Kokedama: növény és művészet

2016-03-30 18:17:53 | Módosítva: 2016-03-30 18:23:20

A bonsaival, ikebanával annyiban rokon, hogy ez is egy olyan művészet, ahol élő növény az egyik alapanyag. Érdemes megismerni, kipróbálni, mert igen látványos élő szobai díszek készülhetnek így el.


Virágcserép helyett mohagombóc

A kokedama egy számunkra egyelőre rendhagyó dísznövénytartási forma: mohagombócban. A mohák jól tárolják a vizet, de levegősen is tartják a gyökereket. Ez teszi alkalmassá őket, hogy kokedamát készíthessünk belőlük.

A mohák változó vízállapotú növények. Ez azt jelenti, hogy míg a magasabb rendű növények egy bizonyos mértékű vízhiányt már nem tudnak elviselni, akkor kiszáradnak elpusztulnak a folyamat visszafordíthatatlan. Ezzel szemben a mohák, bár alacsonyabb rendűek, egyszerűbbek, ez az egyszerűség sokszor jól jön az életben maradásukhoz. A moha ugyanis még ha teljesen kiszárad, akkor sem pusztul el. Ha újra nedvességhez jut, és ez az állapot tartós, a moha újra életre kel, kizöldül. A kokedamáknak ez az egyik díszítőeleme is, hiszen a moha nem csak az ültető közeg, hanem zöldjével, élő cserépként a beleültetett növénnyel egyenrangú dísze a kompozíciónak.

Kint is bent is tartható

A kokedamaval elsősorban belső tereket szokás díszíteni, de kertben is készíthetünk ilyen installációt, csak a teleltetést fagymentes helyen kell megoldani. A dolog sajátosságából adódóan az egyébként talajban télálló növények kokedamaként már nem biztos, hogy fagyállóak lesznek. Főleg kültéren vigyázzunk, mert ha a mohát túl sok napfény éri, akkor kiszárad, megbarnul, ami kevésbé szép. Ezért érdemesebb árnyékkedvelő, vagy félárnyékot szerető növényt választani a kompozícióhoz, hiszen így a moháéval nagyjából azonosak lesznek a beleültetett növény igényei is.

Jó kokedama növények az Epipremnumok (futóka), a Fittonia, a Ficus pumila, a Selaginella, a Peperomia, az orchideák többsége, vagy a páfrányok is, melyek szintén vízigényesek és árnyékkedvelők, akár csak a mohák. Pozsgásokat is ültethetünk mohagömbbe, ám azok kevés vizet igényelnek, így ezeket ne vizezzük 3-4 naponta, csak a moharészt permetezzük rendszeresen, és elég kéthetente vízzel felszívatni. Így a pozsgás növény sem lesz túlöntözve, de a moha is kap annyi vizet, hogy zöldelljen.

A kokedamat tárolhatjuk kis tálban, de felfüggesztve is tarthatjuk. Alapvetően nem öntözzük, hanem 3-4 naponta egy vízzel teli tálba tesszük néhány percre, hogy felszívja a vizet a mohacsomó. Akkor van kész a vízfelvétel, amikor már nem buborékol a moha.

Elkészítése egyszerű

Nem nehéz elkészíteni a kompozíciót. Először is tőzeget kevés virágfölddel és vízzel keverjünk össze úgy, hogy kétmaréknyi méretű labdákat tudjunk formálni belőle – ami nem esik szét. A növény gyökereit kimossuk, és beleültetjük ebbe a labdába. Ezután a földes tőzeglabdát körbeburkoljuk mohával, amit madzaggal erősítünk fel rá. Bőven használjunk mohát, mert ha csak vékonyan borítjuk be, akkor a föld ki fog szivárogni a moha közül áztatáskor. Ha nagyobb növényt ültetünk, akkor nem biztos, hogy a körbe madzagozás elegendő a földlabda összetartásához és a felfüggesztés megtartásához. Ilyenkor tegyünk a labda alá kis műanyag tálat, és átfúrva azt innen induljanak a felfüggesztő drótok. A műanyag tálat akárcsak a földlabdát borítsuk be mohával – így elrejtve azt.


Kis pozsgások felfüggesztve, itt általában elég csak vízzel permetezni a mohát


Fontos, hogy a moha jó szorosan körbe legyen kötözve


Sokféle növény alkalmas ilyen tartásmódra


A páfrányoknak és moháknak hasonlók a környezeti igényeik


Még egy mandarinból is lehet mohalabdás növény


Az a legjobb, ha a mohát sikerül folyamatosan zölden tartani


A madzagok színével is variálhatjuk a látványt


A majdnem mindent elviselő gyompálma is szeret mohában lakni


A kert szürkébb részeire is színt vihetünk


A fátyolaszparágusz jó példa arra, hogy nem baj, ha növény és ültető közege is zöld


Nehezebb növényeknél használjuk a rejtett tálas megoldást


A jukka jól mutat a saját kis emelvényén

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Viaszvirágok

Kevés növény van, ami a panelházakban is jól érzi magát, de a viaszvirág ilyen. Már 20-30 éve is kedvelt szobanövény volt, és mint ilyennek mára számos szebbnél szebb változatát nemesítették ki....


Talaj menti fagy, sebkezelések, szoktatás

Tavasszal van pár fontos dolog, amire érdemes odafigyelni, mert különben könnyen hetekkel visszavethető a növények fejlődése. Ezek közül veszünk sorra néhányat.