Továbbfejlesztett lítium akku

2020-03-18 15:48:05 | Módosítva: 2020-06-17 08:51:43

A lítium-akkumulátorok fejlesztői régóta kísérleteznek azzal, hogyan lehetne a ma elterjedt akkukban anódként használt grafitot kiváltani az elméletben sokkal alkalmasabb szilíciummal. Elvileg tízszer nagyobb kapacitást tenne lehetővé egy ilyen váltás, és ezt laborban sikerült is már igazolni, csak az a probléma, hogy a szilícium hajlamos csúnya alakváltozásokat szenvedni töltés vagy kisütés közben. Ez pedig a legjobb esetben is azzal jár, hogy a szilícium-anódos akku hamar elhasználódik, rosszabb esetben pedig a deformálódó alkatrész megrongálhatja az akkucella struktúráját, ami nem igazán szerencsés, hiszen egy nagy energiát tároló, erősen gyúlékony elektromos berendezésről beszélünk.

A KIST, a Koreai Tudományos és Technológiai Intézet csapata jelentette be, hogy megoldást találtak erre a problémára. A víz-olaj elegyben diszpergált szilíciumot és keményítőt „megsütve” készítettek olyan szilárd anyagot, mely remekül bevált. Az ebből készült anód kapacitása négyszerese a grafitból készültnek: 360 mAh/g helyett 1530 mAh/g. Az új anód 500 töltési-merítési ciklust is elviselt deformáció nélkül. A sütőben készült anóddal felszerelt akkut ráadásul öt perc alatt fel lehetett tölteni kapacitásának 80%-ára. Az új kísérlet igen kecsegtető a kereskedelmi forgalomba kerülő akkumulátorok fejlődésére nézve.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!

Címkék: akku, lítium akku

A cikk eredeti változata az alábbi címen olvasható az Ezermesteren:
https://ezermester.hu/cikk-8924/Tovabbfejlesztett_litium_akku