Üveggyapot: nemcsak az acélhoz képest elsőrangú szigetelő!

2024-10-06 16:03:11 | Módosítva: 2024-11-04 11:36:55

Miből épül egy ház? Betonból, téglából, fa- és acélszerkezettel. Milyen hő- és hangszigetelő teljesítményt nyújtanak ezek az anyagok? Ne is forszírozzuk…jelentéktelen. Márpedig a szigeteletlen házak energiafaló pénznyelők, és nélkülözik a jogosan igényelt komfortot! A fa- és acélszerkezetek komoly hőhidakat képeznek az épületszerkezetben, ezzel elősegítik annak túlzott energiafogyasztását, amely jelentős káros környezeti kibocsátást is generál. Könnyű olyan szigetelőanyagot találni a piacon, amelynek beépítésével elérhető „valamennyi” szigetelési teljesítmény-javulás, de ez igazából vajmi keveset ér! Mivel az épületeket alkotó alap építőanyagok önmagukban nem biztosítanak kellő védelmet a ház hővel szembeni működése szempontjából, ezért feltétlenül olyan hő- és hangszigetelő építőanyagok beépítése szükséges, amelyek szigetelőképessége valódi különbséget garantál mind a ház energiahatékony működése, mind a bent tartózkodók komfortjának elérése érdekében.


Ne döntsünk hasraütés-szerűen!

Olyan szigetelőanyagra van szükség, amelynek beépítésével határozottan kimutatható hőátbocsátási akadályt állítunk télen a kiszökő hő útjába, nyáron pedig a kintről befelé haladó hőnek szabunk gátat. Ebben kivétel nélkül elsőrangúak az URSA üveggyapot termékei. A termék portfólióból az adott célra legalkalmasabb anyag kiválasztása a megteremteni kívánt energiahatékonyság függvényében történik, elég sok tényező figyelembevételével. Az URSA vállalat széles termékskálája egyes termékcsoportjainak egyedülálló tulajdonságait a legjobban ismerő URSA szakembergárda megkülönböztetett figyelmet szentel annak, hogy személyre szabottan segítsen megtalálni a háztulajdonosoknak, beruházóknak az adott épület szigeteléséhez legalkalmasabb szigetelőanyagot. Mert a nem megfelelő termék kiválasztása és beépítése után nemhogy a gyártó nem, de a jóisten sem garantálja az elvárt eredményt!


Az URSA portfóliójában mára számos termékcsoport ismert. Az URSA „LIGNIN” márka a vállalat egyik legújabb és legzöldebb termékcsoportja, a lignin, mint természetbarát kötőanyag okán. A környezettudatos gyártási lábnyomú LIGNIN-é a jövő – ebben biztosak lehetünk. Az elmúlt időszakban számos alkalommal bizonyított padlásfödémek szigetelésében az URSA DF 39 LIGNIN nevű tekercses terméke; a 21. század tudatos vásárlói számára nem volt kérdés, mi mellett kell lerakni a voksukat, ha egészséges beltéri levegőjű otthonokra vágynak.

Nagyon sokat teszünk már akkor is, ha az alaptermékként jól ismert, 0,039 W/mK hővezetési tényezőjű URSA DF39 anyaggal szigeteljük a padlásfödémet. Ám tartsuk szem előtt, hogy annál optimálisabb energiahatékonyságot érünk el, minél kisebb lambdájú anyagra esik a választásunk. Jó ötlet tehát gyors számítást végezni az URSA 0,037; 0,034 és 0,032 W/mK hővezetési tényezőjű szálas szigeteléseire vonatkozóan is…aztán néha előfordul, hogy kiderül, bizonyos esetekben fölösleges „túltolni”.

Nem mindegy, hogy mit és hová

Régi, jól bevált szigetelések és a legtöbb alkalmazási területet lefedik a sárga színű tekercses és táblás URSA üveggyapot termékek: a beépített tetőtér szigeteléstől az egyszerű padlásfödémen át, a belső gipszkarton vagy téglafalak szigetelésén túl még a hideg- és melegpadlók, valamint köztes födémek hangszigetelésére is kiválóan alkalmazhatók. A tekercses változatok gyártástechnológiája lehetővé teszi, hogy erősen komprimált tekercses kiszerelésben kerüljenek a piacra – ennek köszönhetően szállítási környezeti lábnyomuk a töredéke a piacon fellelhető többi, más alapanyagból készült gyapoténak. Ipari felhasználásukat tekintve is jelentős szerepet töltenek be, hiszen átszellőztetett homlokzatok esetében mindenképpen rájuk esik a választás.


