Ezermester Fórum

Építés, építkezés, lakásfelújítás, belső munkák, fürdőszoba, konyha, WC.
151 hozzászólás Oldal: 7 / 11
Előző 1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 Következő
Üdv!

Nem tudom az építésnél hogyan és miként jártak el, de ha alul kifolyik a kéményből ilyen kátrányos valami, az azt jelenti, hogy a kémény indítása az építésnél nem volt korrekt, így elsőre. Nekem is Schiedel kéményem van, de áldom az eszem, hogy akkoron nem sajnáltam rá a pénzt, mert saját tapasztalat alapján teljesen megbízható, ha rendesen van összerakva. Van belső és külső kéményem is, egyiknél sem, főként a belsőnél, tapasztaltam hasonló problémát, az viszont igaz, hogy a belsőt egyfajta légréssel körbefalaztuk.
Ha a száraz a fa, akkor nem tudom mitől füstölne? Ha megfelelő a huzat, a begyújtást követően létre kell jönnie egyfajta szívóhatásnak, a létrejövő huzat kiszívja a füstöt. Előre be lett készítve, és az nedvesedett át? Itt számomra valami nem kerek. Nem lett a kémény a most oly divatos U alakú fedőkővel lefedve? Mert ekkor nem érvényesül olyan szinten a szívóhatás, mi több, adott széljárásánál nem is tud megfelelően működni a kémény.

Csak ötletelgetek, de mint említettem, saját tapasztalataim rendkívül jók ezzel a típussal kapcsolatban.
További szép napot!
Az igazi férfiak fával dolgoznak...
Mariko13 írta: Üdv minden fórumozónak!

Azt már a leírtakból leszűrtem, hogy nem jó a tüzeléstechnikám se, mivel nem hagyom leégni a fát, tehát nagyon hamar "takarékra" teszem a fűtést - gondolva, hogy ezzel spórolni fogok. < igen, ezt sokan félre gondolják. A legnagyobb hőmennyiség akkor szabadul fel, ha tökéletes az égés. Egy sima kályhába valóban jelentős a füstgáz veszteség, de a cserépkályha pont azért született, hogy a belső labirintban a füstgáz hőtartalmát a "tekergése folytán adja le, adja át a cserepeknek és a nagy tehetetlenségű egyéb tömegeknek.

Egész télen nem volt semmi problémánk, nem volt kátrányosodás, de most amióta ez a sok esőzés van fokozatosan, szinte napról-napra egyre jobban kátrányosodik a kályha, már kb. egy hete nem is tudtam begyújtani, mert valósággal csöpögött a víz a víztérről és természetesen csak őrült módon füstölt a fa. Másnap a füstölgő fa olyan volt, mintha leöntötték volna fekete festékkel.
Csak ezt a kátrányos helyzetet kell megoldanunk, mert ez most így viszont elviselhetetlen. Kérem, aki tud tanácsot adni a kéménnyel kapcsolatosan is segítsen.

Elég érdekes így együtt az, amit leírtál kedves Mariko13. :(
Lehet hogy segítene a dolog "orvoslásába" egy marék fotó a tűztér környékéről, a belső tűztérről, egy külső fotó a tető és kémény környékéről madár távlatban.
A kémény tisztító környékéről, ha megy esetleg a kémény belsőről nappali megvilágításban függőlegesen felfelé.
Több minden lehetséges, ez célirányossá tenné az esetleges tanácsot, ha lehetséges.
Így előzetesen ez lehetne az első lépés, hogy ne a levegőbe vagdalkozzak, találgassak.
Ok? :)
Üdv.: sby f. J. ép.mérn.-, ép.gépész-, vill-, ép.fiz.
Sziasztok!
Sajna nálunk is előjött a szag. 0.8mm-es saválló csővel béleltem a kéményt, így remélhetőleg egy újrafestés után pontot tettünk a végére. Eléggé körüljártam a kéménybélelés témát. Ha eldöntötted, hogy bélelni szeretnéd, akkor elsősorban a saválló csöves megoldást javaslom. Nem olcsó. Nekem 11m tűnt el a kéményben és kb 4 óra alatt behúzták. Ha ezt tudom magam csináltam volna.... 5 téglás kéményem van és ebbe a 160-as átmérőjű csövet javasolták kissé oválosítva. A 180-as is belefért volna, de azzal már nem nyertem volna annyit. Egy 160-as csőből egy 10 m-es kémény anyagára cca 90 ezer forint + munkadíj. Ezzel nyugodtan lehet számolni jelenleg. Elérhetőségekben, kivitelezőkben tudok segíteni, ha kell valakinek. Üdv. Gábor
Kémény bélelése megtörtént. Vakolatot levertük. Kérdésem az, hogy mit csináljunk vele. A korábbi válaszokból azt olvasom, hogy ne nedvesitsük, mert akkor újra erősödik a bűz. Már pedig ha vakolunk, akkor nedvesítünk is. Van valami páraáteresztő thermo vakolat, ezzel ajánlott-e vakolni???
Aki a kéményt bélelte, azt ajánlotta, hogy tűzálló gipszkartonnal boritsuk be a kéményt, ahonnan már a vakolatot is levertük. Esetleg, hogy szagmentesítsünk is ajánlottak egy Valmar izoláló festékkel történő festést, majd úgy a gipsz karton. Kérem szépen segítő választ sürgősen, mert a festő jön. Köszönöm.
A vakolattól megszabadított kémény hogyan néz ki? A kátrány átütött rajta, büdös még?
Plaszlo írta: A vakolattól megszabadított kémény hogyan néz ki? A kátrány átütött rajta, büdös még?


