Kapor: több mindenre is jó

2022-11-22 15:41:40 | Módosítva: 2022-11-22 15:49:43

A kapor a tökfőzelék és a kovászos uborka elmaradhatatlan ízesítője, ám ennél azért sokkal többre hivatott. Ez egy egynyári növény, ami évelőnek is tűnhet, hiszen ha egy kertben jól érzi magát, akkor oda nem kell évente vetni, kikel magától, mindig felbukkan valahol, hogy rendelkezésünkre álljon, amikor szükségünk van rá.


A kapor a világon az egyik legelterjedtebb és legrégebb óta használt fűszer. Magasra növő, elágazó egyenes szárán vékony sallangos levelei és ernyős virágzata azonnal szembetűnik. A házi konyhában gyakran felhasznált ízesítő, és népi gyógyszer. A kapor könnyen termeszthető, rendkívül igénytelen növény, a kiskertekben mindenképp helye van. Termesztését egyszerűsíti, hogy átévelő növény, azaz egynyári, de azzal, hogy magját elszórja évről-évre újra kikel, tehát elég egyszer betelepíteni a kertbe, utána gondoskodik arról, hogy hosszú távon jelen legyen.

Régi gyógyszer

A Földközi-tenger környékén élő ókori népek általánosan használták gyógyszerként fejfájás és gyomorpanaszok ellen. A világoszöld illóolaj a zöld növény 0,3-0,5%-át, míg a termés 2,4-4%-át teszi ki. Az illóolaj fő komponense a d-karvon, d-limonon és felland-ren. Termésében ezen kívül 15-20% zsírolaj, fehérje is található. Az illóolaj mennyisége termőhelytől és időjárási tényezőktől is függ. Friss növényben a legtöbb aromaanyag virágzás után, zöldtermés állapotban található. Az ételízesítésen kívül egyes savanyúságok elengedhetetlen eleme, nemcsak ízesítőként, hanem tartósító hatása miatt is kedvelik, innen ered egyik népies neve, az uborkafű.


A gyógyászatban vizelethajtónak, étvágyjavítónak és szélhajtónak alkalmazzák. Az élelmiszeriparban főleg tisztított illóolaját használják. Szárított és nyers zöld növényi része fűszerként is igen népszerű. Húsételek, töltelékek, főzelékek, sütemények ízesítésére hazánkban is általánosan használt és kedvelt. A kapor nagyon sokféleképpen felhasználható, ennek ellenére azonban az emberek többsége csak a tökfőzelék és a kovászos uborka fűszereként gondol rá. Pedig pástétomokba, vajas kenyérre szórva is kiváló ízt ad zsenge hajtása – amellett, hogy gyógyhatása is sokrétű.


Kaporszósz

Frissen szedett kaprot apróra összevágunk. Világosra pirított rántáson megforgatjuk, tej, cukor, só, ecet hozzáadásával besűrítjük. Főtt ételekhez fogyasztjuk.



Kapormagból tea: kapormagot elporítunk és kevés cukrot adunk hozzá. Egy pohár teához egy evőkanál port számítunk. A megszűrt főzetből gyomor- és bélbántalmak esetén fél pohárnyit ihatunk.

Kapor ecetben: melegítsünk borecetet, amikor forr, tegyünk bele annyi száráról leszedett, kaprot, hogy könnyen megforgathassuk benne. Ha meglankadt, tegyük üvegbe. Ezt ismételjük addig, amíg a kaporból tart, vagy az üveg megtelik. A megmaradt ecetet öntsük rá, hogy ellepje. Kössük le és tegyük sötét, hűvös helyre. Bármikor kivehetünk belőle, de vigyázzunk, hogy az ecet mindig ellepje.

Kapros méz: a megmosott kaprot apróra vágjuk, a mézet zománcedényben forráspontig hevítjük. A kaprot kis üvegekbe töltjük, alaposan lenyomkodjuk, a forró mézet óvatosan rámerjük, majd lekötjük. Tartósító nem kell hozzá. Édes tésztákhoz felhasználhatjuk tölteléknek, vagy máznak.

Zöld kapor: a még zsenge zöld kaprot szárától megtisztítva bő vízben megmossuk, lecsurgatjuk, apróra vágjuk, és a kapor mennyisége szerint 1-2 evőkanál zsírban, állandóan keverve addig pároljuk, amíg levét el nem fövi. Ekkor szorosan üvegekbe rakjuk, hogy levegő ne maradjon közte, és a tetejére egy ujjnyi olvasztott zsírt öntünk. Ha a zsír a tetején szilárdra dermedt, az üveget lekötjük, és a kamrába tesszük. Úgy is eltehetjük, hogy megvágva nem pároljuk, hanem nyersen rakjuk jó szorosan üvegekbe. Lekötve 40-45 percig gőzöljük. Leves, mártás készíthető belőle, de ízesítésre is használható.

Zöld kapor nyersen eltéve: úgy is eltehetjük a zöld kaprot, hogy megvágva nem pároljuk, hanem nyersen rakjuk üvegekbe, jó szorosan. Lekötjük, és 40-45 percig gőzöljük. Az így eltett kaporból levest, mártást egyaránt készíthetünk, de egyes ételek ízesítéséhez is használhatjuk.

Zöld kapor sóban eltéve: a kaprot alaposan megmossuk, leszárazzuk, a levélzöldet kilónként 10 dkg sóval összekeverjük, majd leturmixoljuk. Kicsi, maximum 2 dl-es üvegekbe töltjük, alaposan lenyomkodjuk, hogy a sós lé feljöjjön a tetejére, ráhintünk még egy teáskanálnyi sót, és az üveget lezárjuk.

Kapros túrós pite:
1/2 kg liszt
2 dkg élesztő + tej
4 tojás
1/2 kg tehéntúró
6 dkg margarin
3 kanál tejföl
3 kávéskanál zsemlemorzsa
3 kanál kristálycukor
egy nagy csokor kapor.

Langyos tejben feljuttatjuk az élesztőt és a liszt közepében vájt lyukba öntjük. Kis pihentetés után hozzáadunk 1 tojássárgáját, csipetnyi sót, cukrot és annyi langyos tejet, hogy galuska sűrűségű tésztát kapjunk. Hólyagosra verjük és letakarva, meleg helyen 1 óráig kelesztjük. Ez alatt elkészítjük a tölteléket: a tehéntúrót a margarinnal, 3 tojás sárgával, tejföllel, zsemlemorzsával, kristálycukorral kikeverjük, majd óvatosan hozzáadjuk a 4 tojás kemény habját és megszórjuk az apróra vágott kaporral. Megkenjük vele a tésztát, és lassú tűzön kb. 30 percig sütjük.


További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!

A cikk eredeti változata az alábbi címen olvasható az Ezermesteren:
https://ezermester.hu/cikk-9808/Kapor__tobb_mindenre_is_jo