Környezetbarát építőanyagok

2014-02-03 10:49:56 | Módosítva: 2014-02-11 11:32:13

Mitől „zöld” egy építőanyag? Természetes anyagú, hosszú az életciklusa, kis energiabefektetés szükséges az előállításához, nem veszélyes a környezetre. Sok ilyen anyag áll rendelkezésünkre, lássuk őket!


A Föld energiafogyasztásának felét az épületek üzemeltetése és az építőipar teszi ki, ezért a XXI. század építési kultúrájában már nem hagyható figyelmen kívül a fenntarthatóság követelménye. Az építőanyag-gyártás környezetterhelése, a nyersanyag kitermelése és szállítása, az alapanyagok visszaforgathatósága, az épületüzemeltetés energiaigénye, és a házak emberi egészségre gyakorolt hatása egyaránt szerepet játszik az építés fenntarthatóságában.


Rendkívül tartós, változatos külsővel bíró építőanyag. Ha nincs levakolva párafékező vakolattal, lélegző fal építhető belőle, amely jól gazdálkodik a belső tér páratartalmával. Egészséges élettér alakulhat ki egy kőből épült házban, de ehhez meg kell akadályoznunk a falak felázását. A kő az egyik legősibb építőanyag, de ma talán még népszerűbb, mint régen: alig épül mostanában igényes épület külső terméskövezés nélkül. A terméskövet a ’70-es években inkább lábazatok, homlokzatok, kerítések és kerti elemek kialakításánál alkalmazták, de újabban gyakori a belső tér formálásában is, díszítő jelleggel használják.

Fa


A fát számos előnyös tulajdonsága teszi kiváló építőanyaggá. Könnyen, sokoldalúan megmunkálható. Növekedésének irányában magas szilárdságú, haránt irányban azonban kevéssé. Ez elsősorban az építkezés során fontos, hiszen a szerkezet tervezésénél ezt a szempontot veszi alapul a gyártó.

A fa, súlyához képest nagy szilárdságú, könnyen megmunkálható és kombinálható. A többi építőanyaghoz képest a fa jó hőszigetelő, levegővel töltött sejtszerkezete révén kevéssé vezeti el a meleget. Ugyanakkor ebből a rossz hővezetési tulajdonságából következik, hogy meglepően hosszú ideig tűzálló, nehezen éghető (akár 2000 °C-os hőmérsékleten is, belső rétegei lassan melegszenek fel. Ellentétben a fémmel, amely, ha eléri olvadáspontját, elveszti terhelhetőségét; az acél pl. már 1000 °C fokon a szilárdsága 80%-át elveszíti. A fa élettartama nagyban függ a szakszerű kezeléstől, légszáraz állapot biztosításától, feldolgozásától.

Parafa


A parafát a paratölgy törzsének és ágainak elhalt, majd a felszínen összegyűlő sejtjei hozzák létre, amelyek főként nitrogént tartalmaznak. Ez az oka, hogy a parafa sűrűsége négyszer kisebb a víz sűrűségénél. A cellulózból álló sejtfalak épek maradnak és a belső felületükön egy viaszszerű lemez alakul ki, innen jön víztaszító tulajdonsága.

A parafa nagyfokú vízhatlansággal rendelkezik, mely változatlan marad magas nyomáson, valamint forrásponti hőmérsékleteken is. A parafa légpárnaként működő sejtjei még szélsőségesen nagy terhelés esetén is sértetlenek maradnak. Rossz hővezető, azaz jó hőszigetelő tulajdonsága a kisméretű cellákat tartalmazó szerkezetének köszönhető.

Nád


A nád az agyaggal és a fával együtt az egyik legrégebben használt építőanyag. Ezt a rangját a szilárdságának és a vízállóságának köszönheti. A minőségi alapanyagból, korrekt munkával készített nádtető élettartama a száz évet is meghaladhatja. A nádtető egyáltalán nem igényel külön szigetelő rendszert, a szigetelőanyag maga a nád. Jó hőszigetelő hatását mi sem bizonyítja jobban, hogy annak idején a jégvermek is nádfedelesek voltak, így a télen betárolt jég még nyár közepén is használható volt. A nádtetőket tízévente karban kell tartani, kivitelezése nem drágább a ma használatos többi tetőfedési módnál.

Szalma


Ez az egyszerű növényi alapanyag kiváló tulajdonságokkal rendelkezik, ami alkalmassá teszi az épületekben való felhasználásra. Nem kell kompromisszumot kötni az árak-, külcsín-, környezeti terhek-, üzemeltetés szempontok között. A szalmabála épületeknek alacsony a beruházási költségük, tűz- és rágcsáló-biztosak, olcsó a fenntartásuk, mert alacsony a fűtésre, hűtésre felhasználandó energiaigényük, és időtállóak.

