Ezermester Fórum

Építés, építkezés, lakásfelújítás, belső munkák, fürdőszoba, konyha, WC.
90 hozzászólás Oldal: 6 / 6
Sziasztok!

Faház vásárlás előtt állunk, és igyekszünk mindennek utána nézni, nehogy később megbánjuk.
Egy szendvics szerkezetű gyönyörű faház (Erdélyből hozott alapanyaggal), 2 szintes, jelenleg gázfűtésű.
Szerkezete és szigetelése jelenleg ez:
A falak szerkezete:
1) külső burkolatok:
- függőleges fa lambéria ( 22-45 mm vastagságban )
2) faváz tartószerkezet
A tartószerkezet mindkét oldalán 25 mm es deszka borítás
3) szigetelés
-10 cm kőzetgyapot szigetelés
- +5 cm kőzetgyapot a belső oldalon
4) párazáró fólia
5) belső burkolatok
-függőleges fa lambéria( 22 mm vastagságban )

Kb. azt számoltuk, hogy így annyit tud, mint egy átlagos téglaház 5 cm-es szigeteléssel.

AZ A KÉRDÉS, HOGY LEHETSÉGES-E ENNEK A FAHÁZNAK AZ UTÓLAGOS PLUSZ SZIGETELÉSE??? ARRA VAN -E LEHETŐSÉG, HOGY LEVESSZÜK A KÜLSŐ FA LAMBÉRIÁT, ÉS ALÁ BETENNI MÉG + 5 CM KŐZETGYAPOT RÉTEGET?

MI A TAPASZTALATOTOK EBBE?

A válaszokat nagyon várom, és köszönöm!
Éva
hejoka írta: Sziasztok!

Faház vásárlás előtt állunk, és igyekszünk mindennek utána nézni, nehogy később megbánjuk.
Egy szendvics szerkezetű gyönyörű faház (Erdélyből hozott alapanyaggal), 2 szintes, jelenleg gázfűtésű.
Szerkezete és szigetelése jelenleg ez:
A falak szerkezete:
1) külső burkolatok:
- függőleges fa lambéria ( 22-45 mm vastagságban )
2) faváz tartószerkezet
A tartószerkezet mindkét oldalán 25 mm es deszka borítás
3) szigetelés
-10 cm kőzetgyapot szigetelés
- +5 cm kőzetgyapot a belső oldalon
4) párazáró fólia
5) belső burkolatok
-függőleges fa lambéria( 22 mm vastagságban )

Kb. azt számoltuk, hogy így annyit tud, mint egy átlagos téglaház 5 cm-es szigeteléssel.

AZ A KÉRDÉS, HOGY LEHETSÉGES-E ENNEK A FAHÁZNAK AZ UTÓLAGOS PLUSZ SZIGETELÉSE??? ARRA VAN -E LEHETŐSÉG, HOGY LEVESSZÜK A KÜLSŐ FA LAMBÉRIÁT, ÉS ALÁ BETENNI MÉG + 5 CM KŐZETGYAPOT RÉTEGET?

MI A TAPASZTALATOTOK EBBE?

A válaszokat nagyon várom, és köszönöm!
Éva


Üdv!

Mindig lehet plusz szigetelést felrakni, kérdéses megéri-e hosszú távon a plusz költséget, másrészt mi a cél? A minél alacsonyabb fűtési költség ami hosszú távon egy igazi rezsicsökkentés?
Látom, egyre csak tolják a minél vastagabb szigetelést a házakra irányelvet, de azt is figyelembe kell venni, hogy a ma már tagadhatatlan felmelegedés miatt egyre kevésbé lesznek hideg telek, és ha mégis, akkor egyre rövidebb ideig. Tehát ebből a szempontból reálisan kicsi az esélye, hogy egy nagyobb ház plusz külső szigetelése rentábilis lenne. A házadnál ha le tudjátok fejteni a külső burkolatot úgy, hogy visszarakható legyen, akkor jelentősen csökkenne a szigetelés költsége, de még így is tetemes lenne a kőzetgyapot és a munkadíj miatt. A homlokzat plusz szigetelése mellett a tető, vagy födém szigetelését is arányosítani kell hozzá.
Ha megnöveled a falak hőszigetelését, kérdéses az ablakok hogyan arányulnak hozzá, ha azok még régi rendszerűek, előfordulhat, hogy az ablakok annyival hidegebbek lesznek a falakhoz képest, hogy télen ott fog lecsapódni a pára.
Az is kérdéses merre fele van a ház, milyenek a telek. Szóval sok kérdés, számolgatni kell a mostani fűtési költségeket (az eladótól el kell kérni a gázszámlákat) a beruházás költségeit, és az elvárható megtakarítást. Persze ez is egy olyan szempont amit nem ismerhetek, de ha most megteheted a plusz szigetelést amivel a későbbi kisebb fűtési költség csökkenésével a megmaradó pénzt hasznosabb dolgokra költheted, akkor megtérülési számítás nélkül is megérheti.
Üdv mindenkinek,

