Belső tér felöl is lehet hatásos

Mennyezetek szigetelési lehetőségei

2012-01-28 17:21:04 | Módosítva: 2012-01-31 20:12:43

Az ideális belső szobai hőmérséklet eléréséhez, gyengén szigetelt födém esetén akár másfélszer akkora hőmennyiség szükséges, mint egy jól szigetelt födém mellett. Ezt a hőveszteséget testileg nem érezzük, mert nincs hatással hőérzetünkre. Viszont annál nagyobb hatással van a fűtési költségekre, mert viszonylag nagy felületen keresztül történik a hőveszteség. Ez jelentős mértékű is lehet, mivel a mennyezet hőmérséklete a belső hőmérsékletnél akár 2-3 fokkal is alacsonyabb lehet. Ezt pedig csak fokozott fűtéssel lehet kompenzálni. A hőveszteséget jelentősen a mennyezet szigetelésével lehet csökkenteni.

Ha csak egy sík födémünk van és padlás van fölötte, akkor egyszerűen és olcsón javíthatunk szigetelőképességén akár üveggyapot paplan, cellulóz vagy polisztirol felterítésével. Ha járófelületet akarunk kialakítani a padláson, akkor pl. lépésálló (EPS -100) polisztirolt lenne ideális betenni hőszigetelésnek, amely akár OSB lemezzel is lefedhető. Felső oldali hőszigetelésként azonban bármely más szálas (kőzetgyapot, üveggyapot), vagy habosított anyagú szigetelő anyag is használható, megfelelő szakértői vélemény alapján.

Az egyik legígéretesebb megoldás a födémek felső szigetelésére a cellulóz alapú szigetelőanyag, amely megfelelő vastagságban felterítve jó hatásfokú szigetelő réteget alkot a padlástérben, ugyanakkor a hőtároló képessége is nagyon jó. Tetők, padlásterek, falak és aljzatok hő- és hangszigetelésére, új épületeknél és felújítási munkáknál is jól használható. Az anyag hézagmentesen, hulladék képződése nélkül beépíthető. Mivel nem roskad, utólag sem keletkezik hőhíd. Általában 10 cm vastagságú rétegben felterítve hatásos. Ha nem szükséges a padlástér járhatósága, még lefedést sem igényel.

A fenti termék beépítési technológiájával megegyező módon készíthető hőszigetelés fújható (ömlesztett) üveggyapottal. Hőszigetelő képessége kedvező, nem tartalmaz vegyszert, és nem éghető (a szabvány szerint A1 osztályba tartozik). Kis testsűrűségének köszönhetően alig terheli a födémet.

A belső oldali hő- és hangszigetelések csak akkor előnyösek, ha külső oldali szigetelésre nincs mód. Nem biztosít kellő hatást a sztirol mennyezetburkoló elemekkel való fedés, vagy a hőszigetelő tapétával történő lefedése sem. Ezeknek az anyagoknak viszonylag csekély a szigetelő képességük. A hatékonyabb szigetelések kialakításánál viszont számolni kell a térvesztéssel. Ezért a szigetelőanyagot e szempont figyelembevételével kell kiválasztani.

Mindenféle belső oldali hőszigetelés kapcsán említést kell tenni az egyik legveszélyesebb problémáról, a szigetelés alatti páralecsapódásról. Ha a hideg falfelülethez a szigetelő anyagon, annak illesztésein keresztül bejut a belső tér levegője, akkor ott páralecsapódás, és ennek nyomán előbb-utóbb penészesedés indul. Nem állítjuk, hogy ennek megelőzésére nincsenek már megfelelő szigetelő rendszerek, de ezek tervezésébe és kivitelezésébe mindenképpen ajánlott szakembert bevonni – a későbbi problémák elkerülésének érdekében.

Régi építésű, magas belmagasságú helyiségekben több lehetőség közül lehet választani, míg alacsonyabb helyiségeknél lényeges lehet a magasságcsökkenés. Ez különösen a lakótelepi lakásoknál okozhat gondot, ahol általános a 2,5-2,7 m-es belmagasság. Ilyen lakásokban már néhány cm-nyi csökkenés is zavaró lehet. Arra is tekintettel kell lenni, hogy csak hő-, vagy egyben hangszigetelésre is igény van-e. Ez utóbbi esetben csak speciális, kombinált hatású szigetelő anyagok jöhetnek számításba. Ezt előzetes szakértői vélemény alapján ajánlatos meghatározni, és a kivitelezést is szakemberre célszerű bízni.