A szerkezettel nagyon jó hőszigetelő értéket lehet elérni, mely a kialakítástól függően U=0,12-0,17 között változik. Megfelelő kivitelezéssel akár passzívházat, vagy azt nagyon megközelítő hőszigetelő értékű épületet lehet építeni. A hangszigetelési képessége ugyanabból a szerkezeti jellemzőből adódik, aminek a kiváló hőszigetelési tulajdonságait is köszönheti.

A szénával ellentétben a szalma lényegében nem tartalmaz emészthető részeket. Még a mikroorganizmusok is csak megfelelő körülmények között képesek lebontani, emiatt időtálló, még a rágcsálók sem szeretik. A tesztek szerint a bevakolt felület két órán keresztül képes ellenállni 1000 °C fokos hőnek, mielőtt bármilyen károsodást szenvedne.

Vályog


A földfalú házak alapanyagát agyag, homok, szalma, pelyva, törek, esetleg nád keverékéből állítják össze. Ezt a masszát öntik formákba, s a napon való szárítás után – mint vályogtéglák – már készen is állnak, hogy lakóépületek készüljenek belőlük.

A vályogház vitathatatlan előnyei közé tartozik, hogy alacsony energiafelhasználást igényel, jó a hőtároló képessége, ami a mai villany- és gázszámlák mellett nem elhanyagolható pozitívum. Jó komfortérzetet biztosít a benne élőknek, hogy kedvezően egyensúlyozza ki a ház páratartalmát, jól szellőzik, valamint kiváló hang- és hőszigetelő. Az építkezésnél azonban vigyázni kell, hogy a falakat megvédjük a víztől, esőtől és talajnedvességtől.

Mész


A mészvakolat olyan előnyökkel rendelkezik, amelyek a szintetikus vakolatok esetében már különlegességnek számítanak. A mész kiválóan véd az időjárás hatásai ellen, akár több évszázadon keresztül is képes ellenállni az elemek támadásának. Emellett páraáteresztő anyag, ugyanakkor a vizet nem szívja magába, és nem közvetíti azt a fal felé. Jól tudja követni az épület mozgásait, viszonylag nehezen repedezik. Ha azonban mégis megreped, az anyagában lévő kalcium-hidroxid reakcióba lép a levegőben lévő szén-dioxiddal, aminek hatására a repedések valósággal beforrnak, ugyanis a reakció eredményeként kalcium-karbonát képződik, ami „begyógyítja” az ilyen jellegű felületi sérüléseket.

Cellulóz


A cellulózszigetelés újrahasznosított újságpapírból készül. Elemi cellulóz rostokra bontják a papírt, bór, bórax vegyszereket kevernek hozzá, kiszárítják és csomagolják. A bór és bórax természet-azonos szárító hatású vegyszer. Beépítési és környezetbaráti tulajdonságai alapján jelenleg az egyik legjobb szigetelőanyagnak tartják. A gyártás során semmilyen káros anyag nem kerül beépítésre, és nem keletkezik, minden természetes anyagok felhasználásával készül - újrahasznosított válogatott-minőségi újságpapírból. A hozzáadott bórnak és bóraxnak köszönhetően nincs olyan élőlény, ami meg tudna maradni benne. Az adalékok folyadékmegkötő hatása miatt a szigetelésbe kerülő élőlények 12-24 óra alatt kiszáradnak, így nem választják fészkelő helynek.

Kender


Nyugat-Európában vannak olyan készház-gyártók, amelyek „zöld” anyagokat használnak. Így például üveg- vagy kőzetgyapot, illetve polisztirol hab helyett kender- vagy gyapjúszálas szigetelőanyaggal, illetve tejsavóval kezelt faforgáccsal szigetelik az épületeiket. Ezek a házak drágábbak, viszont a környezettudatos vásárlók hajlandók ezt megfizetni. A kenderből kivont rostokból hőszigetelő táblák, illetve betonelemek állíthatók elő. A kenderrostból készített hőszigetelés nem csak készházak, meglévő hagyományos épületek utólagos hőszigetelésére is használható.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Regrow azaz újratermesztés

Az újrahasznosítás ötlete elérte már a hobbikertészetet is. Ennek lényege, hogy egy amúgy konyhai szempontból hulladéknak számító növényi részből újra fogyasztásra alkalmas növényt növesztünk....


Fenntartható építészet

Az energiatudatos vagy más néven fenntartható építészet gondolatát is Földünk erőforrásainak kimerülése és a környezetvédelem szülte. Egy olyanfajta koncepciót jelent, ami biztosítja az...