Kis javítások otthon

2016-11-14 12:24:43 | Módosítva: 2016-11-14 12:31:14

Otthonunk állandó használatban van, emiatt szinte állandó karbantartást is igényel. Mindemellett folyton meg is hibásodik valami, mert ami elromolhat, az el is romlik. Ha ezeket időben nem vesszük komolyan, akkor később esetleg nagyobb problémákat és jelentősebb kiadásokat okozhatnak. Nem érdemes tehát az apróbb javítgatásokkal várni, jobb a bajoknak mielőbb elejét venni. 


Csaptelepek

A különféle csapoknál gyakori hiba, hogy elzárás után még mindig csepegnek. Ezt egy gumitömítéssel könnyű megszüntetni, csak a szeleptestet kell a helyéről kicsavarni, és a kopott záró gumi újra cserélésével máris megszüntethető a csepegésből adódó vízpazarlás. Ilyenkor nem árt az orsót is szilikonzsírral megkenni, sőt a kifolyócső esetleg „félre hordó” perlátorának, azaz gyöngyözőjének szűrőiből is érdemes kimosni a lerakódott szennyezőanyagokat. A felfogó test lecsavarása után a szűrő erős vízsugárral kimosható. A makacsabb lerakódásokat, vízkövesedést pedig vízkőoldóba, citromsavba vagy ecetbe áztatva lehet kioldani. A menetes részeket visszaszerelésük előtt mindig kenjük meg vékonyan szilikonzsírral, hogy legközelebb könnyebb legyen a leszerelésük. A kopott kerámia betétes csapokon viszont csak egy azonos méretű új betéttel lehet a szivárgásnak véget vetni. A méretük változó, ezért a kiszerelésük után a kopott minta alapján kell kiválasztani a megfelelő új betétet.



WC tartáy

A toalett öblítőtartálya is szivárogtathatja a vizet. Ennek több oka is lehet. Először is a talpszelep ülését érdemes megvizsgálni, mert lehet, hogy a vízben levő és a szelepülés peremére rakódott szennyeződések miatt nem zár tökéletesen a gumibetét. A gumitányér és a szelepülés letisztításával ez többnyire megszüntethető. Ha viszont a gumibetét deformálódott vagy sérült, kicserélésével szüntethető meg a vízszivárgás. Ehhez – a szakaszolócsap elzárása és a tartály leeresztése után – az öblítő szelep karját kell kiakasztani, majd a túlfolyócső kiemelése után már könnyen letörölhetők az esetleges lerakódások. A záró gumilap felületét is tisztítsuk meg, majd vékonyan bezsírozva illesszük vissza a helyére.

A vízszivárgást a tartály töltőszelepének elszennyeződése, vízkövesedése is okozhatja. Emiatt a szelep a lezárás előtti állapotában felakadhat, és ez meggátolhatja a szelep tökéletes lezárását. A szivárgó víz így a túlfolyón át távozik, ami nagymértékű túlfogyasztást is okozhat. A töltőszelepeket ilyenkor kiszerelve vízkőoldóba áztatva érdemes alaposan letisztítani, majd átmosása után visszaszerelhetők a tartályba. Az egymáshoz csatlakozó részek akadálymentes mozgását, kapcsolódását, azaz a szelep szivárgásmentes zárását mindig ellenőrizni kell.

Ha ez nem segít, akkor az egész töltőszelepet ki kell cserélni új szerelvényre. Mivel a töltőszelepek gyártmányonként eltérőek lehetnek, az új megvásárlásához mindig a régi szerelvény legyen a „minta”. A tartályt is érdemes az ilyen javítások alkalmával alaposan kimosni, és a töltési vízmennyiségét a szabályozóelem magasságának beállításával beállítani. A kétfunkciós öblítő szelepek is beszerezhetők, így az esetleges cseréjük is megoldható, ha akadozó működésük javításával, vagy a vízkőmentesítésükkel már nem orvosolható a hiba. A vízkövesedés vagy a gyártási sorják is okozhatnak vízszivárgást. Ez utóbbiak éles késsel lefaraghatók, a lerakódások pedig vízkőoldóval távolíthatók el.



