Nem csak dísznek
A paprika melegigényes, leggyorsabb fejlődéséhez 22 °C körüli hőmérséklet szükséges. Könnyű magról szaporítani, csírázáshoz, vagy tűzdelés után 22 °C-nál magasabb, szikleveles állapotban annál alacsonyabb hőmérsékletet igényel. Erős fényben magasabb a növény hőigénye, mint gyenge fényben. A túl magas hőmérséklet hatására a fejlődés lelassul, és a termesztési idő akár meghosszabbodhat. Ilyenkor a terméskötődés is gyakran elmarad, a virágok lehullnak. A védekezés legjobb módja a paprikák edzése, vagyis a fiatal növények fokozatos hozzászoktatása a megváltozott körülményekhez.
Cserepes díszpaprikáknál is lehet szükség a szoktatásra, amikor más körülmények közé kerül a növény, mint ahol korábban volt. A fényben szegény hónapokban a paprika nemcsak új termést nem fejleszt, hanem az előzőleg képződött bimbókat is eldobja. Napi 6 órás megvilágítás már kevés számára, ilyen körülmények között a paprika már egyáltalán nem virágzik.
Egyre többen kedvelik a többes hasznosítású növényeket, melyre jó példa a díszpaprika is. Díszít is, és ehető is – ha bátrak vagyunk. Termésének forma és színgazdagsága igen nagy, ami itt a képeken is jól látható. Ha jól gondozzuk, akkor a díszpaprikák 2-3 hónapig is szépek maradnak. Fényigényük nagy, jól megvilágított hely kell számukra, reggeli és délutáni napsütéssel, legjobb, ha ablak mellett, déli tájolásban tartjuk őket.
A hűvös 13 °C is megfelel számukra, ebben az esetben lassabban fejlődnek, te tartósabbak. Hűvös helyen tovább megmarad a termés rajtuk. Vagy szobahőmérséklet is optimális számukra, de ekkor fokozottabbá válik az amúgy is nagy fényigényük. Minél melegebb körülmények között él a növény, annál bőségesebb öntözést kíván. Talaját tartsuk mindig nedvesen, ne hagyjuk kiszáradni. Kedveli a magas páratartalmat, ezért a cserepet helyezzük kaviccsal töltött párologtató edényre.
A meleg, száraz levegő hatására a termések idő előtt lehullnak. A levéltetvekre és a takácsatkákra érzékeny a paprika, de olykor a gyökértetvek is károsíthatják.