Cél a felület fényesítése
A bőrcipők rendszeres ápolásakor a felületükön szétterített vékony viaszos krémet finomszőrű kefével szokás kifényesíteni, ami gyakori otthoni munka, és ez is polírozás. Fogósabb feladat a matt, homályos fényű autó lámpaburákat polírozó pasztával és puha textíliával átlátszóvá tenni. A lemattult gépkocsi karosszériákat is polírozással szokás ragyogó fényűvé tenni. Ezt kézzel, vagy a nagyobb felületeket polírozó géppel és különféle finomságú polírpasztákkal lehet elvégezni.
A polírozás előtt azonban az adott felületet mindig meg kell tisztítani zsíroldó hatású vízzel. Ha csak finomítani szeretnénk a felületen, akkor egy, a gyártók által a finomkoptatásúnak nevezett paszta használata ajánlott. Ha viszont erősen karcos és matt felület fényezése a cél, akkor két vagy három keménységi fázisban kell a polírozást végrehajtani. A mély karcok azonban még így sem távolíthatók el. A nagyobb koptató hatású pasztával kell elő polírozni, majd közepes-, utána pedig a finom összetételűvel lehet teljesen kifényesíteni a felületet. Általában két lépcső elég szokott lenni. A munka kézzel, finom textíliával, mikroszálas kendővel vagy alacsony, kb. 1500 fordulatú kézi polírgépre erősített polírszivaccsal, majd báránybőr koronggal végezhető el.
A paszták különféle szemcsenagyságúak, ami meghatározza az anyaglehordásúk hatásosságát. A durva szemcsések P8-P24, a közepesek P30-P60, a finomak P70-P220, a nagyon finomak pedig P240-P2500-as méretű szemcséket tartalmaznak. A kapható polirozó pasztákon ezt nem mindig szokták jelölni, a közkeletű autópolírozó paszták inkább az elérhető hatásuk szerint finom szemcsézetűek. Ezekkel azonban csak finomító polírozást lehet elvégezni.
A pasztát felhordásakor körkörös mozdulatokkal, egyenletesen kell a felületre felteríteni. Ezt csak kisebb területre, kb. 0,5 m2-re hordjuk fel, és utána polírozni is kell, mert hamar kiszárad a paszta. A műveletet közepes erőráhatással, körkörös mozdulatokkal végezzük. Ha a paszta kezd kiszáradni, kevés vízpermettel kell nedvesíteni, hogy felhíguljon. A 3-4 alkalommal átpolírozott felületről a maradék pasztát lemosva a felület végső fényesítő műveletéhez lehet fogni. Fontos azonban, hogy minden munkafázishoz külön polírozó eszközt kell használni, hogy a munka folyamán a különböző koptató szemcsék ne keveredhessenek össze egymással.
A polírozás hatékonyan végezhető el lemattult krómozott, illetve alumínium alkatrészeken is az e célra gyártott polírpasztákkal. E műveletek azonban eltérnek a festett és műanyag felületek polírozásától. Az ilyen munkáknál minimális anyagleválasztás történik, és a felületeket csak fényesítjük. A fémpolírozás ugyanis a fémfelületeken jelentősnek mondható anyagleválasztással jár, és a csiszolással keletkezett mikro egyenetlenségeket a polírpasztás korongokkal simítják el, kerekítik le. Ehhez speciálisan e célra készített paszták és különféle textilkorongokkal szerelt gépek szükségesek.
A polírozás végén puha pamut ronggyal töröljük le a paszta maradékát a felületről. Ezután mikroszálas törlőkendővel töröljük szárazra, fényesre a kezelt részt, hogy lássuk, mennyire volt eredményes a munka. Ha már fényesen csillog, akkor a lakkozott vagy műanyag felületeknél érdemes még egy kemény viasz réteggel is védeni a fényes felületeket. A vaxos réteg ugyanis vízlepergető, és védő réteget képez a kezelt felületen. Ez esetben a viaszos pasztát vagy sűrű folyadékot egyenletes, vékony rétegben kell felhordani, majd mattulása után, mikroszálas kendővel kell fényesre törölni.