Okosmérők Magyarországon

2025-02-03 20:58:31 | Módosítva: 2025-02-03 21:02:31

Az okosmérés a háztartás energia fogyasztásáról nyújthat valós idejű információt, az okoshálózat pedig költséghatékonyan kapcsolja össze a hozzá csatlakozó felhasználók és termelők működését, hogy egy hatékony és magas biztonsági ellátású rendszert biztosítson.


A smart mérők ugyanúgy működnek, mint egy normál villamos energia fogyasztásmérő - további hasznos információk nyújtásával. A mérő kijelzőjén követhető, mennyi energiát használt fel, vagy táplált vissza a hálózatba háztartási méretű kiserőművünk, a napelemünk. Az okosmérő ugyanakkor képes távolról kommunikálni a hálózat üzemeltetőjével, ezáltal a mérő személyes leolvasása is feleslegessé válik, a készülék ugyanis folyamatos kapcsolatban vannak a hálózati központtal, automatikusan küld és fogad adatokat. A mért fogyasztásunkhoz mindenkor hozzáférhetünk a szolgáltató internetes felületén.

A smart mérők segítségével követhetjük a fogyasztásunkat

Így változtathatunk felhasználói szokásainkon. A tudatos energiafelhasználás révén pedig akár csökkenthetjük energia számlánkat, és ezzel párhuzamosan hozzájárulhatunk az üvegházhatás visszaszorításához. A telepítendő okosmérőknek távvezérelhetőnek kell lenniük, és képesnek kell lenniük a névleges teljesítmény ki- és bekapcsolására is. Az okosmérők elterjedésével az otthonokban is kézzelfoghatóvá válik az energiaipar jelenleg zajló teljes átalakulása. A változásban a megújuló energiaforrások, főként napelemek mellett kiemelt szerepet kapnak az „okos” műszaki megoldások. A napelem tulajdonosok arra is használhatják az okosmérőt, hogy arra az időszakra időzítsék háztartási eszközeik használatát, amikor a napelemek a legtöbb energiát termelik.

Az okosmérők lehetőséget adnak olyan fontos kiegészítő szolgáltatásokra is, mint a napelemek távszabályozása, vagy az áramellátás távolról indított visszakapcsolása. Mivel a készülék folyamatosan gyűjti és továbbítja az adatokat, egy esetleges áramszünetről is csaknem azonnal értesülnek az energiavállalat szakértői. Ezen információk a gyors hibaelhárítást is segítik. A smart otthonok részeként lehetővé teszik a mérők és a háztartásban használt elektronikai berendezések és biztonságtechnikai eszközök intelligens összekapcsolását, amelynek segítségével áttekinthetővé és felügyelhetővé válik a lakás energetikai rendszere.


Az okosmérők elterjedésére a villamos energia-hálózat üzemeltetőinek még nagyobb szüksége van, mint a fogyasztóknak. Az energiarendszer digitalizálása elengedhetetlenül szükséges ahhoz, hogy a villamosenergia-hálózat alkalmassá váljon az új és növekvő termelői és fogyasztói igények kiszolgálására. Az okosmérők számos módon hozzájárulhatnak a rendszer rugalmasságának fokozásához azáltal, hogy közel valós idejű adatokat szolgáltathatnak a felhasználóknak, a hálózatüzemeltetőknek és a rendszerirányítónak.

Az okosmérők felszerelése szükséges ahhoz is, hogy a később bevezetendő ún. dinamikus árképzés előnyeit kihasználhassák a fogyasztók. Ez a mikro vállalkozások és a lakosság számára is lehetővé teszi majd, hogy fogyasztásukat az alacsonyabb piaci áramárakat kínáló időszakokra időzítve energiaköltséget takarítsanak meg. A gyakorlat azonban még sok nehézséget mutat. Magyarországon a lakossági energia-felhasználóknak mindössze 9%-ához telepítettek intelligens fogyasztásmérőket 2023 végéig, és ezek a fogyasztók sem férnek mindig hozzá az okosmérők által szolgáltatott közel valós idejű fogyasztási adatokhoz. A környező országok sokkal előrébb tartanak ezen a téren, mint mi. Az okosmérők telepítése az elosztó társaságok feladata, és ez kötelező is bizonyos fogyasztói típusok esetében: a kisfeszültségre kapcsolt felhasználók részére 5000 kWh vagy azt meghaladó éves fogyasztás esetén, a legalább 3x32 amper (A) de legfeljebb 3x80 A teljesítményigényű új csatlakozások esetén, valamint azoknak a felhasználóknak, akik már rendelkeznek háztartási méretű kiserőművel, vagy a jövőben ilyen rendszert telepítenek.

A hazai okosmérő-telepítések az eredeti elképzelések szerint jelentős részben uniós források támogatásával valósulnának meg. Az E.On 2024 áprilisában már azt közölte, hogy az uniós forrásaiból biztosított okosmérők többségének felszerelése megtörtént, ezzel 432 ezerre nőtt a szolgáltatási területén használt okosmérők száma, Magyarországon pedig összességében 650 ezer okosmérő üzemel. Az intelligens mérők sokrétű előnyeire, illetve az élenjáró szomszédos országok példáira tekintettel azonban a kitűzött cél többszörösének elérése is kívánatos lenne.


További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Okosmérés

A tervek szerint 2014-től olyan villanyórák kerülnek a lakásokba, melyek képesek adatokat gyűjteni fogyasztási szokásainkról, a villanyszámlánk pedig kiszámítható lesz, és ami a legfontosabb:...


Szabálytalan vételezés: vízlopás, áramlopás, gázlopás

A villanyórák, vízórák, gázórák manipulálása, a mérő megkerülése és számtalan lopási trükk sokkal gyakoribb tevékenység, mint gondolnánk. Pedig nem egyszerű csínről, nem is „ügyes megoldásról”...