A moha réteg jól tárolja a nedvességet, a fűnek nem is kell a talajba leengednie gyökérzetét, elég, ha a moharéteget szövi át, és onnan jut tápanyaghoz. Amíg sok az eső, a filcréteg elég nedvességet képes tárolni. Az első hosszabb száraz időszak beköszöntével azonban a víztároló kiapad, és vele együtt a mélyebb gyökérzet nélkül maradt gyep is. Feltétlenül szükséges tehát a talajt levegőhöz juttatni, és a filcréteget eltávolítani.
Gyepszellőztetés
E probléma orvoslására gyepszellőztetést kell végeznünk. Ezekben a gépekben rugalmas acél drótszálak forognak, amelyek végigkaparják a talajfelszínt, és kitépik a moharéteget, felszedik a filcréteget a fűszálak közül. Vannak egyszerűbb, tolható változataik, amelyeknek a kereke hajtja a drótszálak forgó hengerét, és különböző teljesítményű motoros változatok is. Ez utóbbiakkal nem csak kényelmesebb a munka, hanem lényegesen hatékonyabb is. A gyepszellőztetős kezelés után gereblyével szedjük össze a kiforgatott gyökereket, a talajfelszínről felszedett fűkaszálék maradékokat, mohát. Használhatjuk erre a fűnyíró gépet is, felrakott fűgyűjtővel. (A gyepszellőztetők fűgyűjtése nem elég hatékony.)
Nem csak gyepszellőztetésre, hanem talajlazításra is szükség van. A hó súlyától lenyomott talajban együtt küzdenek a levegőért a friss fűszálak, a tavalyról vagy még korábbról ott maradt, lassan elfásodott régi fűgyökerekkel. Ez az elöregedett fű bizony már nem üde zöld, inkább fakó, sárgás; a látványt és a gyep minőségét rontja, viszont szívja a tápanyagot és a nedvességet. Érdemes tehát eltávolítanunk, de úgy, hogy csak az elöregedett gyökereket tépjük ki, a frisseket ne. Erre szolgál a talajlazító gép, amelynek egyenes, szándékosan tompa kései a puha gyökérszálakat átvágják, nem sértik meg, a fás öreg gyökérzetet viszont kitépik a talajból. Egyes szerszámgépgyártó márkák a talajlazítást és a gyepszellőztetést egyetlen gépbe egyesítik, csak a késes vagy drótszálas hengert kell cserélni a megfelelő művelethez.