Lakossági célokra is előnyösek
Beépítésükkel elkerülhetők az ajtók, ablakok előtti, állandó jellegű biztonságtechnikai védőrácsok. Előnyük, hogy nyithatóságukkal megszüntethető a védőrácsok esetenként nyomasztó érzete, és a helyigényük is csekély. Bármikor felhúzhatók, nem zavarják a kilátást, nem keltenek bezártság érzetet.
Lehetőség van kézi vagy motoros mozgatásukra, sőt a távvezérlésük is megvalósítható. A motoros meghajtást cső- vagy tengelyvég-motorral lehet megoldani, a vezérlésüket pedig a kaputechnikában már meghonosodott módok valamelyikével lehet megvalósítani. Az ilyen jellegű védőrácsok nem lebecsülendő előnye, hogy használaton kívül szinte láthatatlanok, kevés alkatrészből állnak, szilárdságuk kiváló, jó a helykihasználásuk, és e mellett még mechanikus feltolás védelemmel is rendelkeznek, ami megakadályozza illetéktelen egyének behatolását. Az ilyen mechanizmusok a záróprofilt a vezetősínhez reteszelik, így megakadályozzák a rácsok felfeszítését, működtetését. A redőnyrácsok különféle cilinderes, igény szerint lamellás zárakkal, valamint több ponton záródó zárrendszerekkel is felszerelhetők.
Azt viszont, hogy feltekerhető redőny-, fellapozórács – amit főként ablakok belső védelmére, valamint belső térelválasztásra lettek kifejlesztve – vagy esetleg ollósrács ideálisabb az adott helyre, azt jobb szakértőre bízni. A feltekerhető redőnyrács előnyeit pl. erkélyek, ablakok védelménél előnyösen lehet kihasználni, míg a nagyobb felületű ajtók biztonságos védelmére az ollósrács is jól megfelel. Ezek kézzel működtethetők, és nagyon masszívak. Az ilyen rácsok méreteit a védendő nyílás méretén túl az is meghatározza, hogy milyen rögzítésre és esetleges meghajtásra van szükség. A méret és a felhasznált anyagok súlya ugyanis a szerkezetek súlyát és így a kezelhetőségét is meghatározza. Érdemes tehát a fix beépítésű biztonsági lakásrácsok helyett az igényesebb, és csak szükség esetén leereszthető, becsukható, és biztonságosan zárható, redőnyrendszerű biztonsági rácsok alkalmazásának lehetőségén is elgondolkodni.