Ezermester Fórum

Építés, építkezés, lakásfelújítás, belső munkák, fürdőszoba, konyha, WC.
29 hozzászólás Oldal: 2 / 2
Azok azért tartják a meleget pontosabban a hőmérsékletet. Épp a témád apropóján néztem körül a garázsomban ma. 30 as téglafal hőszigetelt ajtóval vasbeton födémmel, fűtés nincs, akna nincs. -1,8 fok volt délben. Az akváriumi halaknak úgy hozom a vizet (mert a vezetékes annyira kemény ) amiből még 4-5 darab tele 5 literes kanna volt amik a betonra le vannak rakva. Egyikben sem volt jég. Persze az óvatosság nem árt. Pakolj szét néhány pillepalckot vízzel töltve a házban aztán a következő látogatásod alkalmával vizuális képed lesz a fagyásról.
Üdv !
még egy hetet kell végig szurkolnom a helyzet felismeréséig, aminek az alakulásáról majd beszámolok. a ház dél dúnántúlon van és az odautazásig jelenleg mást tényleng nem tudok tenni, mint hogy állandóan az időjárási hireket követve reménykedek. üdv
Plaszlo írta: A tartóssághoz hozzá tartozik a megfelelő felületvédelem is, horganyozás, zománcozás, stb. Erre milyen elképzelései vannak? Az anyagvastagság még nem minden, legfeljebb a korrózió több idő alatt rágja át magát rajta. Itt fokozattan veszélyes helyek a hegesztési varratok, mert ott a hegesztéskor kiég a szén a vasból és sokkal gyengébb lesz az anyagminőség, ami még gyorsabb korrodálódást jelent. Persze védőgázas hegesztéssel csökkenthető ez a hatás. Remélem nem vagyok nagyon negatív. :roll:


Hát, megeshet hogy megpróbálnám galvanizáltatni, de esélyes hogy túlsokba kerülne, házilag pedíg extrém veszélyes avatatlanul nekilátni ilyesminek. Sok sok amper, és némi vegylszeti tudás kellene hozzá...

Mindenesetre biztos ami biztos feltehetőleg egy gyári bojlerrel járna legjobban az ember..
Igazából a gyártók is tudnának védekezni a korrózió ellen, ha akarnának. Nemigen lenne nehéz műanyag bevonatot készíteni a bojler belső falára. Valahogy úgy ahogy a kólás flakonokat gyártják, ottis adott a forma, ebbe kerül egy kisebb műanyag forma amit nagyon forró levegővel felfújnak. ennek okán rásimul a forma belsejére. Poli-propilén 200 celsius fokig bírja a strapát. Nyilván a nyomásbiztosságot maga a fém külső forma szolgáltatná egy bojler esetében. És egyben a formát is.

Nyilván kivitelezhető, de ha egy életen át kitarthatna egy bojler akkor nem lenne alkalmas a fogyasztói társadalom számára :(
Üdv!
A belső burkolat kiválasztásánál nemcsak az élettartam a fontos - bár tudjuk a gyártóknak tényleg nem érdekük az életre szóló tartósság -, itt szerintem arra kell gondolnunk, hogy a bojlerből étkezésre, ivásra alkalmas vizet kell kinyerni. Nem vagyok kémikus, de a műanyagokból a víz és a hő hatására egészségre káros anyagok oldódhatnak ki. Hiába jó az a fajta felfújható műanyag bevonat a kéményekben ahol rengeteg káros hatásnak és az időnek is ellen tud állni, ha ugyan ez megbetegíti a bojlerből ivókat. Itt csak olyan anyagokat lehet alkalmazni, amik hosszú távon sem okoznak egészségkárosítást,mint például a zománc, kerámia, stb.
Talán tényleg jobb lenne ebben az esetben egy gyári bojlert beszerezni, annak ellenére, hogy itt az ezermesterkedés lenne a lényeg.
Üdv !
Jó a meglátás, valóban itt ivásra alkalmas vizet kell nyerni. Talán tapasztalatból annyit fűznék hozzá hogy nekem van egy Fég gázos bojlerem ami kb 8 éves korában kilyukadt. Amikor vettük akkor esküdözött minden eladó hogy ez az alu tartály örök életű. Kicseréltük a tartályt benne egy tűzzománcosra 13 éve, és azóta semmi baja tökéletes. Tehát én a zománcozott mellett voksolok, ha nem sérül meg a zománc akkor tényleg "örökös" Egyébként kevés esélyt látok hogy barkácsolással megérje ilyesmit készíteni. Esetleg ami szóba jöhetne az a saválló sörös hordó ( használtan 5-10 ezerHUF) de az csak 50 liter és speciális hegesztő anyagokat igényelne az átalakítása.
Plaszlo írta: Üdv!
A belső burkolat kiválasztásánál nemcsak az élettartam a fontos - bár tudjuk a gyártóknak tényleg nem érdekük az életre szóló tartósság -, itt szerintem arra kell gondolnunk, hogy a bojlerből étkezésre, ivásra alkalmas vizet kell kinyerni. Nem vagyok kémikus, de a műanyagokból a víz és a hő hatására egészségre káros anyagok oldódhatnak ki. Hiába jó az a fajta felfújható műanyag bevonat a kéményekben ahol rengeteg káros hatásnak és az időnek is ellen tud állni, ha ugyan ez megbetegíti a bojlerből ivókat. Itt csak olyan anyagokat lehet alkalmazni, amik hosszú távon sem okoznak egészségkárosítást,mint például a zománc, kerámia, stb.
Talán tényleg jobb lenne ebben az esetben egy gyári bojlert beszerezni, annak ellenére, hogy itt az ezermesterkedés lenne a lényeg.


