Hol legyen a szénmonoxidjelző?

2025-01-07 11:47:26 | Módosítva: 2025-01-07 11:55:48

Bár a nyílt égésterű vízmelegítők miatt sajnos a nyári időszakban is előfordulnak szénmonoxid mérgezések, azért ilyen szempontból mégis csak a fűtési idény a veszélyesebb. És különösen annak kezdete, amikor a fűtő-berendezéseket több hónap leállás után először kapcsoljuk be. Ezért különösen fontos, hogy a fűtés indításakor már felkészültek legyünk. A fűtőkészülékeket remélhetőleg még a nyár folyamán leellenőriztettük, és mostanra már csak a CO jelzők elhelyezése, cseréje maradt hátra.


Elvileg a zárt égésterű fűtőkészülékeknél a lakás légterébe nem kerülhet égéstermék, így szénmonoxid sem, de aki a teljes biztonságra törekszik, annak érdemes még a legkorszerűbb kazánok mellé is felszerelni CO jelzőt. A nyílt égésterű készülékek mellé viszont – legyen az gázkazán, vagy fatüzeléses kályha – ez alapfelszereltség, semmiképpen nem szabad megspórolni. Sajnos minden évben van néhány halálos mérgezés, mert a CO alattomos gyilkos; szinte nem lehet érzékelni, és halálos méreg már kis mennyiségben is.

A szén-monoxid vészjelző csak akkor nyújt biztonságot, ha megfelelően került elhelyezésre. A helyes elhelyezéshez figyelembe kell venni, hogy a szén-monoxid bár felfelé száll – mivel könnyebb a levegőnél –, a levegővel elkeveredve nem mutat olyan rétegződést, mint például a földgáz (a plafonon nem gyűlik össze). A szén-monoxid belélegezve okoz mérgezést, ezért elhelyezése légzési magasságban célszerű. Ez nem feltétlenül a lakás legmagasabb pontját – mondjuk a mennyezetet – jelenti, de mindenképpen a belmagasság felső részét.


Ha a készüléket a mennyezetre rögzítjük, akkor az legyen legalább 30 cm-re minden egyes faltól. Ha a készüléket a falra rögzítjük, akkor az legyen magasabban az ablak és az ajtó felső élénél, de legalább 15 cm-rel a mennyezet alatt. Ha a mennyezet lejt, akkor a készüléket a helyiség magasabb részében kell elhelyezni. A hálószobában és más a potenciális szén-monoxid forrástól távoli helyiségben elhelyezett vészjelzőt a helyiség azon részén kell felszerelni, ahol a helyiségben tartózkodók levegőt vesznek. Tehát hálószobában a vészjelzőt az ágy magasságában kell felszerelni.


A veszély korai észlelése

Ennek érdekében a vészjelzőt a szén-monoxid forrás (pl. kazán, kandalló) közelében kell elhelyezni, vagyis legyen 1-3 méterre a kazántól, kandallótól. Ha a helyiségben válaszfal vagy más térelválasztó is található, akkor a vészjelzőt a potenciális szénmonoxid forrással azonos részben kell felszerelni.

Az MVM ajánlásában azt is felsorolja, hogy hova nem szabad felszerelni a CO jelzőt. Ezek egy némelyike viccesen hangzik, de valószínűleg volt rá példa, ezért került a felsorolásba. Tehát NE szereljük az épületen kívülre, szekrénybe vagy az alá, közvetlenül a mosogató vagy a tűzhely fölé, ablak és ajtó közelébe, vagy olyan helyre, ahol légáramlat, huzat az érzékelést befolyásolhatja, pl. beszívó vagy elszívó ventilátor, légtechnikai nyílás közelébe. Ahol a levegő áramlását valami, pl. függöny vagy bútor akadályozhatja. Ne tegyük olyan helyiségbe, ahol a hőmérséklet -10 °C alá süllyedhet, vagy 40 °C fölé emelkedhet, és oda se, ahol az könnyen feldőlhet, megsérülhet vagy ahonnan vigyázatlanul leverhetik, eltávolíthatják.

Végül tudjunk arról, hogy a CO érzékelőknek élettartama van. Nem elégedhetünk meg azzal, hogy időnként elemet cserélünk benne. Néznünk kell a készüléken jelzett élettartamot, és ha lejárt, ki kell cserélnünk, mégpedig minőségi eszközre. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság folyamatosan közzé teszi szén-monoxid-érzékelők pozitív és negatív listáját. Ezt az alábbi linken találjuk meg, illetve a mellékelt QR kód is oda irányítja az okostelefonokat.

https://katasztrofavedelem.hu/33883/szen-monoxid-erzekelok


További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Hova kell a szén-monoxid vészjelzőt felszerelni?

Ha ez a kérdés felmerül önben már jó úton jár ahhoz, hogy biztonságban tudja családját, hiszen ez azt jelenti, hogy már van szén-monoxid vészjelzője.


CO-vészjelzős csalók

Ismeretlenek a katasztrófavédelemre hivatkozva szén-monoxid-érzékelőket ellenőriztek és árultak.