Üveg a lakásban

2019-12-15 11:14:42 | Módosítva: 2019-12-15 11:23:58

Az üveg nagyon sokoldalúan felhasználható anyag. A belsőépítészet évszázadok óta alkalmazza, elegáns megjelenése, fényáteresztő tulajdonsága, kemény, karcálló felülete és könnyű tisztántartása okán. Egyre több és egyre meghökkentőbb cél megvalósítására használják az otthonokban. Lépcső, ajtó, konyhapult üvegből? Igen, ez sem megoldhatatlan ma már, ráadásul nagyon impozáns. Az ilyeneket azonban csak speciális üvegből lehet elkészíteni, mint ahogyan a hőálló főzőedényeket is.


Dekoratív, légies… és törékeny

A különféle üvegtárgyak alapanyaga ugyan többnyire alkáli üveg, ám a célnak megfelelő anyagösszetételben, különböző módon hőkezelve, hajlítva vagy több rétegből összeragasztva szinte bármi elkészíthető a különböző fajta üvegek valamelyikéből.

A nátronüveg a jelenleg használt sík- és öblösüvegek alapanyaga. Nagy mennyiségben készítenek belőle olcsó üvegárut, pl. poharakat palackokat, ablaküvegeket stb. Anyaga rideg, törésre hajlamos , többnyire víztiszta üveg. A káliüveg jó optikai tulajdonságú, hőálló anyag, amelynek a fénye csiszolással növelhető. Ezért minőségi üvegtárgyak készítésére alkalmas. Az ólomüveg vagy kristályüveg – ólomkristályként is ismert – nagy sűrűségű, könnyen csiszolható, nagy fénytörésű és csengő hangot adó üvegfajta. Dísztárgyak és optikai lencsék készítésére is alkalmas. Az üveg főzőedényeket pedig a nagy hőhatásokat is elviselő borszilikát üvegből készítik, de egyéb jelentős hőterhelésnek kitett tárgyakhoz is ezt az üvegfajtát használják, pl. laboratóriumi eszközökhöz, fényszórókhoz stb.

A leggyakrabban használt síküvegek sem teljesen azonosak. A nyílászárókhoz használt üvegfajták közül az ún. sima síküvegek talán a leggyakoribbak, és ezeket float üvegnek nevezik. Vastagságuk 2-25 mm között változhat. Különféle méretű táblákban kerülnek forgalomba, amit a felhasználók – üvegesek – az igényüknek megfelelő méretű és alakú darabokra vágnak. Ezek többnyire ablaküvegként ismert, teljesen átlátszó üvegek. A gyártásuk során hozzáadott adalékok miatt anyagukban színes, teljesen átlátszó változataik a panibel vagy parasol üvegek. Vastagságuk elég változatos, főként dekoratív tárgyakhoz vagy felületekhez használatosak. Ezek ellentétjei a szintén gyárilag színezett lakobel üvegek, amelyek anyaga nem átlátszó, és főként dekorációs célokra, pl. konyhai pultok, falrészek díszítésére használhatók.

Egy másik üvegfajta a reflexiós üveg, amely ugyancsak anyagában színezett, nappal nem belátható, reflexiós réteggel gyárilag bevont táblaüveg. Ezt az üvegfajtát főként üvegfalakba, homlokzati üvegezett felületeknél alkalmazzák. Az áttetsző felületű – lehetnek színezettek is – üvegeket utólag homokfújással, vagy savmaratással mattítják. Ezzel az utólagos művelettel különleges mintázatok is kialakíthatók az üvegtáblák felületén. Van gyárilag színezett változat is, amit opál üvegnek szokás nevezni.

Speciálisan öntött sík üveg a drótüveg, amelyet teljes vastagságának közepén keresztirányú huzalháló erősít meg. Ez a betét törés esetén megakadályozza, hogy az üvegtábla darabokra essen szét. Ennek az újabban kifejlesztett változata az MGE erkélyüveg. Ez egy speciális üvegszendvics, amelyben az üveglapok közé dupla vastagságú biztonsági fólia kerül a hőkezelés során. Törés esetén a fólia megakadályozza a törött darabok lehullását és egyben az általában 7 mm vastag táblák ellenálló rugalmasságát is növeli.

