A lakás típusától, méretétől, korától és még sok tényezőtől függ, hogy a WC a fürdőszobában vagy attól elkülönítve került kialakításra. Előbbi megoldás előnye, hogy helyben van a kézmosási lehetőség, utóbbi esetben pedig egymás zavarása nélkül intézhetjük ügyeinket. Sok helyen látni példát arra, hogy a mellékhelyiségbe egy kisméretű kézmosó kerül, ami azért higiénikus, mert nem kell kilincseket végigtapogatnunk, amíg eljutunk a csapig. A kisméretű toalettekben kézmosó elhelyezéséhez nincs elég hely, nem is beszélve a problémás falvésési, csőszerelési munkákról. Ebben az esetben lehet praktikus a kereskedelmi forgalomban kapható, illetve házilag is elkészíthető kézmosós WC tartály.
Egy négytagú család napi vízfogyasztása hazánkban megközelítőleg 150 liter, melynek több mint 60%-át teszi ki a tisztálkodás és a WC használat. Az előbbi adatokat figyelembe véve, családonként, évi 25-30 köbméter víz spórolható meg, illetve használható fel ésszerűen. Az elgondolás lényege az, hogy a kézmosáskor elfolyó víz nem a csatornába kerül, hanem a WC tartályt tölti. A következő öblítéskor ezt, az ún. szürkevizet használjuk a WC öblítésére. Érdemes folyékony szappannal használni az eszközt, így megelőzhetjük a nem kívánatos lerakódásokat. Természetesen, ha lehetőségünk van eső- vagy kútvízzel öblíteni, tovább csökkenthetjük a közüzemi költségeket.
Külföldön több cég is forgalmaz kézmosós monoblokkokat, különösen Japánban népszerű ez a megoldás. Itthon meglehetősen nehéz ezekhez hozzájutni, leginkább rendelni lehet. Angolszász országokban a Caroma, a Roca és a Royalflush termékei népszerűek, illetve hagyományos tartályhoz átalakító szett is vásárolható a Sinkpositive-től.
Az Instructables.com internetes oldalon sok, házi megoldás is található, képekkel, útmutatókkal. Ezek lényege, hogy az átfúrt WC tartály tetejére egy kisméretű kézmosó kerül, a WC tartály töltőszelepe pedig egy hagyományos csaptelepre van kötve, ami szintén a tartály tetejéből áll ki. Miután öblítjük a csészét, a tiszta töltővíz a csaptelepen keresztül a kézmosóba folyik, innen pedig a „használt” víz a WC tartályba csorog. Amikor az úszó érzékeli a megfelelő vízszintet, a szelep a hagyományos működés szerint lezár.
Akár kézmosós, akár hagyományos tartályunk van, problémát jelentenek a tartályban és a csészében elszaporodó baktériumok. A tartályban elhelyezhető vízkezelő tabletták népszerű alternatívái a WC-kagyló peremére akasztható társaiknak; hatásuk még szélesebb körű, és tárolásuk a szem elől rejtve történik.
Az itthon is kapható Aqua Blue nevű termék különlegessége, hogy maga a tisztítószer egy műanyag dobozban található, mely nem oldódik fel a vízben. A tisztítószeres víz minden öblítésnél átmossa a csészét, eltávolítva a vízköves lerakódásokat és a szennyeződéseket a csésze kevésbé elérhető részein is. Fényezi, és a fertőtleníti a felületet, emellett pedig kellemes illattal tölti meg a helyiséget.
Nincs műanyag tokja, de ennek ellenére is hatásos a Blue General Fresh tartályba helyezhető WC-tisztító tabletta, hiszen jól oldódik a vízben, ezáltal nem tapad meg a tartály alján. A tisztítószer átszínezi a vizet, és illatosítja is, ezáltal használata mellett nincs szükség külön illatosítóra.
Végül, de nem utolsósorban a DM sajátmárkás, Denk mit tartályba helyezhető tablettája is könnyen feloldódik a tartályban, és szintén átszínezi a vizet, de csak halványan, ezért jó választás akkor, ha zavaró a víz túl erős színe. Minden egyes öblítéssel éppen annyi tisztítószer kerül a csészébe, amennyi megakadályozza a vízkő lerakódását, fertőtleníti a felületet, és semlegesíti a szagokat.