Zöldenergia tárolása

2024-06-27 08:23:06 | Módosítva: 2024-06-27 08:29:54

Új időszámítás kezdődik idén a zöldenergia-tárolói fejlesztésekben Magyarországon – közölte az Energiaügyi Minisztérium. A magyar gazdaság jövője a zöldenergia. A kormány azon dolgozik, hogy Magyarország a lakásokban, a gépkocsikban és az ipartelepeken is élen járjon a zöldenergia tárolásában.


A magyar gazdaság jövője a zöldenergia

A nemrég megnyílt pályázatok 137 milliárd forinttal támogatják a családok és vállalkozások tárolói fejlesztéseit. Egy korábbi kiírásban további 33 milliárd forint hasznosul hálózati integrált energiatárolói beruházásokban. A naperőművi és napelemes rendszerek összes teljesítményének bővülése 2022 után idén is rekordot döntött: az éves gyarapodás tavalyelőtt haladta meg először az 1 gigawattot, tavaly pedig több mint 1600 megawatt új kapacitás létesült, így az eredetileg meghatározott célszámnak akár a kétszerese, 12 gigawatt, is rendelkezésre állhat 2030-ra.

Az időjárásfüggő megújulók gyors elterjedése komoly kihívások elé állítja a hálózatüzemeltetőket és a rendszerirányítót. Közismert, hogy a villamos energiatermelésnek és a fogyasztásnak folyamatosan, minden időben egyensúlyban kell lennie. A Mavir a tavalyelőtti kevesebb, mint háromszázhoz képest tavaly több mint ezer negyedórában tapasztalt 400 megawattot meghaladó kiegyenlítettlenséget. Jelentősen megszaporodtak a nulla- vagy negatíváras órák is a hazai áramtőzsdén: 2023-ban 96 volt belőlük – több mint a megelőző tíz évben összesen. Amikor az áramtermelés nagyobb, mint a fogyasztás – pl. a napelemeknek köszönhetően –, akkor bizony azért kell fizetni, hogy valaki átvegye az áramot. A megújuló kapacitások ugrásszerű növekedése mellett csak zöldenergia-tárolói beruházásokkal őrizhető meg az ellátás biztonsága.


A villamosenergia-hálózat terhelhetőségét javító, rugalmasságát növelő fejlesztések új korszakába lép Magyarország 2024-ben. A Napenergia Plusz Program a családokat segíti a napelemet és tárolót tartalmazó modern rendszerek létesítésében. A gazdasági társaságok a vállalati fejlesztéseket ösztönző, 62 milliárd forintos keretösszegű felhívásra jelentkezhetnek. Az új zöldenergia-tárolókkal több mint hússzorosára nő a jelenleg mintegy 20 megawattos hazai kapacitás. A zöldenergia-termelés és -tárolás, a tiszta forrásból előállított energia helyi felhasználása csökkenti a villamosenergia-hálózat terhelését, üzemeltetési és szabályozási költségeit, mérsékli a külső kitettséget. Az akkumulátoros zöldenergia-tárolás mellett vizsgálják a hidrogén fokozott hasznosításának, és legalább egy szivattyús-tározós erőmű létesítésének lehetőségeit is.



További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Megtérülő zöld energia

Ahogyan egyre nagyobb számban létesítik a zöld energiával működő erőműveket, azzal párhuzamosan csökken ezeknek a berendezéseknek az ára. Korábbi ismereteink egyre inkább felülvizsgálatra...


Fényből és hőből is képes áramtermelésre egy új hibrid anyag

Fényből és hőből is képes elektromos áramot előállítani az új hibrid anyag, amelyben rézszulfid nanorészecskéket kombináltak szén nanocsövekkel amerikai kutatók - derült ki a Nanotechnology című...