Első lépésben célszerű a régi, szedett-vedett hulladék deszkákból befedett tetőalapot is kicserélni. A jó tetőléceket hagyjuk meg, s ezekre erősítsük fel a faforgácslapokból kiszabott alapburkolatot (1). Széleire alulról csavarozzunk körbe 30x60 mm-es lécekből keretet (2). A tető alsó szeléhez igazodva terítsük fel az első kátránypapír sávot, s nagyfejű szegekkel sűrűn rögzítsük a felülethez, de ne csak a széleken, hanem legalább négysorosan, egymástól 30-40 cm távolságban beütött szegekkel (3).
A felette levő részt 2-3 cm-es átfedéssel fedjük le (4), a felesleges részt pedig vágjuk le. Ezt később még felhasználhatjuk. A felső kátránypapírt is sűrűn szegeljük le (5), majd vágjuk le a tető széleinek borításához szükséges csíkokat (6). Ezek kb. két arasznyi szélesek legyenek, és e célra az első réteg burkolásakor levágott felesleges anyagot is felhasználhatjuk.
Az első csíkot felváltva szegezzük fel a tetőlap élére és az ereszléc alsó felére (7). A kátránypapír sima oldala kerüljön kívülre. A darabok egymásmellé toldását úgy oldjuk meg, hogy az ereszléc és a tetőalap együttes vastagságáig 6 cm széles, ferdén kifutó bevágásokkal illesszük egymás mellé a kátránypapír sávokat (8). A következő lépésben a szélburkolatra kenjünk ecsetelhető bitumenes oldatot (9), majd az anyagot a hoszszabb oldalon visszahajtva, a sarokra oldalról is ráhajtva szegezzük le (10). A rövidebb oldalakon is hajtsuk vissza a szélburkolatot, az alsó sarkon pedig ferdén behajtva, majd kb. 3 cm szélesen visszahajtva, s a felesleges anyagot levágva alakítsuk ki a sarok szegését (11). A tetőszegély szélét minden oldalról kb. 15 cm-enként beütött szegekkel fogassuk le (12), majd 5 cm ráfedéssel kenjük be alaposan bitumenes oldattal (13).
Könnyebben megy a felső réteg felterítése, ha előbb a jobb oldalon csak arasznyi sávot kenünk le, majd a kátránypapír tekercset erre helyezve, szakaszosan kenjük le és ezt követően hengerítjük a lekent részre a kátránypapírt. A széleken most már vaskos árral mélyítsünk lyukakat a szegeknek, hogy könnyebb legyen a beütésük (14). Az előlyukasztás után szegekkel jól fogassuk le körben a lefektetett kátránypapír borítás széleit (15), majd az előzőkhöz hasonlóan, alsó szélén 5 cm-es átfedéssel terítsük fel a tető felső részére a második kátránypapír réteget is (16). A széleket ennél is szegezzük körbe, végül alapos bitumenes előkenés után helyezzük fel a tető gerincét legalább 20-20 cm szélesen letakaró kátránypapír csíkot is, majd ennek széleit is szegezzük a tetőre (17).
Kisebb, ferde tetejű építményeknél, természetesen szükségtelenek az átlapolások, de a tetőszélek visszahajtásait mindenképpen úgy alakítsuk ki, hogy a csapadékvíz még véletlenül se folyhasson a kátránypapír burkolat alá. Ezt bitumenezéssel, és jól átgondolt, alákorcolt, leszegezett szegélyekkel előzhetjük csak meg.
Kátránypapíros tető szerszámkamrákra
A szerszámkamrák csak ritkán mondhatók igényes épületeknek. Sok a víkendház mellett csak a szükség miatt megtűrt, többnyire afféle lomtár, az igénytelenebb szerszámok raktára. Tetejére általában hevenyészve felrakott kátránypapír került, ami előbb-utóbb bizony felújításra szorul, s ha már rászántuk magunkat, érdemes alaposabb munkát végeznünk, mint esetleg ezt megelőzően. Képsorunkon szinte lépésről-lépésre követhetjük az egymást követő munkafázisokat, s így minden esélyünk megvan arra, hogy időtálló burkolatot készítsünk az ilyen igénytelenebb, ám de hasznos kis építményekre.
További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!
A cikk eredeti változata az alábbi címen olvasható az Ezermesteren:
https://ezermester.hu/cikk-2282/Katranypapiros_teto_szerszamkamrakra