Hőszigetelő kender

2023-09-12 19:17:41 | Módosítva: 2023-09-12 19:21:23

Az építőiparban is törekvés, hogy minél több építőanyag természetes eredetű legyen. A szigetelő-anyagokra ez nem nagyon jellemző, de azért vannak ilyenek, pl. a kender alapú szigetelőanyagok. A kendert már szinte az ősidőktől kezdve nem csupán élelmezés céljából termesztették, hanem sokoldalúsága miatt az iparban szintén hasznos alapanyag volt, és ma is az.


A kender egy rendkívül gyorsan növő egynyári növény. Különlegessége a kiváló hő-és hangszigetelő képessége mellett a speciális hőtároló kapacitás, melynek köszönhetően a legnagyobb nyári melegben is hatékony védelmet biztosít a túlmelegedés ellen. A kender hőszigetelés nyílt diffúziójú, ami hozzájárul egy épületbiológiai szempontok szerint is ajánlott lakóklíma eléréséhez. A hőszigetelés nem csupán télen hoz hasznot, hanem nyáron is, ugyanis a megfelelően szigetelt házban kellemesen hűvös van akkor is, ha kint tombol a kánikula. De nem csupán a kőzetgyapot és a polisztirol szigetelőanyagok alkalmasak hőszigetelésre, hiszen a kender hőszigetelés nem csak felveszi a versenyt ezekkel az anyagokkal, hanem emellett környezetbarát és egészséges alternatívát kínál, akárcsak a farost hőszigetelő anyagok.

Kenderből sok mindent készítenek ma is – pl. vásznat, kötelet és zsákot –, hiszen erős rostjai tartósságot ígérnek, a nedvességnek jól ellenállnak, ráadásul a kendert sem a rovarok, sem a rágcsálók nem támadják.

A kender hőszigetelésre szintén jellemzőek a fent említett tulajdonságok, vagyis többek közt tartós, rugalmas, hosszú távon is alaktartó, télen bent tartja a meleget, nyáron pedig megőrzi a lakás kellemes hőmérsékletét. Továbbá átereszti a párát, ezáltal pedig nem penészedik. Ezenfelül természetes, környezetbarát és megújuló anyag, ami nem ártalmas az egészségre, könnyű feldolgozni, hiszen nem szúr, és nem okoz irritációt, mint például az üveggyapot hőszigetelő anyag.



Mielőtt a kenderből hőszigetelés készülne, már akkor nagy hatással van a környezetre, hiszen amellett, hogy tisztítja a levegőt és megköti a port, a talaj erózióját is csökkenti. Mivel a kendert nem támadják a rovarok, ezért termesztéséhez nincs szükség durva vegyszerekre és sok vízre sem, vagyis az előállítása igen gazdaságos. Ráadásul lebomló alapanyag, ami annyit tesz, hogy a maradék újrahasznosítható vagy akár komposztálható. A kender hőszigetelő táblák padlók, tetők, falak és mennyezetek szigetelésére egyaránt ideálisak. A bordaváz, a válaszfalak és a szarufák közötti hőszigetelésre, valamint a födém szigetelésére szintén kiválóak.

Mivel a kender hőszigetelés hőtároló képessége igen nagy, ezért képesek a meleget elnyelni, és azt jóval később leadni. Ennek köszönhető, hogy nyáron a kender hőszigetelő anyaggal szigetelt helyiségek kellemesen hűvösek, télen pedig kellemesen melegek. Hangszigetelésre és lépésálló felületként egyaránt megállja a helyét. PVC fóliák helyettesítésére szintén ideális. A vakolható homlokzati kender hőszigetelő anyag falazott és gerendaházakra egyaránt alkalmazható, valamint új építésű házakhoz és felújításokhoz szintén ideális választás. A hőszigetelő képessége igen magas, remekül átereszti a párát, ugyanakkor meggátolja a kondenzvíz kialakulását, és még hangszigetelő képességgel is rendelkezik.

Aki az energiatakarékosság mellett figyelmet fordít a környezettudatosságra és az egészségre is, annak a megfelelő lakókörnyezet kialakítása érdekében érdemes számolnia a kender alapú szigetelésekkel is.






További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!

A cikk eredeti változata az alábbi címen olvasható az Ezermesteren:
https://ezermester.hu/cikk-10057/Hoszigetelo_kender