A színezett üvegek közé sorolható még a tükörüveg is. A 3-6 mm vastagú, torzításmentes float üvegtáblák egyik oldalát tisztítás után ezüstnitrátos oldattal kezelve alakul ki a kitűnően visszatükröző felülete, amelyet még a hátoldal felöl egy vékony bevonat réteg is véd a sérülésektől. Méretre vágva, és készen is megvásárolhatók. Felragasztásához csak neutrális ragasztó használható, mert az ecetsavas ragasztók egy idő után megbonthatják a foncsorozott réteget. A tükör táblák éleit csak a méretre vágott daraboknál kell csiszoltatni, a készen vásárolt tükröknél ezt már gyárilag elvégzik.

Mivel a síküvegek felhasználási területe rohamosan bővült, ezért a megváltozott igényekhez fokozottan ellenállóbb üvegekre volt szükség. Főként a sík, nagyobb üvegfelületek kialakításához fejlesztették ki az edzett és vagy ragasztott üvegeket. Az edzett üvegek hőkezelése – kb. 600-750 fokra hevítés és hirtelen lehűtés – után sokkal nagyobb terhelést képesek elviselni törés nélkül, mint az azonos vastagságú normál float üvegtáblák. Ezt a hőkezelés során kialakult eltérő belső feszültségű rétegek biztosítják. A terhelhetőségük a táblák vastagság-növelésével is fokozható. Törésekor pedig a tábla sok apró tompa élű darabra hullik szét, ami már nem okozhat súlyos sérüléseket. Az edzett üvegtáblák vastagsága 4-15 mm közötti és még az edzés előtt vágják méretre, élcsiszolják és készítik el a felfogásukhoz szükséges lyukakat.

Az edzett üvegtáblák egymásra ragasztásával (laminálásával) készülnek a különféle minősítésű biztonsági üvegek. Ezek kettő vagy több üvegréteg polivinil-butyrál (PVB) fóliával történő összeragasztásával jönnek létre. A fólia lehet különböző vastagságú, matt, vagy színes is. A kötés 120 fokos hőkezelés során alakul ki a fólia és az üvegrétegek között. Biztonságosságuk alapján lehetnek átdobást-, betörést gátló, rácskiváltó és átlövés-védelmi üvegszerkezetek. Ezek mindegyike több rétegű üvegből és esetleg több rétegű fóliákkal laminált, szigorú biztonsági előírásoknak megfelelő üvegek.

Ezen kívül még számos speciális összetételű üvegfajta létezik, ám a felsoroltak ma már „mindennaposak”, és az otthonokban a legkülönfélébb használati tárgyak alapanyaga. Külső megjelenésük alapján nem, de tulajdonságaik szerint azonban jól megkülönböztethetők. Ez azonban nem jelenti, hogy különös bánásmódot igényelnének, csak óvatosan kell őket használni, és akkor korlátlanul élvezhetők az előnyös tulajdonságaik, amelyekkel otthonaink hangulatosabbá tehetők.


A közönséges ablaküvegek anyaga nátronüveg, amelyből számtalan egyéb használati tárgyat is készítenek, pl. különféle palackokat és üvegpoharakat



A nátronüvegek gyárilag színezhetők is, így konyhapultok és térelválasztó üvegfalak kialakítását is lehetővé teszik a színes parasol, panibel és lakobel üvegek


Az ólomkristály üveg kimondottan a művészi kidolgozású tárgyak anyaga, ami csiszolás utáni míves csillogásával teszi különlegessé az így díszített tárgyakat



Az erkélyek és kültéri üvegfalak, előtetők nagy teherbírású anyaga a drótüveg. Biztonságossá azt teszi, hogy sérülés esetén a középen elhelyezhető huzalháló akadályozza meg a szilánkok lehullását. Újabban a különleges szendvics szerkezetű erkély üveggel is helyettesíthető



A tükörüveg is speciális üvegfajta, amelynek különleges tulajdonsága a tökéletes visszatükröződő felület. A tükrökön kívül még egyedi bútorok díszítő felületeként, sőt falborításként is nagyon hatásos






Az újabban nagyon elterjedt üvegfalak, korlátok, ajtók, lépcsők és zuhanyfülkék oldalfalainak anyaga edzett üveg, vagy ezek laminált, több rétegben összeragasztott változatai. Előnyük az átláthatóság mellett, hogy szinte törhetetlenek, és így nagy terhelést is törés nélkül viselnek el, e mellett még könnyen tisztán is tarthatók. A felületük maratással vagy homokfújással mintázható, amivel a változatosságuk fokozható


További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Sarok gardróbszoba

Elsősorban a gyerek- és ifjúsági bútorok kínálatában találhatjuk meg ezeket a különleges, sokfunkciós darabokat, pedig sok családban jól jönne, ha ilyen egyszerűen meg tudnák oldani a szükségből...