Passzolok, bár ha a csőhálózabna gond nélkül tesznek műanyag csöveket, akkor feltehetőleg nem okozna gondot ha a bojler lenne műanyag belül. Végülis csak ey vastag cső maga a bojler. :D Gázüzeműnél majdnem biztos hogy nem működne jól, villanynál már anál inkább.
Itt csak arról van szó, milyen műanyagból tudnád megfelelően elkészíteni a bevonatot. Szakemberek szerint attól is függ mennyi káros anyag oldódik ki a műanyagból, hogy milyen hőmérsékleten és mennyi ideig érintkezik a víz a műanyaggal. Egy sima műanyag vízcsőben is állhat órákig, napokig a a víz, de ott viszonylag hamar környezeti hőmérsékletre hűl le, míg a bojlerben a hőmérséklet tartósan magasabb. A kémiai folyamatok a hőmérséklet emelkedésével felgyorsulnak.
Múltkor olvastam, vagy hallottam, hogy PET palackban sem jó az ásványvizet tárolni, mert hosszabb idő alatt a műanyagból kioldódnak egészségre káros anyagok. A műanyag nyomócsöveket is bevizsgálták, mielőtt engedélyezték volna a használatát.
Ezzel teljes mértékben egyet kell értenem.
Sokfajta műanyag létezik, a PET / PVC nemigen lenne alkalmas erre a célra.
De vannak másabb anyagok is. PP műanyagok bírják 200 fokig a strapát és meglehetősen jól ellenállnak mindenféle vegyi hatásnak. A puhább műanyagok mint pl. amiből a gyermek játékokat csinálják viszont veszélyesek, igazából akár a gyermekek nyála is kioldhat belőlük sok mérgező anyagot.

De, még ha műanyag bevonat nemis lenne megfelelő, biztosan lehetne galvanizálni. Elvégre egy nagyon vékony réteg is megtenné korrózióvédelem gyanánt.

Tulajdonképpen csak arra kívántam rámutatni hogy manapság lehetne sokmindent gyártani úgy, hogy időtálló legyen. S mégsem élnek a gyárak ilyen és/vagy hasonló megoldásokkal. Ez egy határozott és szomorú jelenség, kiállítanak mindenféle igazolásokat a minőségről, győzködik az embert hogy miféle fejlett technikákról van szó, és mégis azt tapasztaltam hogy a mai berendezések élettartama lerövidült. A kedvenc példám erre az autóm. Sokan jót kuncognak a huszonéves öreg járgányomon. Használtan vettem és elég sokat költöttem rá hogy rendbe legyen hozva. Előtte egy nagyon fiatal, állítólag korszerű és kisfogyasztású autóm volt. A tapasztalatom az, hogy igencsak szervíz igényes volt a fiatal autó, és közelsem váltotta be a kisfogyasztás hírét. A mostani öreg autómmal nagyon sokkal jobb fogyasztást produkál, és nem 3, hanem 5 ajtós. A szervizelés pedíg egyszer meglett csinálva korrektül, azóta csakis és kizárólag olajcserén voltam. Összesítve úgy kalkuláltam hogy pár év után megfog térülni a beruházás az öreg autóba. Irónikus.

Kazánnal is megjártam, a hiper-szuper átfolyásos melegvizes full extrás kazánom 2 év után rakoncátlankodni kezdett, ezért azt szépen kicseréltettem s eladtam a csere darabot. Most a felújítás elöttről maradt gázbojlerem van, s a régi kazánom. Igazából nem értem még mostse miért akartam lecserélni, tippelni sem tudok hány éve működött az előző tulajdonosnál akitől a házat vettem, s utána nálam is működött teljes mértékig.

Gyakorlatilag már fóbiám van attól ha valamire azt mondja a gyártó hogy korszerű és hosszú élettartamú. :D
Olyan gyanúm van hogy ezek az állítások önmagukban igazak, csak félre értelmezzük őket. Korszerű alatt azt értik hogy garanciális idő +1 óra az élettartamuk, hosszú élettartam alatt pedíglen legfeljebb azt értik hogy nagyon nagyon sokáig szidja magát az ember egy-egy ilyen termék megvásárlása után.

