Klímakarbantartás, klímatisztítás

2018-07-18 08:48:14 | Módosítva: 2018-07-18 08:52:30

A legelőnyösebb megoldás, ha a klímatisztítást évente egyszer szakemberre bízzuk. Ám ha gyorsan, minél olcsóbban szeretnénk megoldani, végső esetben elvégezhetjük magunk is.


A köztudatban gyakorta összekeveredik a klímatisztítás és a klímafertőtlenítés fogalma. A különbség azonban nagy. Míg a klíma fertőtlenítését a kereskedelemben kapható fertőtlenítő spray segítségével lényegében bárki el tudja végezni, addig a tisztítás a készülék szétszerelését igényli, ezért ezt mindenképpen ajánlatos szakértőre bízni. Légkondicionáló tisztítás az, amikor szétszerelés után eltávolítjuk a belsejében lerakódott szennyeződéseket. A háztartási légkondicionálókat – használattól és a környezettől függően – egy-két évente illik kitisztíttatni. Abban az esetben, ha fűtésre is használjuk, érdemes minden szezonváltáskor, tehát tavasszal és ősszel átnézetni. Ugyanakkor a tapasztalat az, hogy a tisztítás, fertőtlenítés legtöbbször akkor jut eszünkben, amikor a nagy meleg miatt már be kell kapcsolnunk a készüléket, és az áporodott szagok jelzik nekünk, hogy itt valami elmaradt.

A beltéri egységet évente tisztítsuk

A légkondicionálók beltéri egységének belseje – a folyamatos páralecsapódás miatt – hűtési üzem közben nedves, ami kedvez a betegségeket okozó baktériumok, vírusok, és gombák elszaporodásának. Ezek a kórokozók bűzt áraszthatnak, extrém esetben légúti megbetegedéseket okozhatnak, ezért célszerű a klímát tisztán tartani. A gyártók újabbnál újabb bevonatokat fejlesztenek ki a gombák és baktériumok visszaszorítására – több-kevesebb sikerrel.

A klíma fertőtlenítésekor mindenképp figyeljünk rá, hogy csak speciálisan erre szolgáló légkondíció tisztító spray-t használjunk erre a célra, különben egészen biztosan többet ártunk, mint használunk. Először áramtalanítsuk a készüléket, megelőzve a baleseteket. Ezután a beltéri egységben található fedőlapot nyissuk fel, majd a mögötte található porszűrőt vegyük ki. A hőcserélő fém lamelláit, azaz a szűrő mögötti hűtőbordát alaposan fújjuk be a klímatisztító spray-vel, majd hagyjuk hatni a habot 20 percig. Amíg a fertőtlenítő hat, mossuk át alaposan szappanos vízzel a porszűrőt, majd öblítsük le és hagyjuk megszáradni. Ha egyéb érzékeny szűrőbetéteket is tartalmaz a készülék (pl. plazmaszűrő), azt mindig az adott készülék használati utasításának megfelelően tisztítsuk.

A valamennyi klímában megtalálható finomszövésű porszűrő hálók kivétele és lemosása ugyancsak senkinek nem okozhat nehézséget. Ezek a hálók a nagyméretű szöszöket és szennyeződéseket, továbbá a port hivatottak kiszűrni, és ezen a téren igen jó szolgálatot is tesznek, hiszen megóvják a beltéri egység hőcserélőit az eltömődéstől.




Száradás után a szűrőket visszatehetjük a helyükre, majd szereljük vissza a klíma előlapját. Az első próbaüzemnél könnyen érezhetünk kellemetlen szagokat, de ettől nem kell megijedni, pár perc után megszűnik majd. Előfordulnak extrém koszos beltéri egységek, amiknek a tisztításához magát a készüléket is le kell venni, majd azt, erre alkalmas helyen szét kell szerelni, és ki kell takarítani. Erre magunk ne vállalkozzunk, bízzuk ezt szakértőre.

A klímaberendezés rendszeres karbantartása és tisztítása fontos, a gép üzemszerű működésének biztosítása érdekében. A klímák beltéri egységei működésükből adódóan nagy mennyiségű levegőt mozgatnak meg, amit egy hűtő, vagy fűtőfelületen (hőcserélő) keresztül áramoltatva juttatnak vissza a szobába. A hőcserélőnek kellően nagynak kell lennie ahhoz, hogy a készülék leadhassa a kívánt teljesítményt, ugyanakkor túl nagynak sem szabad lennie a készüléknek, hiszen ekkor a klíma esztétikai szempontokat sértene.


A sűrűn lemezelt hőcserélő felület eleget tesz ugyan mindkét követelménynek, viszont valamennyi por vagy szösz szemcse – a sűrű lemezelés miatt – megakad ezeken a lemezeken. Az eltömődött lemezeken nem tud akadálytalanul keresztüláramolni a levegő, ami a klíma hibás működését fogja eredményezni. A beltéri egységek porszűrői ugyan sok szennyeződést felfognak, de rengeteg kosz lerakodik a hőcserélők lamelláin, ami időről időre csökkenti a gép hatékonyságát, és növeli az áramfogyasztást.

A kültéri egység nehezebben érhető el

A split klíma kültéri egysége még jobban ki van téve az elkoszolódásnak, elszennyeződésnek. A levegőben lévő por, pollenek, a nyárfa szálló „vattája” szinte teljesen el tudja tömíteni a hőcserélő lamelláit, ezzel megakadályozva a levegő áramlását és a hő leadását. A tisztítás elvégzését nagymértékben nehezíti, hogy ez az egység az épület homlokzatán, sokszor magasban, nehezen megközelíthető helyen van, a nedves tisztítást, mosást pedig gátolja, hogy a házban mások is laknak, a lecsurgó vizet nehezen tolerálnák.


A kültéri egység tisztítása ezért is általában nagynyomású levegővel történik, amit a kültéri ventilátora által szállított levegő áramlásának irányával ellentétes irányból fújnak a hőcserélő lamellái közé, így a berakodott por, vagy szösz kicsapatható a hőcserélőből. A lényeg, hogy a kültéri hőcserélőjét átjárhatóvá tegyék a levegő számára, így, ha ezt elvégeztük, ezzel a kültéri egység tisztításával lényegében készen is vagyunk.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!

A cikk eredeti változata az alábbi címen olvasható az Ezermesteren:
https://ezermester.hu/cikk-8370/Klimakarbantartas__klimatisztitas