Nem tudom él-e még ez a téma, de én újrainditanám, ha lehet. :)

Van egy 13m2-es faházikó.
elol snap.JPG
elolrol
elol snap.JPG (100.91 KiB) Megtekintve 4731 alkalommal.

oldal snap.JPG
oldalrol
oldal snap.JPG (101.5 KiB) Megtekintve 4789 alkalommal.

Méretei: ca.: 270 cm*520 cm

Tetején jelenleg hullámpala.
Ezt szivesen lecserélném cseréptetőre.
Kellene szigetelni...kivül-belül, ahogy azt itt korábban is irták.
Ezt tervezem bőviteni.

Tetőtérben nem lenne teljes szint, csak egy fél, ahova lépcsőn lehetne feljutni és ott egy ágy lenne elhelyezve...tehát, ennyi lenne a teher, amit az alsó épitménynek birnia kéne.

A jelenlegi állapot
B egyik terv
C másik terv

Kérdésem az lenne,
1., Vajon mekkora költségvetésből jönne ki a B jellel ellátott verzió...(+260*260*220-as toldás kerülne rá)
2., A C jelű verziót elbirná-e ez a felépitmény,
3., méretei miatt nem lenne-e totál instabil...(gondolom uralkodó széliránytól függ javában)
4., vagy meg kell-e támogatni?
5., Ha igen, mivel lenne a legcélszerűbb és hogyan (a költséghatékonyság fontos szempont).

Bocs a képek méreteiért...!

Csatolmányok

Üdv!

Tetőcserénél arra számíts, hogy a cserép sokkal nehezebb, mint a hullámpala. Lehet meg kell erősíteni a tetőszerkezetet. A ház fala is kérdéses mennyi plusz terhet viselne el. Ezek kifejezetten nyaralónak készültek, ebben a felállásban, minden bizonnyal erre méretezték. Jobb lenne, ha egy statikus látná, mielőtt nagyobb dolgokba fogsz bele.
Én a B tervet támogatnám, a C terv problémás. Évekkel ezelőtt volt egy kis faház, amit csak felfelé lehetett bővíteni (beépíthetőségi korlátozás miatt) és igencsak meg kellett erősíteni, gyakorlatilag egy tartószerkezetet kreáltak a beltérben, amit nem lehetett elrejteni. Szerintem ezzel a házzal is így járnál, a mostani alsó szint falai csak határoló elemek maradnának és az emeletnek tartószerkezetet kellene építeni. Elég furán is nézne ki, és egy nagyobb viharban nem szerencsések a méretei.
Másik kérdés, mire használnád? Hétvégi háznak, fűthető hétvégi háznak, vagy tartós tartózkodásra alkalmas háznak. Nem mindegy a szigetelést illetően, mert ha csak egy kis kényelmet akarsz benne, hogy ne kövesse a beltér hőmérséklete a külső hőmérsékletet azonnal, akkor kevesebb szigeteléssel is kellemessé tehető.
Plaszlo talán a mi hazikonkra gondolt. :D
2015. őszén lezajlott az építkezés nagyobbik fele, rengeteg tapasztalattal lettünk gazdagabbak. Plaszlo és jmedvegy gondolatai kincset értek. :wink:
A haziko egyébként nagyon fajin lett, télen is nagyon kellemes, a hőszivattyús klimak jó valasztasnak bizonyultak.
Örülünk, hogy segíthettünk. :D :D :D
Az igazi férfiak fával dolgoznak...
Szia!