A téglán nem látszik a kátrány, de nagyon büdős. Most még büdősebb mint mikor a vakolat rajta volt.
Valahol érthető, a vakolat is egy darabig lefogja a szag terjedését. Az viszont jó jel, hogy a téglán még nem ütött át a kátrány. A szag viszont nehezen fog elmúlni, ahhoz teljesen ki kell száradnia a kémény tégláinak és még akkor is ott van a belső felén, ami a következő nedvesedéskor újra el kezd büdösödni.
A végleges megoldás a kémény tégláinak kicserélése lenne, de ez ugye nem járható.
Igazán nem találtam olyan anyagot, ami teljesen lezárja a kéményedet a szagok ellen, de úgy gondolom, hogy kályhás, anyagos habarcs elég sűrű lehet a megfelelő szagzáráshoz. Ezt esetleg lehet kombinálni még fürdőszobák vízszigeteléséhez használt kenhető vízszigetelő anyaggal a vakolat tetején.
A festékipari kutatótól kaptam tájékoztatót, mely javasol egy Valmor nevű mélyalapozó és vizbázisú festékkel történő festést. Ez végeredményben egy diszperziós légáteresztő festék. Ezt fogjuk az újra vakolt felületre felhordani. Elkeserítesz, mikor azt írod, hogy egy idő után az új vakolatot is átüti a kátrány. Nedvességet már nem kaphat a kémény, hiszen említettem, hogy a kémény ki lett bélelve. Ez egy zárt rendszer, tehát a kémény belső felületéhez már víz nem kerülhet. Javasolják még, ha az előzőekkel nem érjük el a szagmentességet, hogy tűzálló gipszkartonnal borítsuk be. Remélem ezt már nem kell megcsinálnunk.
Segítő véleményedet, tájékoztatásod köszönöm.
Félreértesz. Amennyiben szárazon lehet tartani a kéményt - a szigetelés és a kémény közé már nem tud nedvesség bejutni -, akkor nem fogja átütni az új vakolatot.

A Valmor mélyalapozó a falfesték foltosodása, színeltérése ellen jó, ami azt jelenti, hogy a mélyalapozó olyan felületet ad, melyen egyenletesen tapad a festék, nem lesznek árnyalatbeli eltérések a különböző felületrészek között. Mivel a kéményed tégláinak külső felülete nem kátrányosodott el, így nem lesz szükség a színbeli eltérések elfedésére. Másrészt légáteresztő, ami a kátrányszagot is áteresztheti. Itt egy olyan rétegre lenne szükség, ami elég sűrű, nehezen átjárható, hogy lezárja a kátrányszagot.
Köszönöm a tájékoztatásod, az eredményemről majd beszámolok. Üdv.
Üdv Mindenkinek!
Valaha én indítottam ezt a témát, szeretnék beszámolni a tapasztalataimról, a hasonló problémával küzdők gondjainak orvoslására.
Miután beköltöztünk a házunkba elkezdünk fával tüzelni és jelentkezett a falon elég nagy felületen a kátrányos fekete megfolyás átnedvesedés a kémény felöli vakolatnál.
Ezt a szutykos vakolatot sem átfesteni, sem letapétázni nem lehetett, le kellett verni a tégláig, illetve a kéményig és újra vakolni az egészet.
A kályhába történő begyújtást követően sokáig jelentkezett a kéményben csöpögés, ami a faanyagban lévő víz, ami kicsapódik a kémény belső felületén és visszafolyik a kémény aljába. Nekem közvetlenül a födém alatt is, a plafontól kb 30 cm-re megjelent a kátrányosodás, amit az okozott, hogy a régi kémény nyílás szakszerűtlenül volt ledugózva, az oda pacsmagolt törött téglák pont a falba vezették a kátrányos folyadékot. Ezt a pacsmagolást is ki kellett bontanom amikor a vakolatot levertem.
Később észre vettem, hogy a padláson begyújtáskor enyhe füst szivárgás van a kéményből, vagyis a fugák között fals levegőt szív a kémény, ami így nem tudta elérni az üzemi hőmérsékletét, ez is oka volt a kicsapódásnak, mivel így nagyobb felületen tudott kicsapódni a nedvesség a kémény belső felületén.
Az egész kéményt levakoltam a padlástól a tetőig, így ez a probléma is megszűnt.
Fatüzelésnél nagyon fontos a legalább 2 éves száraz tüzifa, amit már szinte lehetetlen beszerezni. Csak a száraz, a tényleg száraz tüzifának elég alacsony a nedvességtartalma ahhoz, hogy ne csapódjon ki kondenzvíz a kémény belső felületén.
Ne tüzlejen senki festett lakkozott, olajos fával, műanyag flakonnal, mert az is tönkre teszi a kéményét, ahogy a nedves fa is.
Én idén tudtam szerezni 2 éves száraz fát egyáltalán nincs kicsapódó kondenzvíz a kéményben.
Remélem tudtam segíteni a tapasztalataimmal.
Sok sikert a probléma megoldásában.
Üdv!

