A legkisebb helyiség

2024-11-29 11:58:42 | Módosítva: 2024-11-29 12:01:32

Lakásunk legkisebb helyisége, a WC gyakran alárendelt figyelmet kap, pedig ennél többet érdemelne. Ezt a helyiséget mindenki használja a családban, de az érkező vendégnek is gyakran az első útja ide vezet, nem mindegy, hogy mit tapasztal. Amikor a toalett a fürdőszoba része, akkor a külsőségekre is több figyelmet fordítunk, de tegyük ezt meg a különálló WC esetében is.


Különálló WC helyiség

Gyakorlatilag mindig egy normál WC kagyló elhelyezésére van csak lehetőség, hiszen a kis helyiségben csak erre van hely. Legfeljebb csak azt kell eldöntenünk, hogy fali vagy álló kialakítású legyen, illetve, hogy a WC tartály a falsík előtt, vagy a falsík mögött, tulajdonképpen oda beépítve kerüljön-e elhelyezésre. Mindegyiknek megvannak a maga előnyei, illetve hátrányai, amiket érdemes szem előtt tartani a végleges döntés meghozása előtt. És persze, nemcsak az észérveket kell figyelembe venni, hanem azt is, hogy milyen látványt nyújtanak az egyes megoldások, és mennyire illenek bele a környezetbe. Kétségtelen, hogy a falsík előtti öblítőtartály sokkal könnyebben javítható, ha gond lenne vele. Nem kell esetleg az egész hátsó falat kibontani csempeburkolatostól, hogy egy kisebb hibát elhárítsunk. A falsík mögötti szerelés viszont sokkal elegánsabb, és az is nagy előny, hogy a csésze hátul van rögzítve, nem támaszkodik a padlóra, így sokkal könnyebb alatta tisztaságot tartani.


Ha a WC a fürdőszoba része

Akkor ott már bidé elhelyezésében is gondolkozhatunk. (Különálló WC helyiség esetén bidé funkciós ülőke vagy WC zuhany jöhet szóba.) Hazánkban nem annyira elterjedt a bidé használata, mint mondjuk a tőlünk nyugatabbra fekvő országokban. Ennek nagy valószínűséggel az a magyarázata, hogy sok fürdőszoba akkora alapterülettel rendelkezik, ahol csak a legszükségesebb berendezési tárgyak férnek el. Emiatt sok esetben nincs lehetőség arra, hogy például a WC környékén, a fürdőszobában a zuhanyzó vagy a kád mellett kialakítsunk pluszban egy bidét is. Ott azonban, ahol van rá mód, érdemes élni a lehetőséggel.

Sokan el sem tudják képzelni, hogy a fürdőszobában piszoár is legyen, mert azt olyan közvécés megoldásnak tekintik. Pedig nagyon is hasznos lehet, különösen olyan családban, ahol a férfiak-fiúk túlreprezentáltak. A kis méretének köszönhetően szinte bárhol elhelyezhetjük még a mellékhelyiségben is, pláne a fürdőszobában, ha rendelkezésre áll egy szabad falfelület. Beszerelésével egyrészt megnő a mellékhelyiség kapacitása, másrészt sokkal higiénikusabb, mint a WC csésze „férfias használata”.


Akár külön helyiség, akár a fürdőszoba tartozéka lesz a WC kagyló, a bidé és esetleg a piszoár, az első lépés mindenképpen a méretek és funkciók figyelembevételével a tervezés. Nem kevés esetben okoz gondot a helyhiány, ami kisebb lakások felújításánál még gyakoribb jelenség. Ha például a WC az ajtó, vagy egy fürdőszobabútor ajtajának hozzáférhetőségét, kinyitását akadályozhatja, az nagy bosszankodást okozhat egy új fürdőszobánál. A WC-k általában azonos („standard”), vagy „komfort” magasságúak, ez utóbbiak pár centivel magasabbak a standard toalettekhez képest, de megesik, hogy alacsonyabbra kell tennünk ezt a mércét, illetve a WC-t. Ez többnyire akkor merülhet fel, ha egy többgyerekes családban a WC használatát, elérhetőségét könnyíteni szeretnénk a kicsik számára.

A WC csésze és az öblítőtartály lehet különálló két egység és lehet összeépített, ún. monoblokkos rendszerű. Valljuk be, ez utóbbi elegánsabb megoldás, és könnyebben tisztán tartható, viszont a különálló, magasba helyezett öblítőtartályból lényegesen lendületesebben folyik le a víz öblítésnél. Az otthonokban évekig csak egyfajta WC-t használtak: gravitációs, lapos-öblítésű WC-t. Ezeknek szinte kivétel nélkül tálcás a belső kialakításuk, míg a mélyöblítésű toalettek esetében nincs tálca.

Falra szerelhető, beépíthető tartályos toalettet szinte nem is lehet találni tálcás öblítéssel, de előnyösebb is a mélyöblítés. Belsejében kevésbé tud megtapadni a szennyeződés, így kifejezetten higiénikus, és könnyebben is tisztítható. WC ülőkéből érdemes lecsapódásgátlós tetejűt választani, hogy elkerüljük a hangos detonációkat és a fajansztörést. Az ülőke anyaga lehetőleg ne fa legyen, amihez fém csavarok rögzítik a zsanérokat, mert a speciális igénybevétel miatt a fa hamar elkorhad a csavaroknál, és az egész ülőke használhatatlanná válik. Ide jobb a műanyag, melyhez a pántszerkezet is teljesen műanyag vagy rozsdamentes acél legyen.



További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Hidegburkolatok

Előbb-utóbb minden fürdőszobában, konyhában vagy toalett helyiségben szükségessé válik a burkolatok cseréje. A régi kerámia padló- és csempeburkolatok részben avíttá válnak, másrészt pedig az új...


Fürdőszoba átgondoltan

Fürdőszobát tervezni sokkal komolyabb megfontolást igényel, mint egy átlagos lakószobát, mert minden berendezési tárgy fix helyet kap, és mindezekhez falon belüli egységek is tartoznak. Utólagos...