Fakerítés megújítva

2025-07-16 19:08:07 | Módosítva: 2025-07-16 19:12:50

A fakerítés talán a legolcsóbb a kerítésváltozatok közül, és mindenképpen egy szép, természetes anyagról van szó. Sajnos azonban a faanyag rendszeres ápolást, karbantartást igényel, és időközönként alaposabb felújítást, újra festést is. A napból érkező UV-sugárzás és az időjárás viszontagságai semmilyen anyagnak nem tesznek jót, és ez alól a fakerítés sem kivétel, ám szakszerű karbantartással meghosszabbíthatjuk annak élettartamát és visszaadhatjuk a régi fényét.


A tartóssághoz rendszeres karbantartás kell

A felújítást ne halogassuk, hiszen a faanyag gyorsan korhadhat, és elképzelhető, hogy idővel már a festés sem segít, léceket kell cserélnünk. A fatermékek gyártói általában biztosítják a kezdeti impregnálást, de ez a védelem a környezeti hatások miatt nem túl tartós, tehát a kerítés állapota és az esztétikum megőrzése miatt is fontos a rendszeres karbantartás. Minden festés előtt kötelező alaposan megtisztítani a felületet, majd csiszolással megszabadulni a kiálló szálkáktól. Ez az egyik legfontosabb lépés, mert ez lesz az új alap. Vizsgáljuk meg a kerítés állapotát; ha úgy látjuk, hogy néhol kezd leperegni róla a régi festék, esetleg egy-két helyen már a moha is megtelepedett rajta, akkor ezeket el kell távolítani a felületről. A moha könnyedén eltávolítható egy magasnyomású mosó segítségével. Ha nincs ilyen gép a ház körül, akkor szappanos vízzel, és egy erős kefével is kiválóan el lehet érni a kívánt eredményt.

A kerítés tisztítását ajánlott néhány nappal a festés előtt elvégezni, hogy a fának legyen ideje teljesen megszáradni. Ha valahol mélyebb sérülést, kopást tapasztalunk, akkor azt javítsuk ki. Ha már erősen korhadt egy elem, azt cserélnünk kell. A csiszolást – a kopott, régi festék eltávolítását – lehetőség szerint drótkefével vagy csiszolópapírral végezzük, de ha nagy a felület, akkor akár csiszológépet is használhatunk. A lécek formájától és elhelyezkedésétől függ, hogy milyen géppel férünk hozzájuk. leguniverzálisabb a sarokcsiszolóba fogott fazékkefe, de ez egyben a legveszélyesebb is; a védőfelszerelések – kesztyű, védőszemüveg - használata kötelező.



A fa anyagú kerítésekhez favédő lazúrt vagy festéket használhatunk. A kiválasztott festék legyen kültéri és UV-álló, így biztosak lehetünk abban, hogy amennyiben megfelelő időközönként gondozzuk, nem szárad ki és nem repedezik meg, hanem sokáig tartós marad. Mindenképpen olyan kültéri festéket kell választanunk, amely fémre és fára is alkalmas. Válasszunk olyan színt, ami harmonizál a ház és a kert stílusával. A fedőfesték felhordását meg kell, hogy előzze az alapozás. Az alapozás teszi lehetővé, hogy tartós végeredményt kapjunk. Amellett, hogy jobban tapad majd a festék a felülethez, védi a fát a gomba, penész és a rovarok ellen is. Az alapozófestéket elegendő egy rétegben felkenni.

A lazúr áttetsző réteget képez, megőrizve a fa természetes textúráját, míg a festék fedőréteget biztosít. Vékony- vagy vastaglazúrral is dolgozhatunk, attól függően, hogy milyen hatást szeretnénk elérni. A vékonylazúr finom, vékony réteget képez a fán, beszívódik a felületbe, ezáltal a fa erezete szépen kivehető, teljesen természetes hatású. Viszont a vékony fedés miatt érdemes a festést 2-3 évente megismételni. A vastaglazúr egy jóval masszívabb, szinte lakkhatású felületet képez, ahol kevésbé látszik majd az erezet. Emiatt tartósabb lesz az eredmény, így elég ritkábban megismételni a festést. Arra figyeljünk, hogy kültéri favédő lazúrt használjunk.




Bármelyik festéket is választjuk, elegendő egy-két réteget felvinni belőle az alapozott fára. Az első réteg száradását követően jöhet még egy kis csiszolás, majd portalanítás, aztán a második réteg festék. A szép végeredményhez az is hozzájárul, ha szálirányba, a fa erezetéhez idomulva festünk, és ecsettel dolgozunk. Zárásként és a festék tartósabbá tételéhez ajánlott egy plusz lakkréteget is felvinnünk, ami kapható fényes vagy matt kivitelben, csak ízlés kérdése, hogy melyiket szeretnénk.

Ahhoz, hogy a felújítás teljes legyen, természetesen szükséges a kerítés többi részét – így a beton alapját – is megújítanunk. Amennyiben a beton talapzatot füves rész, vagy föld határolja, akkor érdemes 5-10 cm mélyen körbe ásni a betonalap mentén. Ezt követően egy erős kefével, akár drótkefével, takarítsuk le a beton felületet. Érdemes a végén egy kis seprűvel még megtisztítani a lekefélés után ottmaradt apróbb törmelékektől. Ezt követően jöhet az alapozó és a betonfesték felvitele.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

WPC kerítés

Teraszburkoló anyagként már egyre közkedveltebbek a fa-műanyag kompozitból (WPC) készült teraszburkolati elemek. Ám ez a gondozást nem igénylő, új anyag kerítések kialakítására is alkalmas,...


Fakerítések

A faanyagok jó megmunkálhatóságuknak és - megfelelő felületkezeléssel - időtállóságuknak köszönhetik elterjedésüket. Viszonylag olcsók, és a különböző fa szerkezetek házilag is könnyen...