Az 1990. december 31. előtt épült, életvitelszerűen lakott, egy-és többlakásos családi házak energetikai korszerűsítésére igényelhető otthonfelújítási támogatás – némi halasztás után – július 1-től vált elérhetővé. Alapfeltétele, hogy a kiinduló állapothoz képest legalább 30 százalékos mértékű fajlagos primer energiafogyasztás csökkenést eredményezzen az elvégzett beruházás. Az igényelhető támogatás összege, vagyis a beruházás költségvetésének maximuma 7 millió Ft, melynek a teljes otthonfelújítási támogatás az önrész mellett legfeljebb a 85,7%-át teheti ki. Ez a minimum 2,5 és maximum 6 millió Ft támogatási összeg változó arányban áll egy kamatmentes hitelből, illetve vissza nem térítendő támogatásból. Például egy 7 milliós költségvetésnél tehát 1 millió Ft önrésszel és 6 millió Ft támogatással, 5 millió Ft esetén 4 285 000 Ft-tal, 3 milliónál 2 571 000 Ft-tal számolhatunk. Ennek megfelelően a teljes beruházás minimum 14,3%-át kitevő önrész 7 milliós költségvetésnél 1 millió Ft-ot, 5 millió esetén 715 ezer Ft-t, 3 milliónál 429 ezer Ft-t jelent.
A teljes felújítás természetesen állhat 7 millió Ft-nál nagyobb összegből, de támogatást legfeljebb erre a keretre igényelhetünk. Önerő minimuma tehát 1 000 000 Ft. A saját forrásba beszámíthatóvá vált a lakás-takarékpénztári megtakarítás is. A 30 százalékos energia-megtakarítás elérése érdekében az elszámolható saját forráson felül további – el nem számolható egyéb – forrás is felhasználható az ingatlan korszerűsítéshez.
Az igényelhető vissza nem térítendő állami támogatás - járás szerint – 2,5-3,5 millió Ft, a szegényebbnek minősített járásokban a nagyobb, a gazdagokban a kisebb összeg adható. A járások átlagjövedelem szerinti besorolását külön közzétették. A járások három kategóriára oszlanak: ahol az átlagjövedelem az országos átlag 75%-át sem éri, el ott a teljes hatmilliós támogatásból 3,5 millió Ft-ra, ahol az országos átlag 75 és 110 %-a közé esik a jövedelem, ott 3 millió Ft-ra, ahol ezt meghaladja a háztartások bevétele, ott 2,5 millió Ft-ra számíthatnak a sikeres igénylők. A maximálisan felvehető hitel 6 000 000 Ft. A várhatóan résztvevő családi házak száma nagyjából 20 000.
A felhasználás részletei
A pályázat kimondott célja a víz- és gázfűtési rendszer, nyílászárók és a szigetelés korszerűsítése. A programban az 1990-ig megépült családi házak tulajdonosai vehetnek részt. Az elért energia-megtakarítás minimuma 30%. Az elért energia-megtakarítás igazolásának módja a beruházás előtt és után egy-egy energetikai tanúsítvány.
Az igénylővel szemben az alábbi feltételek érvényesek:
– Cselekvőképes,
nagykorú természetes személy.
– Magyar
állampolgár, avagy hazánkban legalább egy éve lakó-, illetve tartózkodási
hellyel rendelkező EGT tagállam állampolgár.
– Rendelkezik
magyar adóazonosító jellel.
– A szóban forgó
ingatlanban tulajdonos, vagy annak holtig tartó haszonélvezője, és minimum
2024. május 1. óta azt életvitelszerűen lakja.
– 75. életévét
nem tölti be a kölcsön lejártáig. Ha így volna, a sikeres igényléshez szükséges
egy adóstárs bevonása, aki megfelel ennek a követelménynek és jövedelme elbírja
a kölcsön törlesztését.
– Eleget tesz az
adósságfék szabályának: a 600 000 Ft-nál kevesebbet keresők fizetésük
legfeljebb 50%-át, az ezt meghaladó bevételűek legfeljebb 50%-át fordíthatják
törlesztésre.
– Nincs a bruttó
minimálbért meghaladó köz- vagy adótartozása.
– Nincs 60 napnál
régebb, a bruttó minimálbért meghaladó közüzemi számlatartozása sem.
– Sem ő, sem
adóstársa nem szerepel elmaradással a KHR-ben, a listában velük szemben
veszteségleírással rendezett elmaradás sem szerepel.
