Belső lépcsők

2024-11-29 12:35:53 | Módosítva: 2024-11-29 12:41:48

A magánlakás-építés növekedésével egyre nagyobb az igény és lehetőség az átlagosnál szebb, változatosabb, korszerűbb otthon és lakáskörnyezet megvalósítására. Az egyedi tervezésű lakások, lakásbelsők építése során mind több lehetőség nyílik különleges – a belső teret meghatározó és díszítő – lépcső építésére. Célunk segíteni az építtetőket a lépcsőtípusok megismerésében és a lakás jellegéhez illő lépcsők kiválasztásában.


A belső lépcsők lényegesen befolyásolják a lakás elrendezését, az épületek belső funkcionális megoldását, az alaprajzi tervezését, mivel lebonyolítják a különböző szintek közötti közlekedést, összekapcsolják az egymás fölötti tereket. A lépcső veszélyes „üzem”. Az ún. háztartási balesetek nagy része itt következik be. Ügyelni kell arra, hogy az OÉSZ (Országos Építésügyi Szabályzat) előírásait betartsuk, azaz minden olyan lépcsőt, pihenőt stb., amelynek szintje a csatlakozó szintnél 0,80 m-nél magasabban van, a kiesést gátló, legalább 1,00 m magas – legfeljebb 12 cm nyílásszélességű – korláttal, mellvéddel, ráccsal ajánlatos lehatárolni, tehát a felső szinten a lépcsőnyílást korláttal kell körbevenni. 80-110 cm-es magasságú korlátot kell készíteni a karok és pihenők szélén, az orsótér szélén. A korlátra, a lépcsőt határoló falra vagy egyéb szerkezetre fogódzót kell építeni. Korlátok anyaga lehet pl. fém, fa, üveg, tégla, beton stb. A fogódzók általában meleg és biztonságérzetet keltő anyagokból készülnek.





A lépcsők lakáson belüli elhelyezése

Vonalvezetése, méretei döntő fontosságúak a használat, az egész lakásalaprajz, szerkezeti rendszer, illetve födém szempontjából, és fordítva; utóbbiak nagyban meghatározzák a bővítés során építhető lépcsők jellemzőit. A műszaki előírások a lakáson belüli lépcsők viszonylag szabad formálását, méretezését teszik lehetővé. Az előírás és a gyakorlati tapasztalat szerint egyaránt akkor járható kényelmesen a lépcső, ha fokmagasságának kétszereséhez hozzáadva a belépés szélességét, az összeg 60 és 64 cm között van. Tehát 2 m + sz = 60-64 cm. Falépcsők meredeksége 14°-45° (24,9-100%) között, a melléklépcsők 45°-60° (100-173,2%), meredekségek között változnak. Lakóházak, üdülők és kisebb forgalmat lebonyolító középületek lépcsőinek meredeksége jellemzően 30°-40° között található. Mind a fokmagasság, mind a fokszélesség változatlan kell hogy legyen a lépcső teljes hosszában. Húzottfokú, vagy íveltkarú lépcső esetében e méreteket az elméleti járóvonalon” kell felvenni.


A lépcsők tervezésekor fontos szabály, hogy az átjárási magasságnak mindenütt el kell érnie a 2,20 m-t, de egy lakáson belül legalább 2,00 m-nek kell lennie a szabad belmagasságnak. Legcélszerűbb, ha az alaprajzba bejelöljük a 2,00 m-nél nagyobb belmagasságú területet. Az esetlegesen beépítendő pihenő szélessége legalább a lépcsőkar szélességével kell megegyezzen. A kényelmi fokozat a lépcső járhatóságának legfőbb jellemzője. A kényelmi fokozatok objektív meghatározását nehezíti, hogy a lépcsőjárással kapcsolatos kényelemérzet, ill. igény egyénenként és korosztályonként változik, továbbá számos más körülménytől is függ. Mégis megfogalmazhatók bizonyos normák. A lakáson belüli, jól járható lépcsők emelkedése 30° és 40° közé tehető, ezen belül a „kényelmes” emelkedés 35°-ig terjed. A fokmagasság m = 15-17 cm között „kényelmes” 17 és 19 cm között „mérsékelten meredek”, e fölött „meredek”. A meredekség lakáson belüli lépcsőknél 45°-ig növelhető, szélső esetben 20 cm-es fel, illetve belépéssel.


