Hűtés a Nap hőjével

2024-12-09 18:51:25 | Módosítva: 2024-12-09 18:53:46

Van a világban több olyan épület, amelyeknek a hűtését a hagyományostól eltérő hűtőberendezéssel valósítják meg. Ezek nem az ismerős napelemek, amelyek fényt gyűjtenek be, hogy elektromosságot termeljenek. Ehelyett a Nap hőjét hasznosítják az épületek lehűtésére egy termodinamikai folyamattal. Kutatók és egyes energetikai szakértők szerint a hűtésnek ez a formája – az úgynevezett szoláris hőenergia – segíthet csökkenteni az energiaigényes klímaberendezések üzemeltetéséhez szükséges energiát. Az éghajlatváltozással foglalkozó előrejelzések szerint 2100-ra a hűtéshez szükséges villamosenergia-szükséglet több mint 30-szorosára nő 2000-hez képest.


A napkollektoros hűtőberendezéseket gyártó cégek azt mondják, hogy a berendezés típusától és méretétől függően 30-90%-kal kevesebb áramot fogyasztanak, mint a legtöbb épületben működő hagyományos klímaberendezés. A kutatók pedig azon dolgoznak, hogy a rendszereket hatékonyabbá és olcsóbbá tegyék. A napkollektoros hűtőberendezések ugyanis jelenleg túl drágák, általában körülbelül ötször többe kerülnek, mint a hagyományosak. Pedig a termikus rendszereknek több előnye is van. Csökkenthetik az elektromos hálózat csúcsigényét, csökkentve az áramkimaradásokat és a piszkosabb energiaforrások igénybevételének szükségességét. Csendesek is, és jellemzően környezetbarát hűtőközegeket használnak. A napenergia pedig nagy mennyiségben áll rendelkezésre éppen ott, ahol a legnagyobb a hűtési igény.

Az egyik legrégebbi ilyen klímaberendezést az 1878-as párizsi világkiállításon mutatták be, és fatüzeléssel gondoskodtak a hőellátásról. Az abszorpciós hűtők viszont a Nap hőjét is használhatják a hűtőközeg elpárologtatásához. Ezután a gáznemű hűtőközeg a kompressziós rendszerekhez hasonló kondenzációs és párolgási szakaszokon megy keresztül.


A modern szoláris-termikus rendszerekben speciális gyűjtőcsövek vagy lemezek abszorbeálják a Nap sugaraiból származó energiát, majd ezt a hőt egy abszorpciós hűtőnek adják át. A legtöbb abszorpciós hűtő körülbelül 80 °C-ra melegíti fel a hűtőközeget. Ha a hőmérsékletet 120-170 °C-ra lehetne emelni, akkor több hűtőközeg párologna el, és egyidejűleg gázként keringene a rendszerben, ami hatékonyabbá tenné a berendezést. Ez azt jelenti, hogy a napkollektornak hatékonyabban kell koncentrálnia a Nap hőjét. Egyes speciális kollektorok képesek követni a Napot és akár 400 °C-os hőmérsékletet is elérni, de ezek drágák. Egyes szakértők szerint az abszorpciós hűtők költségesek és bonyolultak a gyártásuk, nincs is értelmük. Könnyebb a fotovoltaikus panelek (napelemek) segítségével elektromos árammá alakítani a napfényt, amely ezután normál kompressziós klímaberendezéseket üzemeltethet. A napelemek árának csökkenése egyre vonzóbbá teszi ezt a fajta rendszert.


Egy másik megközelítés egy hibrid létrehozása

Egy hagyományos elektromos kompressziós gép, amely a Nap hőjét használja fel, hogy segítse az energiát elnyelő kompresszort. A hibrid rendszerek telepítése 15%-kal többe kerül ugyan, de üzemeltetésük olcsóbb, és 2 év alatt megtérülnek a többletköltségek, mert áramfogyasztásuk 35%-kal kevesebb, mint a hagyományos klímaberendezéseké. Ráadásul a termikus technológiák hozzá tudnak férni a hulladék hőhöz, amit a csak fényt gyűjtő fotovoltaikusok nem. Fel tudják használni a forró városokban, ipari üzemekben és adatközpontokban koncentrálódó fölösleges hőenergiát.



További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Napelemek számokban

A napelemet tervezgetőknek azt az általános szabályt szokták mondani, hogy maximálisan akkora napelem kapacitást érdemes házunkra kiépíteni, amennyi az átlagos villanyáram fogyasztásunkat...


Fényből és hőből is képes áramtermelésre egy új hibrid anyag

Fényből és hőből is képes elektromos áramot előállítani az új hibrid anyag, amelyben rézszulfid nanorészecskéket kombináltak szén nanocsövekkel amerikai kutatók - derült ki a Nanotechnology című...