Tégla vagy kőhatású bevonat betonra

2016-01-31 17:52:40 | Módosítva: 2016-01-31 17:53:08

Teraszok vagy egyéb szabadtéri épületrészek kialakítása után óhatatlanul felmerül, hogy betonépítmények felülete az adott környezetben befejezetlennek, illetve félig késznek látszik. A befejezésükhöz azonban nem mindig szükséges drága burkolóanyagokat használni, erre létezik már kreatívabb és nem is olyan költségigényes megoldás is. A kültéri meszes és egyéb dekor vakolatok pl. jól alkalmazhatók különféle felületi strukturáltságú burkolatokként is.


Ilyen célokra alkalmas anyagokat több cég (Polifarbe, Revco, Knauf, Kingstone) is készít, ám a felhordási és felületképzési fogások alig különböznek a különféle gyártmányoknál. A betonfelületet többnyire az adott vakolathoz gyárilag ajánlott szerrel kell alapozni. Ennek kötése után a dekorvakolat anyagát a gyári ajánlások szerint esetleg vízzel fellazítva alaposan el kell keverni, hogy könnyebb legyen a betonfelületre felhordani.





Első rétegben vékony alapot kell képezni simítólappal, majd ún. csúsztatott módszerrel vízszintesen célszerű az előző rétegre felhordani a következőt. A felület strukturáltságát a második réteg felhordása közben lehet kialakítani, formázni. A foltokban felsimított anyagot könnyebb így mintázottá tenni. A vakolatszerű vagy lapburkolatszerű hatás az anyagba mélyített élekkel képezhető. Ehhez a simítólap éle is megfelel, ám karakteresebb fugákat többnyire a már majdnem megkötött rétegbe fugakaparóval lehet készíteni. E fázisban célszerű a szerszámot vízszintező mentén az anyagba mélyíteni.




A megkötött vakolat ezt követően akár színezhető is, amihez általában kőlazúrt szokás használni. Ezt festőhengerrel lehet a felületre felhordani, majd nedves ronggyal történő visszatörléssel, vagy esetleg a kiálló részek spatulyával végzett átkapargatással tehető valóságosabbá a tégla, vagy kőszerű felületi hatás. A felület a színezés száradása után már mosható és tisztítható.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Hidegburkolatok ápolása

Előző számunkban az ún. meleg padlók ápolását ismertettük, most pedig a kerámialapos és a természetes kőburkolatok felületi felújításához adunk néhány tanácsot. A legtöbb esetben a szakszerű és...


Nedves és penészes lakóterek belső szigetelése

Sok lakóépületben küzdenek a rossz hőszigetelő képességű falazatok, a hőhidak következtében kialakult páralecsapódás, illetve a talajnedvesség felszívódásának következményeivel: a nedves falakkal,...