A függőágyak teherbírása az egyik legfontosabb szempont, amit kiválasztásakor – és rögzítéskor – figyelembe kell venni. Vannak vékony, de speciálisan erős anyagból készült túraváltozatok, ezeket kicsire össze tudjuk hajtogatni, így túráink során könnyen felszerelhetjük két fa közé. Erre akár egy strandon is lehetőségünk van, kivéve, ha a strand üzemeltetője ezt tiltja.
Bárhová is rögzítjük a függőágyat, mindig legyünk nagyon körültekintőek, mert nem csak magának a függőágynak kell elbírnia a testsúlyunkat, hanem a rögzítési pontoknak is. Ha fához rögzítjük, akkor legyen kellően erős mindkét fa törzse, és szükség van minimum 3,5-4 méter fesztávolságra is. A rögzítés magassága sem mindegy, mert ha túl alacsonyra rögzítjük, testsúlyunktól le fog érni a földre, amikor használjuk. Rendkívül balesetveszélyes, ha használat közben meghajlik a fa – vagy akár el is törik –, és az is, ha hirtelen a kemény talajon találjuk magunkat a hátunkra esve, akár a kioldódó kötél miatt, akár mert túl alacsonyra tettük függőágyunkat.
A függőágyak használati utasításában megtaláljuk a szükséges csomókötés módját is. Ezt tanuljuk meg, ne lezserkedjük el, mert a rosszul megkötött csomó észrevétlenül kioldódhat, és védtelen testünk a kemény talajra esik, ami különösen veszélyes, ha alattunk még kisebb nagyobb tárgyak vagy faágak is vannak.
Ha nem fához kötözzük függőágyunkat, hanem a lakásban a falhoz rögzítjük pl. egy fix kampóra akasztva, akkor mindenképpen vegyük figyelembe a falazat építőanyagát. Más-más dübelekkel és csavarokkal kell rögzíteni betonfalakba és pl. gipszkartonba a szükséges kampót. A dübel(ek), a csavar(ok) és maga a kampó is megfelelő méretű és típusú kell, hogy legyen. Hiába rögzítünk egy jó nagy kampót függőágyunknak, ha az a falból kicsúszik dübelestől a szakszerűtlen rögzítés miatt, le fogunk esni a padlóra. És ez fordítva is igaz. Hiába a tökéletes rögzítés a falban, ha a kampó nem elég nagy és főleg nem elég erős anyagból készült, akkor ugyan a falban marad, de deformálódhat és kibújhat belőle a kötél.
Akár fához, akár kampóhoz rögzítjük a függőágyat, célszerű beszerezni mindkét végére 1-1 karabinert, melyeket fixen a függőágy zsinórjához csomózunk kioldódás mentesen. A karabiner használatával egyetlen mozdulattal a fát körülvéve rögzíthetjük függőágyunkat, és egy fali kampóra is könnyen felakaszthatjuk. A lakásban és a kertben is használhatunk függőágy állványt is – ilyen készen megvásárolható –, és oda helyezzük el, ahová csak szeretnénk, de kalkuláljunk vele, hogy elég nagy a helyigénye.
A függőágyhoz hasonló egyéb pihenőhelyeket, függőszékeket is szakszerűen kell rögzítenünk. Ilyenek is kaphatók mennyezeti- vagy falikampóra akasztható, illetve állványos változatban is. Mennyezetre rögzítésnél a húzóerőt kell ellenőriznünk a dübel kiválasztásánál, oldalfalra rögzítésnél pedig a nyíróerő a fontos adat. Ne feledjük, a dübelt mindig a falazat építőanyagához kell kiválasztani. Amikor kiválasztjuk az ilyen 1-2 ponton rögzített függőszék, függőágy helyét, arról se feledkezzünk meg, hogy amikor beleülünk, belefekszünk szabadon fog mozogni több irányba. Olyan helyet válasszunk, ahol ezt a mozgás, kilengést semmi nem akadályozza.
Varrjuk meg otthon
A képek között és a boltokban kapható változatok között több olyan is található, amit magunk is meg tudunk varrni. Háztartási varrógéppel is bátran nekiállhatunk, de az anyag és a cérna kiválasztásánál szakadás- és repedésmentes anyagot, illetve erős cérnát válasszunk. Az anyagmennyiség meghatározásánál úgy kalkuláljunk, hogy mindenhol dupla anyag kell. Részben, hogy szükség esetén szivacsréteggel párnázni tudjuk az ülő-, fekvő- és háttámla-felületeket, részben, hogy minél erősebb legyen mind a varratunk, mind a felületek. A szükséges zsinórokat, köteleket a legkülönfélébb vastagságban és teherbírással barkácsboltokban és csavarboltokban meg lehet vásárolni.ű
Fotók: Freepik.com eszközeinek felhasználásával készültek