Veszély a kertben

2022-11-27 18:59:25 | Módosítva: 2022-11-27 19:01:13

A Toxoplasma kórokozója nem csak a játszótéri homokozókban, hanem a dísz- és konyhakertekben is jelen lehet – a macskák ürülékének „köszönhetően”...


A macskák jóval szerényebb mértékben háziasíthatók és idomíthatók a kutyákhoz viszonyítva, a kötöttségeket is sokkal kevésbé viselik jól. Ösztöneiket jobban megőrizték, ebből következően elboldogulnak az ember segítsége nélkül is. Vadásznak, közben szívesen „kínozzák” az áldozatukat, mert odavannak a friss, zamatos húsért. Sajnos néha ez a friss hús fertőzött lehet.

A Toxoplasmagondii egy endoparazita, mely a macskák bélrendszerében él, szaporodik és természetesen a székletükkel kerül a külvilágba. A kórokozó a nem túl finnyás egerek, patkányok szervezetébe kerül, miután azok a fertőzött macskaürüléket elfogyasztják. E parazita megzavarja az egér idegrendszerét, emiatt az állat felbátorodik, mintha minden óvatosságot, bizalmatlanságot és félelmet kikapcsoltak volna benne. Vonzalmat kezd érezni a macskavizelet iránt. A kontrollálatlan vakmerőségével felkínálja magát a következő macskának. Ahogy a zsákmány a macska gyomrába került a parazita is révbe ért, megfertőzött egy újabb macskát…

Sajnos gyakori

A toxoplazmózis az egyik legelterjedtebben előforduló állatról emberre terjedő betegség, először 1970-ben azonosították. A rágcsálókon kívül köztesgazdaként madarak, más emlősök és akár az ember is megfertőződhet általa. Becslések szerint világszerte az emberek 30 százaléka lehet érintett. Az ember szemszögéből három eshetőség különösen kockázatos: a nyers húsok feldolgozása közben lehet e kórokozóval kapcsolatba kerülni, de az elégtelenül hőkezelt hús elfogyasztása, valamint a macskaürülékkel való kontaktus is veszélyt rejt. Utóbbi a kertekben könnyen létrejöhet, hiszen a macskák nagy területet járnak be, ürüléküket pedig a földbe ásva betakarják.


A fertőzés a macskák esetén gyakran tünetmentes, de előfordulhatnak influenzaszerű tünetek, és ritkán súlyosabb következményei is lehetnek (neurológiai betegségek, agyvelőgyulladás, májkárosodás, szívpanaszok). A fertőzött emberek esetében szintén megfigyeltek a személyiségben bekövetkező különféle változásokat: a hordozóknak nehézségük adódhat a szabályok követésével, fokozott közvetlenséget mutatnak, és felelőtlenül vonzódhatnak a veszélyes helyzetek iránt. Továbbá feltételezhető, hogy a fertőzöttek nagyobb eséllyel lesznek közlekedési balesetek okozói vagy elszenvedői.

Van, akik különösen veszélyeztetettek

A várandósok, AIDS betegek és az immunszuppresszív terápiát folytatók a leginkább veszélyeztetettek. Különösen tragikus, ha valaki éppen a terhesség ideje alatt esik át a fertőzésen, mivel a túlterhelt immunrendszer erőteljes reakciója károsíthatja a magzatot és egyéb problémákat is okoz, mint például látási problémákat, idegrendszeri károsodást, alacsony IQ szintet, esetleg végső soron akár halált is. Aki korábban megfertőződött, annak elvileg ettől nem kell tartania.

A kertben megforduló macska – akár saját, akár a szomszédé vagy a „környéké” – jelenti tehát az egyik fő veszélyforrást, mivel az ürülékét szinte bárhol elrejtheti, ha a szükség úgy hozza. A fertőzésre kész oociszták aztán környezeti hatásra egy rövid érési szakaszon mennek keresztül, miközben aktiválódnak. Ezeket a gyanútlan köztesgazdák könnyűszerrel összeszedhetik. A megelőzés szempontjából tehát kiemelten fontos az óvatosság, az ételkészítés, kertészkedés, macskadédelgetés során, illetve alomcsere után az alapos kézmosás.



További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!

A cikk eredeti változata az alábbi címen olvasható az Ezermesteren:
https://ezermester.hu/cikk-9816/Veszely_a_kertben