Zárak, kilincsek

A zárakra is érdemes kissé több figyelmet fordítani. Ha már akadozva nyithatók, kiszerelésük után egy alapos benzines mosással és a mozgó alkatrészek átzsírozásával megint akadálymentes lesz a működésük. Ezt még a nagyon régi záraknál is érdemes megtenni. Elég a zárlemezt lecsavarozni és egy nagyobb műanyag tálba helyezve, benzinnel vagy petróleummal átecsetelve kimosni a mozgó alkatrészek közül a zsíros, összeállt port. Ronggyal felitatva a mosófolyadékot, egy alapos WD-40-es átszórással újból könnyű lesz a zár alkatrészeinek mozgása. A lötyögő kilincsek is zavaróak, ami viszont egy, a négyzetes kilincsszárra ragasztott lemezbetéttel szüntethető meg. Az ajtópántok nyikorgása pedig kevés WD 40 befújásával csendesíthető el. Az ajtót ilyenkor érdemes kissé megemelni, hogy a kenőanyag a csapokra kerülhessen.




Mázolt felületek

Az is bosszantó, ha a mázolt ajtón, ablakokon kis helyeken leverődik a festékréteg. Az ilyen leverődések általában kagylós mélyedéseket okoznak. A sérülést – a mélységétől függően – tapasszal feltöltve, szintbe csiszolás és alapozás után kétszer az eredetivel azonos fedőfestékkel ecsetelve lehet eltüntetni. A régebbi, már besárgult festékeknél ugyan észrevehető lesz a javítás, ám ez kevésbé lesz szembeötlő, mint a javítás előtt.



Festett falak

A festett falak felülete is megsérülhet. Ezt okozhatja a ráfröccsenő étel vagy italfolt vagy egyéb mechanikai leverődés. Az étel foltokat még frissiben vizes vagy zsíroldós szivaccsal kell letörölni. A legtöbb falfesték ezt még kopás nélkül elviseli. Ha pedig a felület kiszáradt, és még látszik a folt, akkor ez a javításra félretett falfestékkel vékonyan átkenve tompítható. Ha a sérülés mélyebb, akkor ezt glettel feltöltése, majd szikkadása után nedves szivaccsal visszatörölve kell szintbe hozni. A folt kiszáradása után jöhet a javított rész színre festése. A széleken érdemes még nedvesen visszamosni, hogy a javítás szinte alig legyen észrevehető. Színeltérésre azonban mindig számítani kell.


 

Parketta

A régi parketta burkolatoknál a kiszáradásuk miatt hézagok keletkezhetnek. Ezt ugyan a felcsiszolásukkor különféle anyagokkal besimítva eltüntetik a mesterek, ám az anyagok az idő múlásával kiperegnek, és újra megjelennek a rések. A nagyon szembántó réseket el lehet tüntetni a Mester vagy a Palma parkett fugázókkal. Ezeket kinyomó pisztollyal nyomjuk a résekbe, majd frissiben nedves spatulyával tömörítsük, és kissé nedves szivaccsal hozzuk szintbe. Előnyük, hogy rugalmasak, és mélyen a résekbe préselve össze is ragasztják a parkettaléceket. Lakkozott parkettákon is eredményesen alkalmazhatók. A kisebb hézagoknál inkább a parketta teljes felcsiszolásakor érdemes ezeket használni. Ha jól választjuk meg a tömítő színét, akkor még a szegélylécek réseinek eltüntetéséhez is eredményesen használhatók. A réskitöltők nedvességállók, tehát nem árt nekik a parketta nedves takarítása sem.



Csempe- és padlóburkolatok

A csempe- és padlóburkolatok közötti fugák sem maradnak örökké tiszták. Idővel por és egyéb szennyeződések rakódnak a felületükre, amelyek elszíneződéseket okoznak. A fugákat ezért időnként tisztítani kell. Ezt a különféle gőzös készülékekkel végezhetjük el, vagy fugatisztító szereket használhatunk régi fogkefével. A foltos, vízköves csempék felületét citromsavas vagy szódabikarbónás áttörléssel, majd lemosás utáni szárazra törléssel lehet újból fényessé és foltmentessé tenni.


Ezek apró, de néha időigényes munkák, ám elvégzésükkel tartósan megőrizhető az otthonunk ápoltsága.


További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Hangszigetelés és hangzásjavítás burkolatokkal

Hangszigeteléssel kapcsolatban általában egy burkolat alá, vagy közvetlenül egy felületre helyezett hangszigetelő anyagra gondolunk. Ezek az anyagok sokszor egybe esnek a klasszikus hőszigetelő...


Ablakmentés felsőfokon

A régebben épült belvárosi polgárházak nyílászáróit időtálló, tartós anyagból (pl. vörösfenyőből), igényes kézi munkával készítették. Az elmúlt száz évben a háborúk, majd a központi ingatlan...