Node.. Vissza az eredeti témához. Sanda gyanúm hogy bojler tekintetében a házi barkácsolás leginkább veszélyes és drága, semmit hasznos alternatíva. Legjobb lenne megérdeklődni másoktól hogy melyik volt az a bojler, ami régóta és probléma mentesen üzemel másoknál. Ha van olyan ami sok embernél jól teljesítette a szolgálatot, legérdemesebb abba beruházni.
Ez egy érdekes, kettős tendencia. Bizonyára korszerűbbek és energiatakarékosabbak a mai szerkezetek nagy része, de minőségileg gyengébbek, mert olyan gyors a fejlődés, hogy nem éri meg hosszú élettartamra gyártani. Nekem is van erre példám: az előző lakásomban FÉG C 24-es cirkóm volt, szerelőt csak az üzembe helyezéskor látott, többet nem. Ezzel nem arra karok utalni, hogy felelőtlen vagyok, mert évente a fűtési szezon előtt átnéztem, kétévente meg szétszedtem és alaposan kitakarítottam. 17 évig működött hibátlanul, talán még most is ez megy 20 évesen az új tulajnál. A gázszabályozó egységhez soha nem nyúltam, csak a hőcserélőt (kazánt), az égősort, az őrláng csöveit takarítottam ki alaposan és egy átfogó portalanítást végeztem, majd őrláng és lángmagasság beállítás.
Most egy olasz kombi kazánom van, amitől már rettegek, hogy mikor mondja fel a szolgálatot, mert nyáron már rendszeresen letiltott az elektronikája. Élvezet volt a zuhanyozást hideg vízben befejezni, utána le a pincébe és reset. Amióta megy a fűtés is, azóta szerencsémre nem szórakozik.
Ennek a kazánnak a karbantartása is érdekes volt, kihívtam a szervizt, lebontotta a burkolatot, kompresszorral kifújta a hőcserélőt - hatalmas koszt csinálva maga körül -, majd leellenőrizte a működését fűtés és melegviz vételkor, és 12.000 Ft-ommal távozott. Nos, erre én is képes vagyok, van kompresszor, legalább magam után takarítok.
Viszont egy érdekesség: ennek a kazánnak a kéménycsövét 1/2 méterre a kazántól pusztai kézzel meg tudom fogni - és megy a fűtés (!) -, nem éget meg, a C24-nél ez csak égési sérülésekkel ment volna. Teljesítményben a két kazán azonos és a C24 is kis lánggal működött, mert leszabályoztam, hogy ne égesse szét a hőcserélőt. Ez azt jelenti, a mostani újabb kazán jobban hasznosítja az égéshőt - jobba a hatásfoka -, kevesebb hő megy veszendőbe, pedig nem turbó és nem kondenzációs. Viszont van egy olyan sanda gyanúm, nem fog 17 évig működni.
Kérdéses ugye hogy a határozottan lerövidült élettartamot kompenzálja e a jobb hatásfok...
Fűtés terén lassan már már kezdem azthinni hogy a legegyszerűbb lenne átváltani a régivágású fatüzelésre.. Fatüzeléses kazánokból még lehet kapni olyanokat amikben "benne van az anyag" rendesen és jó eséllyel csak 1x kell beruházni rá.
Azt hiszem ez kényszerhelyzet, mert nincs sok választásunk. Egyik oldalon jó a megnövelt hatásfok, mert jobban kíméli a légkört, a másik oldalon meg káros a sok szemét, ami az idő előtt lecserélt eszközökből adódó megnövekedett hulladékból áll. Az ipar egyik oldalon ad, a másikon elvesz.
A fatüzelésre nincs mindenhol elég hely egy kombi kazán telepítésére. Itt csak a kisebb energiafelhasználására törekvés lehet alternatíva, vagy az elektromos fűtés.
Jó napot mindenkinek!
A problémám a következő:Nemrég lett felújítva a bojlerem(2-3 hónap)eddig rendben működött.Egy hete kb az a jelenség van,hogy ha megnyitom a csapot,egy darabig jön a meleg víz majd kihül,de ez alatt az idő alatt nemhiszem,hogy kifolyna a 80 liter meleg víz.Vezérelt áramról üzemel a bojler.
Ha valaki találkozott már ilyennel,kérem ossza meg velem mi lehet a probléma!
A segítséget előre is köszönöm!
Üdv:András
Tisztelt hozzáértő fórumozók!
A segítségüket szeretném kérni... nem régen vásároltam egy lakást (társasházi, 51 nm), amiben már 1 éve nem laknak és még további 1 évben sem fogok odaköltözni.
A bojlert kikapcsolták (áramtalanították) 1 éve, a kérdésem az, hogy nem fog-e meghibásodni a bojler 2 év állás után? Nem kell esetleg valamit csinálnom (így 1 év után) annak érdekében, hogy a bojler beüzemelés után megfelelően működni tudjon?

Megköszönöm előre segítő válaszukat.
Üdvözlettel:
Bogi
Üdv!

Elvileg nem lehet baja, az aktív anód védi a tartályt a korrózió ellen és az alacsony hőmérsékleten is lassabb a vízkövesedés, esetleges rozsdásodás.
De ha megnyugtat, ereszd le belőle a vizet. :wink: Bár szerintem az sem jobb megoldás, belül akkor is nedves marad, csak több oxigént kap a levegőből.
Beüzemeléskor a benne lévő állott vizet ki kell engedni belőle, át kell öblíteni friss vízzel.
29 hozzászólás Oldal: 2 / 2

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 133 vendég