Önmagában a fém trapézlemez nem jó hőszigetelő, így a belőle készült építmények hőszigetelése sem megfelelő. Az utólagos szigetelés kulcsfontosságú azokban az épületekben, amelyek eredetileg nem rendelkeznek megfelelő hőszigeteléssel. Ez különösen igaz a lemezgarázsokra és trapézlemezből készült épületekre, ahol a hőveszteség mellett állandó probléma, hogy a hideg lemezfelületeken tapasztalható párakicsapódás, valamint a lecsöpögő pára károsítja az épületben található értékeket. Az utólagos trapézlemez szigetelés nem csak a hőmérsékleti komfortot növeli, csökkenti a fűtési költségeket és véd a nyári felforrósodás ellen, hanem ezt a rendkívül kellemetlen párakicsapódást is megszünteti.
A megfelelő szigetelés viszont csökkenti a hőátadást, ami alacsonyabb fűtési és hűtési energiafelhasználást eredményez. Ezenkívül a szigetelés lakóépület esetén hozzájárul a kényelmes beltéri környezet kialakításához, védelmet nyújt a zaj ellen, és segít megelőzni a páralecsapódást, így csökkentve a korrózió és a penészedés kockázatát. Egyes gyártók a trapézpaneleket eleve hőszigeteléssel látják el. Alternatív megoldásként a trapézlemezek szigetelhetők XPS polisztirolhab, PIR és PUR merev poliuretán vagy ásványgyapot felhasználásával.
Igen gyors és hatékony szigetelést tesz lehetővé a szórt poliuretán hab. Ipari körülmények között kétkomponensű habszigetelést alkalmaznak. A gyorsan reakcióba lépő, szórt poliuretán hab, két anyag keveredéséből keletkezik, és alig néhány másodperc alatt zárt réteggé habzik fel. A szigetelés tehát két folyékony halmazállapotú anyag vegyületéből áll, amit a beállított keverési arány alapján egy speciális nagynyomású berendezéssel, külön-külön szállítócsövekben juttatnak el a szórópisztolyig, és az adott helyszínen viszik fel a szigetelendő felületre. Szóráskor habréteg keletkezik, melynek jellemző tulajdonsága a rés- és illesztés-mentességen túl egy finom hálós, cellás réteg, mely hőfejlődés mellett néhány másodperc alatt zárt szigetelőréteggé keményedik. A felhordás több rétegben történik, így bármely kívánt anyagvastagság megvalósítható.
Otthoni körülmények között szórt PUR hab szigetelést létrehozhatunk készen kapható flakonokból felszórva is. A 7 deci körüli flakonok tartalma sokszorosára tágul, szintén jól tapad a legkülönbözőbb felületekre, de sokkal lassabban szilárdul meg, keményedik ki. Könnyen lecsöppen a függőleges felületekről, és nem könnyű vele dolgozni. Mivel egy ilyen flakon ára több ezer forint, senkinek nem ajánlanánk azt, hogy mondjuk egy lemezgarázs szigetelését így akarja megoldani! Ezek a flakonok tömítésre, ablakkeret beragasztására valók.
Az ipari PUR hab tökéletes tapadást biztosít mind függőleges, mind vízszintes felületekhez, mivel porózus felépítésű. A szórt poliuretán egyedülálló szigetelőhatással rendelkezik, nincsenek benne se rések, se illesztések. Rendkívül időtálló, ezért az épületeknél történő alkalmazása hosszú távú energiamegtakarítást tesz lehetővé. Kiváló hőszigetelő képessége mellett tökéletes vízzáró bevonatot is képez. Ideális anyag minden építési és felújítási munkához, például hő- és hangszigeteléshez, valamint – rugalmas poliuretán hab esetén – szereléshez és tömítéshez is.
Nyitott és zárt cellás poliuretán habok
A poliuretán haboknak két alaptípusa létezik: a nyitott cellás és zárt cellás PUR hab. Az első leginkább beltéri használatra alkalmas: a falak és a tetők szigetelésére (pl. a tetősíkok szarufái között), hangszigetelésre, mivel a poliuretán hab - a kiemelkedő hőszigetelési tulajdonságain kívül - kiváló zajcsökkentő és hangszigetelő tulajdonsággal is rendelkezik. A nyitott cellás hab a szórást követően százszorosára tágulva, tökéletesen hézagmentesen tölti ki a teret. A zárt cellás poliuretán hab merevebb és lassabban tágul, mint a nyitott cellás hab, kezdeti térfogatának csupán körülbelül 40-szeresére növekszik. Magas vízállóságának és szilárdságának köszönhetően kültéren és magas páratartalmú helyiségekben is használható. A zárt cellás PUR hab víz- és lépésálló, valamint párazáró.