozás egészen addig nem jelent gondot, amíg az lassan, az egész növényre kiterjedten, egyszerre megy végbe. A verőfényes téli nappalokon viszont előfordul, hogy a fa törzsének egyik fele akár tíz-húsz fokkal melegebb lesz, mint a másik. A hűmérséklet-különbség miatt a fa kérge egyenlőtlenül melegszik fel. A keletkező feszültség hatására a kéreg megreped, és fagylécek, fagyrepedések alakulnak ki. Ezek a sebfelületek kiváló alkalmat adnak a kártevőknek és a kórokozóknak, hogy behatoljanak a fa szöveteibe. A törzset ez ellen régen fehérre mázolták, ami visszaveri a napsugarakat, de ez nem túl esztétikus. Ehelyett ma elterjedtebb a törzs takarása nádszövettel vagy törzsvédő hálóval. Utóbbi nem csak a törzs felmelegedését gátolja, hanem a vadak rágása ellen is óv.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!

A cikk eredeti változata az alábbi címen olvasható az Ezermesteren:
https://ezermester.hu/cikk-6096/Fakereg_teli_vedelme