Köszönjük, hogy megosztottad tapasztalataid, remélhetőleg másoknak is sokat segít a közeli s távoli jövőben hasonló helyzetek elkerüléséhez.

További szép napot!
Az igazi férfiak fával dolgoznak...
Sziasztok!

Tavalyi szezonra lett beállítva a nappalinkba egy Jotul F100 CB kályha. Magával a kályhával továbbra sincs probléma, viszont a héten füstszagra lettünk figyelmesek. Kiderült, hogy két füstcső illesztésénél szivárog a füst.
Mivel nagyon nem értek a témához, itt tenném fel a kérdést, hogy mi lenne a legegyszerűbb megoldás a szigetelésre.

Extra kérdésként, tud esetleg valaki olyan gyűjtőoldalt, ahol össze vannak szedve általános tippek (milyen/mekkora fával, mennyire kell megpakolni, mennyi levegőt engedjünk stb) a kályhák üzemeltetéséhez?

Előre is köszönöm,
Péter
Üdv,
Én is segítséget kérnék.
Fatüzelésű kandallóval fűtünk.Mi is elkövettük azt a problémát, hogy nagyon lefojtottuk a kéményt, hogy szép lassacskán égjen a tűz. A kémény 4 téglás, a padlástérben lévő szakasza nincs szigetelve.
A kémény bekátrányosodott. Nagyon.
Bentről meg kellett bontani, 2 téglát. Tisztítás, majd visszafalazás.a kéménytéglák teljesen nedvesek mint kiderült. A visszafalazott részen kiüt a kátrány, ami már előtte is jelentkezett, de most borzasztó büdös is, ahogy szárad.
Mivel lenne érdemes kezelnem, hogy legalább ezt a fűtési szezont kibarjuk a szagok nélkül.
Tavasszal feltételezhetően új kéményt érdemes rakatnom, ha jól gondolom.
Képet töltsek fel hozzá?
Köszönettel
Üdv!
Csak a kibontott részen érezhető a szag? Sajnos ez ellen nehéz tenni fűtési szezonban, ha már átütött a kátrány és érezni is a szagát. Átmenetileg egy erősen záró festékréteg is segíthet. A kéményt intenzív tüzeléssel ki kellene szárítani, de a téglákból elég lassan fog elpárologni a nedvesség, ha már teljesen átáztak.
Megoldás lehet még gipszkartonnal eltakarni a kémény szobában lévő részét és alatta több rétegben lefóliázni a szagzáráshoz.

Van rá esély, hogy át kell rakatni a kéményt, mert a téglákba beivódott kátrányszag nagyon nehezen tűnik el, még akkor is, ha teljesen kiszárad.

Lenne még egy alternatíva, ha teljesen sikerülne kiszárítani a téglákat és kibéleltetni a kéményt - miáltal többet nem nedvesedhetne -, akkor nem feltétlenül kellene lebontatni, ha egyébként jó állagú. A szag ellen a szobán belüli vakolat cseréjével lehetne védekezni. Ehhez teljesen le kell verni a vakolatot és a téglák közül is annyira kikaparni, hogy ne veszélyeztesse statikusan (ne tudjanak a téglák megmozdulni). Ezt új vakolattal lehet pótolni, ami jó esetben már nem engedi át a téglából a kátrányszagot, feltéve, hogy a téglák már szárazon maradnak.
Ha ez kevésnek bizonyulna, akkor kenhető vízszigeteléssel le kell zárni a vakolatot, és ezt burkolni gipszkartonnal, vagy valamilyen díszburkolattal.
Igazán egy szakértő tudná a választ megadni, a kémény felülvizsgálata után.
Előző 1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 Következő
151 hozzászólás Oldal: 7 / 11

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 73 vendég