Igen a ti házatokra gondoltam. :) Minden rendben vele?


lbartek írta: Plaszlo talán a mi hazikonkra gondolt. :D
2015. őszén lezajlott az építkezés nagyobbik fele, rengeteg tapasztalattal lettünk gazdagabbak. Plaszlo és jmedvegy gondolatai kincset értek. :wink:
A haziko egyébként nagyon fajin lett, télen is nagyon kellemes, a hőszivattyús klimak jó valasztasnak bizonyultak.
Olyan jó kis hétvégi ház lett, hogy 2016. április óta a hétköznapokat is itt töltjük. Azt sajnálom egy kicsit, hogy a gerard lemezteto alá nem tudtam beeroszakolni a 10 centi legrest, ahogyan javallottad (sem az építészt, sem az acsot nem tudtam rábeszélni, győzött az “így szoktuk”). A nagyobb legres és a nagyobb kemenyhatas jól jonne nyáron, de panaszra nincs okunk, eddig összesen 4 vagy 5 alkalommal hutottunk fent, 2018-ban egyszer sem.
De a tető szerkezete és szigetelése osszessegeben jól vizsgázott, a tartoszerkezet lábai (összesen 6 +2) szinte kívánatosan osztják a lenti falfeluleteket, rengeteg tároló helyet is nyertünk általuk, ami egy ilyen kicsi hazikoban jól jön. A lemezről egy gondolat: esőben nem hangos, nem kopog, a gránit őrlemény miatt nagyon hangulatosan morog. Kifejezetten kedvelem.
A labak mereterol egy jo tanács annak, aki hasonló cipőben jár: a statikus nem engedett egy centit sem (hiába kételkedett az építész, és hummogtek az ácsok) a lábak 15*15-osok, a taplszelemenek 15*20- as gerendak, a szaruzat és a kozbenso fodem gerendai 7*15-osok (a ház 5*6 méter, a tető 45 fokos, a tetosik 1 méteres parapetfalon ül, vagyis az egész építmény kicsike). Rettenetesen masszivnak tűnhet hat ez a sok nagy fa, talán az is, de szélcsatornában van a ház, és konnyu hejazat, emiatt novelte a statikus ily modon a tomeget és a biztonsagot. Amikor betamaszt a nyugati szél, valahogy jobban érzem magam a vaskos faszerkezetben.
A fűtés zseniális, tavasszal intézunk hozza H tarifát, és akkor meg baratsagosabb lesz.
A tavasz projektje lesz: belülről meg kell bontanunk a lamberiat a tarejszelemen (a mesterek sapka fának hívták, csuda vicces) alatt, mert egy eger bejutott valahogy a szerkezetbe, es bizony megsinylette a kozetgyapot szigeteles egy kis teruleten. :twisted: Ha jól emlékszem valamelyik írásodra Plaszlo, hasonló nyestes komplikaciod neked is akadt. A ho megmutatta, hol szökik a benti meleg. Az egeret eleinte uztem, aztán kiraktam egy egerfogot (sikerrel).
Egyelőre csak nezegetjuk, hogyan is fogjunk hozza, hogy a legkisebb rombolassal megoldhato legyen. És azt a rest is meg kene találnunk, hol mászott be. Talán a bontás által okosabbak leszünk.
Ha újra kezdenem (a férj nevében nem szólhatok), apróbb valtoztatasokkal is így csinálnám.
Örülök, hogy ilyen jól sikerült! A Gerard cserepeslemez igaz drágább, de sokkal csendesebb, mert szétcsapja a vízcseppeket az egyenetlen felülete. Hallgattam egy sima cserepeslemezzel fedett garázst szemerkélő esőben és már ott elég erős hangja volt. Anyámnál (társasház) egy idióta lefedette a terasz ferde határolófalának tetejét bádoggal, és esőben minden csepp hallható rajta az egész kb. 1 m2 egy felületen.
De így legalább tudom, hogy az elképzelésem helyes. :)
Az egérügy mondhatni sz@r dolog, ezek a kis rohadékok úgy másznak a falon, mintha vízszintes lenne. Annyit lehetne csinálni, hogy a tető szellőző résein kis lyukú fémhálót (rostahálót) raktok fel, amin nem tud az egér átmászni. Ha elég erős, talán nem tudja átrágni. A hó a tetőn nagyon szépen mutatja a szigetelési hibákat, sajnos nálam is van egy, de nagyon nincs kedvem bontani. :(
Élvezzétek a házikót, legyen benne sok örömötök! :) :)
Bocsánat, hogy nem reagáltam a kérdésemre adott válaszra.

