PB gáz és a biztonság

2025-03-30 21:12:44 | Módosítva: 2025-03-30 21:17:27

Még ma is sok helyen használnak palackos gázt, és sajnos rendszeresen hallunk gázrobbanásokról is. Ezek mögött szinte mindig a palackos PB gáz van, ami bizony, pl. egy lakástűzben felrobbanhat. A vezetékes földgáz gyakorlatilag nem tud robbanni. A gázhasználat veszélyes üzem, de ha ismerjük a gáz tulajdonságaiból fakadó veszélyeket, a használatra vonatkozó szabályokat és veszélyhelyzeti teendőket, akkor kizárhatjuk a baleseteket, és kényelmesebbé tehetjük az életünket.


A gázpalack alumíniumból készül, űrtartalma típustól függően 4,85-52 liter között változik. A bennük tárolt gáz a propán-bután. A kibányászott földgázból a megfelelő eljárásokkal kivonják a propánt és a butánt. Ezek már kis nyomáson cseppfolyóssá válnak, palackban tárolva nagyon jó tüzelőanyagok. A tárolási nyomásuk 5-10 bar.

A PB gáz nehezebb a levegőnél, így ha szivárog, a mélyebb fekvésű helyekre ülepszik. Robbanásveszélyes osztályba tartozó anyag; nem tárolható tetőtérben, pinceszinti helyiségben, továbbá 300 liter vagy 300 kg mennyiség felett egyéb, nem tárolásra tervezett helyiségben. Huzamos tartózkodásra szolgáló helyiségekben és a gépjárműtárolókban gázpalackot tárolni ugyancsak tilos. Gázpalack használata és tárolása tilos olyan földszintesnél magasabb építményben is, ahol az esetleges gázrobbanás a tartószerkezet összeomlását idézheti elő. Ez máris kitiltja a PB gázpalackot a panelházakból, a pincékből és a padlásterekből is, de a tilalomnak még egyéb okai is vannak. A gáz nyomására a hőmérséklet igen komoly hatással van – már egy nagyobb kánikula is 25 bar fölé viheti (amiből azért az utóbbi nyarak során nem volt hiány), ami igen valós veszélyt jelenthet például egy padláson. A palackot sem a tárolás, sem a felhasználás során nem szabad 40 C° feletti hőhatásnak kitenni. Az is lényeges, hogy távol kell tartani mindenféle sugárzó hőtől.


Többszintes lakóépületben – az egy lakóegységet tartalmazó lakóépületek kivételével – lakásonként nem használható vagy tárolható egynél több propán-bután gázpalack.

Fontos szabály, hogy a palackot, illetőleg a gázkészüléket csak a gyártó által előírt nyomáscsökkentő (reduktoron) közbeiktatása után szabad üzembe helyezni. Palackcsere közben ne dohányozzunk, és más nyílt lángú készüléket se üzemeltessünk! Csere után, vagy ha gázszivárgás gyanúja merül fel, magunk is elvégezhetjük a tömörségvizsgálatot a tömlő és a palack csatlakozási pontjánál. Ezt a vizsgálatot szappanos, vagy ultrás oldattal végezzük. Ha szivárog a gáz, akkor a csatlakozási helyet bekenve a szivárgás helyén bugyborékolni, szörcsögni fog. Soha ne próbáljuk nyílt lánggal vagy más gyúlékony eszközzel megkeresni a gázszivárgás helyét! Sajnos volt már arra példa, hogy a gázszivárgás helyét valaki gyertyaláng segítségével akarta kideríteni. A ház felrobbant, az illető meghalt. A gázpalackból az átfejtés szigorúan tilos, a gázpalackokat csak cseretelepen szabad cserélni!

Amennyiben befejeztük a propánbutángáz-üzemű berendezés használatát, zárjuk el a palack szelepét. Ha hosszabb ideig nem is kívánjuk használni, szereljük le a nyomáscsökkentőt, és a szelepnyílásra helyezzük fel a kék biztonsági kupakot.


Mennyi gáz van a palackban?

A gázpalack töltöttségét mi is ellenőrizhetjük. Ha lemérjük a palackot, és a kapott értékből kivonjuk a tárasúlyt (6,8 kg), akkor persze olyan pontos értéket nem fogunk kapni, mint a telepeken használt mérőeszközökkel, de azt meg tudjuk állapítani, hogy a 11,5 kg-hoz mennyire vagyunk közel.

Mi látszik a palackon

Az évek során a palackok folyamatosan amortizálódnak.

– Ha három csíkot látunk egy gázpalackon, akkor már ne bízzunk benne annyira – hamarosan ki fog kerülni a forgalomból. Ez egy nagyjából 2,1 mm-es falvastagságot jelöl, ami azt jelenti, hogy a palack még használható, de annyira elkopott, elöregedett már, hogy a következő vizsgálat során valószínűleg ki fogják emelni a sorból.

– A két csík jelentését ezután már könnyű kitalálni: ez a középmezőny jele, vagyis a 2,5 mm-es falvastagságú palackoké.

– Az egycsíkos palackok a legfiatalabbak, amik még 3 mm, vagy még annál is vastagabb fallal rendelkeznek, és ennek köszönhetően a legbiztonságosabbak.

Mindemellett már maga a sáv színe is információt közöl velünk: ez hívja fel a figyelmünket arra, hogy a palackban éghető gáz található.

Sérült palackot ne használjunk

Sérültnek minősül a gázpalack, ha legalább 1 méter magasságból kemény talajra esett, ha égésnyomok látszanak rajta, ha éles bemetszésű sérülése vagy horpadása van, ha a szállítójárművet közlekedési baleset érte, vagy ha átalakítás nyomai észlelhetők rajta. Ezekben az esetekben az érintett palack vagy palackok további használata szigorúan tilos, a forgalmazónál történő cseréjéről azonnali hatállyal gondoskodni kell!

Fogy a levegő

Egy fali vízmelegítő átlagosan óránként 3 m3 gázt fogyaszt. Egy ilyen készülék biztonságos üzemeléséhez a felhasznált gázmennyiség húszszorosának megfelelő friss levegőre van szükség. A manapság használt, szinte tökéletes légzárású ajtók és ablakok ekkora mennyiségű levegőt nem engednek be. Amennyiben olyan helyiségben vannak ilyen nyílászárók, ahol gázkészülék üzemel, fokozott a balesetveszély. Nyílt lángú gázkészülék használata közben és után gondoskodjunk a megfelelő szellőzésről, szellőztetésről.


További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!

A cikk eredeti változata az alábbi címen olvasható az Ezermesteren:
https://ezermester.hu/cikk-10538/PB_gaz_es_a_biztonsag