Az URSA „TERRA” termékcsalád is méltán népszerű már vagy egy évtizede: a jó tartású TERRA szigetelőtáblák számos alkalommal bizonyítottak nagy állékonyságot hosszútávra igénylő ferde tetők és belső válaszfalak hő- és hangszigetelésében. Ezek voltak az első olyan URSA ásványgyapotok, amelyek természetes zöldesbarna színét már a jövő környezetbarát szelleme inspirálta; az URSA vállalat nagyon korán felismerte, hogy egy építőipari gyártónak kötelessége a természeti környezet védelme, és ennek a felismerésnek azóta folyamatosan hangot is ad, mind cégpolitikájában, mind folyamatosan fejlesztett gyártástechnológiájában.

Az egyik legújabb termékcsoport, a kőkorszak végét fémjelző URSA „TECTONIC” márkanév is már sokak fülében ismerősen cseng, hiszen a közéjük tartozó termékek egyike (URSA TECTONIC CEILING) a közelmúltban a legkedveltebb megoldássá vált pincefödémek és műhelyfödémek akár saját magunk által is könnyen felragasztható hő- és hangszigeteléséhez. A különleges gyűrt szálas TECTONIC termékcsalád folyamatosan bővül, és nem csak egyre fejlettebb terméktulajdonságokat tudhat magáénak, hanem egyre több alkalmazási területet lefed – mert szakembereink odafigyelnek a piac igényeire, és aszerint dolgozzák ki a termékújításokat.


Összefoglaló:

– Nem hat újdonságként az állítás az építőipari piacon, hogy az URSA ásvány/üveggyapotok hőszigetelési és hangszigetelési teljesítménye kiváló. Az sem hírértékű már, hogy tűzbiztonsági szempontból az URSA üveggyapot termékei a legmagasabb „A” kategóriába vannak sorolva.

– Mivel emelkednek ki mégis az URSA termékek az építőanyagok tömegéből?

– Az URSA sárga tekercses és táblás, TERRA, TECTONIC, LIGNIN, SECO és XPS termékcsoportjaival lefedi az épület minden szerkezetének szigetelési igényét, mégpedig hosszú távon és kiváló teljesítménnyel.

– Az URSA termékek mögött álló tudatos fejlesztő csapat, és a hasznos, praktikus tanácsokat adó építész kollégáink gondoskodnak arról, hogy az építtető nyugodt lehessen épülete megfelelően kiválasztott, minőségi szigetelése, és az abból adódó energiahatékony működését illetően. Nem baj, ha a beruházó nem az építésben szakosodott, ebben az esetben is professzionális segítségre számíthat.

– Az URSA üveggyapotok környezeti lábnyoma nagyságrendekkel csekélyebb, mint a piacon fellelhető más alapanyagból készített szálas szigetelőanyagoké. Körülbelül 80% újrahasznosított anyagtartalmukkal gyártásuk 30-40%-kal kisebb környezeti terhelést jelent, mint a más alapanyagból készített termékeké, és a fennmaradó alapanyag jó része is megújuló erőforrásból származik. Ráadásul, az üveg alacsonyabb olvadáspontja miatt körülbelül 20%-kal kevesebb gyártási energia felhasználására van szükség az előállítás során. Komprimált csomagolásuk révén átlagban 30%-kal – de számos terméknél ez a szám 60% – kisebb a csomagolás és a szállítás során a környezeti teher.

– Száz szónak is egy a vége: nem az a lényeg, hogy szigeteljünk „valamivel” egy adott épületszerkezetet. Az URSA üveggyapotok nem csak a szigeteletlen szerkezetekhez viszonyítva nyújtanak kiemelkedő szigetelési és fenntarthatósági teljesítményt, hanem bizonyítottan páratlanok korunk jó minőségű, környezetbarát szálas szigetelőanyagai választékában.


www.ursa.hu

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.