Köszönöm szépen! :)

SOkat lehet okulni ebből a fórumból.

Ami a házat/tervet illeti: az épület szmlézése előtt jöttem elő a nagy látványtervezéssel.
Kiderült, h rettenrő állapotban van a ház. minimum bontás, de inkább gyújtás férne rá.

Más:
Most újabban lombházban gondolkodom. Azért is, mert a telek, ahova kerülne, konkrétan nem beépithető (a telek mérete miatt) a szokásjog szerint ott lakókocsit szoktak csak kirakni.

Tudja valaki, h nagy általánosságban egy lombház ilyen szempontból ki is van lőve. vagy mivel nem vesz el a telek zöldterületéből ezért nem is számit beépitésnek? e.


Üdv,
andr0
Szerintem ha már egyszer volt rajta egy faház, akkor az újjáépíthető még ha nulláról is, csak a méretei ne haladják meg az elődjét.
Sziasztok! Segitseget szeretnek kerni! Egy egesz jo allapotban levö EVA tipusu kis fahazat szeretnek ugy szigetelni, hogy az telen is lakhato legyen. A haz alapterulete 35nm. A padlast is szigetelni kell nyilvan hogy ott se fusson el a meleg. Szigeteleset mindenkepp belulrol szeretnem csinalni. Hallottam hogy a kozetgyapot erre a celra megfelelo. Kell hozza folia? A szigeteles ala, vagy fole? A haziko jo magas betonalapon all gondolom oda sem art szigeteloanyagot tenni. Vagy nem szukseges? Az anyag koltseg es mennyiseg is erdekelne, kb mire szamitsak? Sajnos total laikus vagyok, segitsegem pedig egyenlo a nullaval. Anyagi keretem korlatozott kb 1 milliom marad arra, hogy ugy teliesitsem, hogy onnan tudjak meloba jarni. Igazabol beleuntam az alberlet fizetesebe es mas idegen emberek penzzel valo etetesebe. Minden segitsegnek nagyon orulnek. Vaorm valaszotokat es koszonom szepen.
Sziasztok,

Gerendaházat épitunk és nem tudom, hogy a tervezett szigetelés jó lesz-e, ebben szeretném a segítségeteket kérni.
- A ház homlokzati rétegrendje belülről indulva: 21 mm lucfenyő palló, párazáró fólia, 20 cm Rockwool kőzetgyapot (nem tudom konkrétan melyik típus, javaslatok?), 10x10 cm-es vörösfenyő gerenda
- a földszinti padló rétegrendje kívülről befelé: 5 cm alap padozat bitumennel lekenve, 10 cm kőzetgyapot szigetelés, 1 reteg OSB, 5 cm kozetgyapot, 28 mm hajópadló
- tető belülről indulva: 21 mm palló, fólia, 15 cm szarufa, 25 mm deszka, 3 mm bitumenes lemez, 5 mm Ico zsindely (nem vagyok benne biztos, talán 15 cm szigetelés)
- a menyezet gerenda rétegrendje 21 mm faburkolat, 15 cm szigeteles, (15 cmes lesz a menyezetgerenda), 28 mm hajópadló. A gerendák teteje és a hajópadló közé filcet fog rakni hangtompításnak.
- a belső válaszfalak rétegrendje 21 mm falpalló, 10 cm kőzetgyapot, 21 cm fapalló. A hálószobák között gondoltunk dupla, 20 cm kőzetgyapot szigetelést tenni a hangszigetelés miatt. Ez jó ötlet vagy másképp kéne?

Falakba és tetősíkba táblás, födémekbe paplanos szigetelést javasolt az építő mester.
Hamar kell dontenunk, remelem tud valaki segiteni, elore is koszonom!
90 hozzászólás Oldal: 6 / 6

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 63 vendég