Lépcsőfajták

Lánclépcsők:

A lépcsőfokok, fokelemek láncszem formában kapcsolódnak egymáshoz. A tartóváz sokcsuklós gerinctartó. A beépített fokok számánál eggyel kevesebb a csuklók száma. A csuklószerkezet jellegéből adódóan a járólapok ilyen kapcsolásával bármilyen vonalvezetésű lépcső elkészíthető, ezáltal csaknem minden térforma követhető, ill. megvalósítható.

Pillangólépcsők:

Az egyik legtakarékosabb lépcsőtípus. A pillangó elnevezés onnan származik, hogy a lépcsőfokok szimmetrikusan, pillangószárny-formában helyezkednek el a fokokat tartó vázon. Egyes országokban szambalépcsőnek, nálunk ördöglépcsőnek is nevezik. Az előbbi elnevezés onnan ered, hogy mivel a lépcsőn mindig azonos lábbal kell elindulni, az induláskor vagy közben eltévesztett lépés problémát okozhat, akárcsak a táncban.

Ollós lépcsők:

Padlások, vagy egyéb alárendelt helyiségek megközelítésére használhatók. Fontos tulajdonságuk, hogy összecsukva külön helyigényük nincs, a közlekedő terek fölött, a födémbe beépítve is elhelyezhetők.

Teleszkópos lépcsők:

Remekül használhatók hétvégi. Egyszerű a működtetésük. A gerinctartó teleszkópszerűen egymásba tolható, ill. tetszés szerint széthúzható, a kívánt szint elérésekor biztosítószerkezettel rögzíthető, majd a fokok magassága és dőlése is beállítható.

Helytakarékos lépcsők:

Az íves, húzott, kör- és csigalépcsőkkel kapcsolatban néhány tapasztalati úton kialakult törvényszerűségre célszerű felhívni a figyelmet. Tapasztalatok, illetve felmérési adatok szerint a lépcsők indulófokára az emberek 67-90%-a jobb lábbal lép fel. Az emberek háromnegyed része a lépcsőn lefelé is jobb lábbal indul el. Ennek ismeretében az íves, kör- és csigalépcsőknél a lépcső ívét az indulás síkjára merőleges vonaltól balra célszerű elindítani. Különösen lényeges ez a helytakarékos lépcsőknél, mert ott a lépcsőfokok kialakítása meghatározza az induló lábat. Ebből az következik, hogy a helytakarékos lépcsőket – akár egyenes, akár tört vagy íves kialakításúak – célszerű jobbos indulásra kiképezni. Ez vonatkozik a közbenső pihenőre is, attól függetlenül, hogy a pihenőre érkező kar milyen fokkal érkezik. A helytakarékos lépcsőnél a lépcsőfokoknak feltétlenül fedniük kell egymást. Ez az átfedés a lépcsőszélesség 1/7 részével, de maximum 10 cm-rel egyenlő. A lépcsőfokok sarkait az átfedéseknél le kell kerekíteni. A lekerekítés az átfedés 2/3-a, azaz 5-7 cm-es sugarú kör legyen.

A pillangólépcsők egyik típusa a kúpos vonalvezetésű lépcső:

Ennél a típusnál a lépcsőfokoknak a lépcsőkar-szélesség egy hetedével kell átfedniük egymást a lépcsőfokok sarkainak lekerekítésével. A kúpos elrendezésű helytakarékos lépcsők másik változatánál a járóvonalra árokszerűen csatlakoznak a kúpos elrendezésű fokok. Itt az átfedés nagyobb lehet (a karszélesség egy hatoda, de max. 12 cm). Ennél a lépcsőnél – a kúpos lépcsőhöz képest – nagyobb a biztonságérzetünk.

Érdekes helytakarékos lépcsőváltozatok gomba vagy szemes lépcsőfokkal alakíthatók ki. A lépcsőfokok kör, félkör, ellipszis, sokszög formájúak is lehetnek. A fokok átfedése a lépcsőkar elméleti szélességének 1/5-1/6-a. Az ilyen fajtájú lépcsőket szinte kizárólag hétvégi házak, időszakosan használt lépcsőkialakításaihoz javasoljuk.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!

A cikk eredeti változata az alábbi címen olvasható az Ezermesteren:
https://ezermester.hu/cikk-10451/Belso_lepcsok