Napkollektor az energetikai felújításban

2024-10-29 09:04:56 | Módosítva: 2024-10-29 09:16:50

A Magyar Gázipari Vállalkozók Egyesülete javaslatokat fogalmazott meg az otthonfelújítási program tervezetéhez. Előremutatónak értékeljük tagvállalati szinten is, hogy az 1990 előtt épült épületek esetén, az épületburok mellett a fűtési rendszer korszerűsítésére is fokuszál a programtervezet. Mindenképpen üdvözítőnek tartjuk, hogy a gázalapú – ami Magyarországon stratégiai energiahordozó, és több mint 90%-s lefedettséggel rendelkező elosztóhálózatot jelent – energiatermelés a lakosság számára megújulhat.


Nagyobb szerepet kellene szánni a napkollektoroknak

Fontos kiemelni, ahogy a szóhasználatban is tettem, hogy a gázalapú energiatermelés nem csak kizárólag földgáz alapú energiatermelést jelent. A modern gázkészülékek vegyes összetételű, gáz halmazállapotú tüzelőanyag elégetésére is alkalmasak lehetnek (lásd biogáz, Hidrogén, mesterséges földgáz stb.). A hőszivattyúk térnyerésének az elektromos elosztóhálózat, annak kapacitása, a villamos áram előállításának módja, valamint a nem megfelelő fűtési adaptációk szabhatnak határt. Viszont egy nagyon fontos és hasznos elem nem szerepel a tervezetben!


Ez az elem, bár szintén villamos energiát használ a működéséhez, de a hőszivattyúkhoz és egyéb elektromos energiával működő hőtermelő berendezésekhez képest, azok töredékét használja fel hőenergia előállításához, mert csak egy szivattyú és egy vezérlő automatika elektromos igényét kell hozzá biztosítani. Ez az elem nem más, mint a napkollektor!

Méltatlanul került parkoló pályára ez az ingyen elérhető és korlátlan energiaforrás, a napenergiát felhasználó fűtésre és/vagy használati melegvíz-készítésre alkalmas berendezés. Pár watt befektetett villamos teljesítmény mellett több kilowattóra (kWh) energiát képes termelni, mert a napkollektorok hatásfoka több mint 90%. Halkan teszem hozzá, hogy a napkollektor – mint hőbázis – alkalmas hűtési feladatok ellátásra is megfelelő berendezés alkalmazásával (adszorpciós hűtés).

Mindenképpen megfontolandónak tartom, hogy a napkollektor és most kétszer aláhúzom, a helyesen méretezett és kiválasztott, nem a papírnak, hanem a tényleges felhasználásnak megfelelő napkollektoros rendszerek kerüljenek bele a támogatott hőtermelő berendezések tárgykörébe. Egyrészt mert földgázt és villamos áramot lehet megtakarítani vele, másrészt a minőségi kollektorok 90% feletti részben újrahasznosíthatók, ami egy nagyon alacsony ökológiai lábnyomot jelent a kollektorok felhasználásában és teljes életciklusában. Harmadrészt nincs CO2-kibocsátás lokális szinten, és a kollektorok alkalmazása a magyarországi földrajzi adottságok mellett (lásd napsütötte órák száma) kimagasló potenciált rejt az európai országok között is.

Versits Tamás (elnök, MGVE)
A cikk eredetije az e-gépész szakportálon jelent meg.

A napsütéses órák száma 2018-ban



További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Megújuló energiaforrások megtérülése

Lapunk hasábjain több ízben foglalkoztunk a megújuló energiaforrások lakossági szintű felhasználási módjairól. Most azokat a lehetőségeket foglaljuk össze, ahol a tiszta anyagi megtérülés belátható...


Napelem rendszerek

A napelemek a napsugárzást elektromos energiává alakító eszközök. Sokszor tévesztik össze a napkollektorokkal, pedig attól jelentősen eltérő hasznosításúak. Bár mind a napelem, mind a napkollektor...