Napelem a homlokzaton

2025-07-16 18:55:30 | Módosítva: 2025-07-16 19:05:37

Hazánkban 2025. január 1-től számos helyen szigorodnak a napelemek telepítésének követelményei. Az egyik legfontosabb változás, hogy erkélyeken tilos napelemet elhelyezni, sem önálló tartószerkezeten, sem az erkély szerkezetébe beépítve nem lehet.


Az új rendelkezések értelmében a napelemeket és napkollektorokat szabályos geometriai rendben kell elhelyezni az épületek tetőfelületein, úgy, hogy azok ne lógjanak túl a tető határain. Homlokzatokon kizárólag az épület homlokzati architektúrájába integráltan telepíthetők napelemek. Ezen kívül, műemlékekre sem lehet napelemet telepíteni és külön engedélyt kell majd kérni, ha valaki mégis ilyen ingatlan területén szeretne hasonló eszközt elhelyezni. A tetőkön, homlokzatokon, közterületen, térburkolatként, illetve parkolók árnyékolására történő napelem-elhelyezésre vonatkozó szabályokat szintén részletesen szabályozták. Az új rendelet szerint vegyes építésű övezetekben is szigorúbb feltételek mellett lehet csak napelemeket telepíteni.

Homlokzatba telepített napelem

Pedig a homlokzatba telepített napelemek bizonyos szempontból még a tetőre elhelyezett rendszereknél is jobbak. Holland kutatók a 2018-2023 közötti időszakban fotovoltaikus homlokzatok teljesítményét elemezték, és megállapították, hogy a rendszerek nagyobb gazdasági értéket teremthetnek, mint a hagyományos tetőtéri napelemes rendszerek. A vizsgálat pénzügyi, műszaki és környezetvédelmi mérőszámok alapján készült. A kutatói ötéves értékelést folytattak az épületekbe integrált fotovoltaikus homlokzatokról, és megállapították, hogy ezek a rendszerek a vártnál jobban teljesítenek. A kutatócsoport déli, keleti és nyugati irányba néző függőleges homlokzatba integrált napelemeket tanulmányozott, a teljesítményértékeket pedig hagyományos, optimálisan tájolt napelemekével vetették össze.

A csapat különösen nagy figyelmet fordított a rendszerek által elért gazdasági, környezeti és műszaki értékekre. Az első faktor azt méri, hogy a napelemmel előállított energia mekkora értéket képvisel az átlagos piaci árakhoz viszonyítva, a második azt, hogy a rendszer a tiszta energia révén mennyi környezetszennyezést előz meg, míg a harmadik a rendszer villamosenergia-hálózatba való integrálódását és a helyi energiaszükségletek kielégítését tárta fel. Érdekes módon a keleti és a nyugati homlokzatokra telepített napelemek még jobban is teljesítettek, mint a hagyományos rendszerek. A holland szakértők szerint az állami ösztönzőket érdemes lenne úgy alakítani, hogy a homlokzatra és a tetőre telepített rendszerek optimális keverékét segítsék.





További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Erkély-napelem: ezek szerint mégis lehet!

Az Elmű Hálózati Kft. január végén adta ki az engedélyt, amely lehetővé teszi egy lakó számára, hogy pár napelemtáblát felszereljen az otthona erkélyén. Ez az engedély kiemelkedően fontos lépés,...


Elektromos fűtés

Bár még a szakemberek körében is gyakran vitákat generál, az elektromos fűtés létjogosultsága a modern lakásépítészetben megkérdőjelezhetetlen. A hőszivattyútól az elektromos radiátorig...