A nagy belmagasságú helyiségek mennyezetszigetelésének kivitelezésekor viszonylag tágabbak a lehetőségek, hiszen ilyen esetekben vázszerkezetes álmennyezet kialakítására is mód van. A vázra szerelt, többnyire gipszkarton borítás alá pedig bőven van hely a megfelelő vastagságú üveggyapot, illetve kőzetgyapot szálas anyagú, vagy habosított műanyagtáblák elhelyezésére. A váz függesztékeinek méretét is a szigetelő anyag fajtájának, ajánlott vastagságának a figyelembevételével kell meghatározni, és ilyen esetekben a hő- és hangszigetelés akár együttesen is megoldható. Az ilyen mennyezetszigetelések azonban megközelíthetik a 10 cm-nél vastagabb beépítési méretcsökkenést, és a kialakításuk elég bonyolult, szakértelmet igénylő munka.

Ahol ez a belmagasság csökkenés már nem lenne elfogadható, más, csekélyebb helyigényű megoldást kell választani. Erre is van mód. Az Inhemiwa panelek pl. csak 4 cm vastagságúak, és különleges rétegszerkezetüknek köszönhetően jelentősen csökkentik a födémek téli hideg kisugárzását. A lépcsős élkiképzésnek köszönhetően a táblák hézagmentesen illeszthetők egymás mellé. Ez az anyag kizárólag belső szigetelésre kifejlesztett termék, és a beburkolt falfelület kifelé szabadon lélegezhet. Megfelelő falfelület előkészítés után ragasztható, dübelezhető, és a felületét a glettanyagba dolgozott üvegháló teszi erőssé. Mennyezeteken alkalmazva vékony vakolatréteggel is besimítható.

Viszonylag egyszerűbb alkalmazást és utókezelést nem igénylő megoldást adnak a Haltex Hovi plafon panelekből kialakított mennyezetburkolatok. A táblák csak 28 mm vastagságúak és porózus szerkezetű lapok ragasztással rögzíthetők a szigetelendő mennyezetre. Ezt követően a burkolt mennyezet felülete a szobáéval azonos hőmérsékletű lesz, és megszünteti a mennyezet hidegsugárzását. A mennyezetek burkolására kifejlesztett lemezek csaphornyos szélei és különféle utókezelést nem igénylő felületi bevonatai miatt alkalmazásukkal dekoratív felületek alakíthatók ki.

Ez az anyag kiváló hőszigetelő tulajdonságú és emellett még a hanggátlása is jónak mondható. A szövet borítású táblákkal fedett felületek átlagosan 22 dB hangátlásúak, és ez az érték a gyártó által ajánlott natúr, porózus farostlemezekkel kiegészítve fokozható. Ideális anyag a lakásfelújításoknál és utólagos szigetelés kialakításához is. Tekintettel a 118x118 mm-es táblák jó illeszthetőségére és könnyű gyors felragasztására, egyszerűen és gyorsan hatékony mennyezetszigetelés készíthető belőlük.

A mennyezet leszigetelésén kívül azonban célszerű azon is elgondolkodni, hogy a lakóhelyiségek kívülről szigeteletlen határoló oldalfalait is célszerű belülről leszigetelni, mert így jelentősen csökkenthetők a fűtési költségek, és komfortosabbá tehetők a lakások és házak is.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!

Címkék: mennyezet, szigetelés

Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Konvektorok szélfogói külső hőszigeteléseknél

A gázkonvektoros fűtés ugyan nem igazán korszerű és környezetkímélő, ám más előnyei miatt nagyon elterjedt fűtési mód. Az égéshez szükséges légcsere gyárilag biztosított, a kivezető parapet...


Rayston - Esztétikus padlók, megbízható vízszigetelések

A ház körül - különösen a mostani időjárási körülmények között - a legtöbb problémát a víz okozza. Mit csináljak a beázó lapos tetővel, mi legyen az alsó szomszédot áztató terasszal? Hogyan oldjam...