A légfrissítés célja a levegő minőségének, tisztaságának, oxigénnel való telítettségének a növelése kellene hogy legyen, a kellemetlen szagok erős illatokkal történő leplezése helyett. A tanulság, a légtérbe spiccelt illatok legtöbbje nem frissíti a levegőt, legfeljebb elnyomja a borzalmas szagokat, és mellesleg borzasztóan ártalmasak is. Ha megfelelően gondozzuk háztartásunkat, szellőztetünk legalább naponta kétszer, tartunk néhány szobanövényt, időben kivisszük a szemetet, nem engedjük felhalmozódni a párát, elharapódzni a penészt, akkor nem lesz szükségünk arra, hogy agresszív - és esetleg egészségkárosító - illatokkal leplezzük a problémákat. Tehát a következőkben összpontosítsunk azokra az ötletekre, amelyekkel egészségesebb, és természetesebb módszerekkel, sőt akár gyógyító célzattal készíthetünk illatosítókat otthonunk számára. A következő „illatosítók” szavatossági ideje néhány óra, és néhány hónap között van, válasszunk közülük igényeink szerint.
Főzzünk egy teát
Válasszunk olyan növényi részeket (például gyökerek, kérgek), amelyek nehezebben feltárhatók, szívósabb szerkezetűek, és egy egyszerű forrázással nem tudunk elég hatóanyagot kinyerni belőlük. Így főzés közben pompás illat fog terjengeni. Nem minden tea alapanyag ad ki főzés alatt különösen kellemes illatot (például izlandi zuzmó kimondottan büdös), viszont nagyon hasznos, és remekül, hosszan elfő a csodálatos zamatú-és mellesleg légút-tisztító, köhögésűző és frissítő hatású fenyő, vagy a melegítő, nyálkaoldó és meghűléstaszító fahéjrúd mellett. Forralt bort, vagy fűszeres almalevet is főzhetünk, ezek is rövid időre beillatozzák a lakást.
Süssünk valami finomat
A sütőtök, mézeskalács, csokis keksz, banánkenyér, almás pite, de akár csak egy rendes kenyér is mennyei illatot eredményez – szintén csak rövid időre.
Téli potpourri
Tegyünk egy közepes fazékba egy narancsot felszeletelve (vagy 2 narancs háját), egy-két szeletke gyömbért, két fahéjrudat, fél evőkanál egész szegfűszeget, néhány szem szegfűborsot, és ha van egy csillagánizst. Öntsük fel bőségesen vízzel, forraljuk fel, majd főzzük takarékon, ameddig szeretnénk, akár órákon keresztül, természetesen a víz fogyását pótoljuk. Illata betölti a konyhát és idővel átszivárog a ház többi szegletébe is. Ez az illatosító két-három napig használható, illetve amíg kellemes illatú, csak figyeljünk oda a víz pótlására.
Fenyőtoboz diffúzor
Szükségünk lesz néhány (úgy kétmaréknyi) tobozra, egy tálra, amiben elrendezhetjük őket, valamint tiszta illóolajokra. Természetes illóolajokat ajánlott választani, mert a szintetikus illatolajok fejfájást, és más kényelmetlenségeket okozhatnak. Ha kintről származnak, először mossuk meg alaposan a tobozokat, majd szárítsuk meg valamilyen szimpatikus módon (sütőben, radiátor felett stb.). Válasszuk ki azokat az illóolajokat, amiket szimatolni szeretnénk, és egy kis üvegcsében keverjük össze. Csepegtető segítségével pötyögtessük az illóolajakat a tobozok levélkéi közé. Elég három-négy csepp tobozonként. Rendezzük el egy tetszetős tálban, tehetünk melléjük néhány hangulatfokozó fahéj rudat, csillagánizst stb. Ha „lemerül” a diffúzorunk (kb. 2 hét múlva), töltsük fel ismét illóolaj keverékünkkel.
Illatzselé
Forraljunk fel fél csésze vizet, majd vegyük le a tűzről és tegyünk bele négy csomag zselatint. Miután teljesen feloldódott, adjunk hozzá fél csésze hideg vizet, amelyben feloldottunk egy csipet sót, néhány csepp ételfestéket (nem kötelező használni), és harminc csepp tetszőlegesen választott illóolajat. Öntsük egy dekoratív üvegcsébe és hagyjuk megszilárdulni.
E módszerekkel egyszerűen készíthetünk egészséges, természetes és teljesen hozzánk illő illatosítókat.