Általában…
…a virágágyi kiültetésekben sok olyan faj, számos fajtájával, kertészeti változatával találkozunk melyek ősszel megmenthetők, és szobanövényként tovább élhetnek, amennyiben az első fagyok előtt becserepezzük és a szobába bevisszük ezeket.
Erre az olyan növények az alkalmasak, melyek a téli, szobai fényviszonyokat is tolerálják, mivel ekkor sokkal kisebb a fényintenzitás, és a napfényes órák száma is kevesebb. Ezek a fajok a szobában nem fognak úgy fejlődni, mint nyáron, szabadföldben a virágágyásban, de üde színfoltjai lehetnek a lakásnak, amennyiben déli fekvésbe, ablak mellé helyezzük el őket, annak érdekében, hogy a lehetőségekhez mérten a legtöbb fényhez jussanak. Így átteleltetve tavasszal újra kiültethetők a kertbe, akár addig szaporítva, már megnövelt mennyiségben.
A kertben tartott egynyáriak becserepezése nem feltétlenül egyszerű és kockázatmentes, mert a kertben gyökereik a vegetációs idő során igen nagy kiterjedésűre nőhettek, tehát felszedésük jelentős gyökérsérüléssel jár. Mivel a gyökérmennyiségüknek csak a töredéke marad meg amiatt, hogy egy könnyen kezelhető, pakolható méretű cserépbe szorítjuk, így a gyökér-lomb arány ideálisabbá tétele miatt a növényeket ilyenkor erőteljesen metsszük meg. Ránézésre is kikalkulálható az, hogy a megmaradt gyökérhez arányos méretű lomb maradjon, hiszen így tudja az vízzel és tápanyagokkal ellátni a föld feletti részt. Ha nem jó lett az arány, azt hamar észrevesszük, a levelek lankadni kezdenek, ez a vízhiány jele, és mutatja: túl sok lombot hagytunk túl kevés gyökérhez. Ilyenkor még jobban metsszük vissza, és tegyünk rá egy műanyag tasakot egy időre, hogy a párologtatását csökkentsük, amíg kicsit magához tér.
Sok faj alkalmas arra, hogy egynyári virágként évelővé, és egyben szobanövénnyé varázsoljuk. Ilyenek a nagyon változatos színű díszcsalánok, melyek a Coleus nemzetség tagjai. De érdemes a vérvirág, vagy más néven pelyvavirág példányaival is próbálkozni, ezek az Iresine herbstii különböző fajtái. És bevihetjük az Alternanthera fajtáit is, melyek érdekessége, hogy akváriumi növényként is ismertek. Víz alá merülten is jól érzik magukat, de virágágyi kiültetésben, vagy cserepes növényként is, természetesen sok öntözéssel. Az eddig említett három egynyári dísznövény mind levelével díszítő, azaz virágoznak ugyan, de színes leveleik adják a fő díszítőértéküket.
Van még egy csoport, a kakastaréjok, melyek – ellentétben az eddigiekkel – a virágjukkal díszítenek. Azért is érdemes részletesebben megismerni ezeket, mert ezután lehet, hogy teljesen más szemmel nézünk majd rájuk. Nálunk közismert egynyári dísznövények, ám egyes országokban zöldségként termesztik e faj változatait.
Városi virágágyi kiültetésekben is gyakran találkozunk a kakastaréjjal, vagy más néven a celosiával. Vannak tollas virágformájú és kakastaréjra emlékeztető „cristata” formájú változatai is, rengeteg féle színárnyalatban. Érdemes megkóstolni, mert az első fagyokig folyamatosan találunk a töveken fiatal, konyhai felhasználásra alkalmas hajtásokat.
A közönséges kakastaréj (Celosia argentea) leveleit és a fiatal hajtásokat megfőzik, levesek és pörköltek készítéséhez használják fel. A magjából étolajat sajtolható. Konyhakerti felhasználása leginkább az amarantokhoz hasonló, melyek szintén több díszváltozattal is rendelkeznek. Leveleit párolhatjuk is, és köretként is fogyaszthatjuk. Levelei, fiatal szárai, sőt a fiatal virágkezdemények a főzés során könnyen megpuhulnak. A levelek lágy szerkezetűek, és enyhe spenót ízűek.
Az ízmódosulások miatt is érdemesebb a termesztési célokat különválasztani: azaz, ha dísznövényként tartjuk, akkor hagyjuk virágozni, ha zöldségként fogyasztanánk, akkor a bimbókat inkább távolítsuk el a tövekről, hiszen ekkor a levélhozam növelése az elsődleges cél.
A kertben, dísznek tartott tövek is „lefejezhetők” a virágok eltávolításával, és becserepezve szobában, világos helyen, ablak mellett tartva sokáig lesz használható levelünk róla. Ha kint hagyjuk, akkor egynyári növénynek számít, az első fagyok elpusztítják – bár ezek az utóbbi években elég későn jelennek csak meg.
Coleus Coleus
nemzetség
Iresine herbstii
Alternanthera
fajtáit
Celosia argentea