A program július 1-től vált elérhetővé. A kérelmeket 2025 év végéig kell benyújtani, a hozzátartozó kölcsönszerződéseket pedig 2026. április 30-ig lehet megkötni, ám a szakértők arra számítanak, hogy a 108 milliárdos forráskeret még jóval ezelőtt kimerül.
Hogyan vehető igénybe az Otthonfelújítási támogatás?
1. Jelentkezés az MFB pontokon: a kész költségvetési tervvel június 3.-tól kereshetőek fel az MFB pontok: az OTP-, Gránit-, MBH bank 266 fiókjából egyet kell felkeresni.
2. Igénylés leadás: a kérelem anyagát sikeres elbírálás után ugyancsak az MFB pontokon lehet benyújtani.
3. Banki folyósítás: sikeres igénylés esetén a kölcsönző bank folyósítja a teljes hitelösszeget, mely a beruházás költségvetésétől függően 2,5-6 millió Ft.
4. Energetikai tanúsítvány: a hiteles energetikai tanúsítvány igazolja az ingatlan beruházást megelőző energetikai állapotát.
5. Kivitelezés 2-2,5 éven belül: a munkálatokat a kölcsönhöz kapcsolódó rendelkezésre tartási időszakon belül kell elvégezni, melynek időszaka 24 hónap, ez egyszeri alkalommal további 6 hónappal hosszabbítható meg. Összesen tehát 2-2,5 év áll rendelkezésre a beruházások befejezésére.
6. Energetikai tanúsítvány: a hiteles energetikai tanúsítvány bizonyítja a beruházással elért energetikai javulást, mely legalább 30% esetén jogosít fel az otthonfelújítási támogatás igénybevételére.
7. Állami támogatás folyósítása: a vissza nem térítendő támogatás mértékét a járás átlagkeresete, illetve az igénylő jövedelme határozza meg és a kiutalt összeg közvetlenül a folyósított hitel tőketartozását fogja csökkenteni.
8. Hiteltörlesztés: a kamatmentes hitel futamideje legfeljebb 12 év, amiben már benne van a 6-24 hónapos rendelkezésre tartási idő (ez a kölcsönszerződés megkötése és a kölcsön folyósítási közötti idő) és a türelmi idő (a rendelkezésre tartási időtől számított 3 hónap) is. A felújítást a szerződéskötéstől számított két éven belül be kell fejezni, ami indokolt esetben 6 hónappal meghosszabbítható. Ugyanarra az ingatlanra csakis egyszer vehetjük fel a támogatást, ahogy adott magánszemély is csak egyetlenegyszer élhet vele. Igaz ez akkor is, ha életvitelszerűen többen lakják az ingatlant, akkor is, ha többlakásos vagy többgenerációs családi házról van szó, vagy ha az igénylő egynél több házban rendelkezik tulajdoni joggal.
Az ingatlannal szemben támasztott feltételek:
– 1990. december
31. előtt, Magyarországon épült.
– Az igénylő
életvitelszerűen lakja legkésőbb 2024. május 1. óta.
– A földhivatali
ingatlan-nyilvántartásában belterületi-, külterületi-, zártkerti lakóházként,
szabadon álló családi házként, sorházi családi házként, ikerházként van
bejegyezve.
– Kizárólag
lakáscélú energiafelhasználás valósul meg benne.
– Címén tényleges
vállalkozási-, avagy gazdálkodási tevékenységet csak akkor végezhetnek, ha a
vállalkozáshoz szükséges energiafelhasználást külön mérőórák és közüzemi
számlák követik. Székhelycímként való szerepeltetése nem befolyásolja az
igénylés elbírálását.
Elsődlegesen a régió fejlettsége szabja meg a hitel és a támogatás arányát. Ezen belül a legalacsonyabb jövedelműek jogosultak a legkedvezőbb, és a legmagasabb keresetűek a legkedvezőtlenebb arányban a hitel és támogatás kombinációjára. A járások átlagjövedelme után tehát az igénylő és esetlegesen bejegyzett élettársának, házastársának jövedelme a legmeghatározóbbak: ahol a kettőjük havi keresete nem éri el a 399 840 Ft-ot, ott kedvezőbb, ám ahol meghaladja a 742 560 Ft-ot is, ott kedvezőtlenebb arány érvényesül. A családok számára kedvezően módosult a vissza nem térítendő támogatás arányának megállapításához kapcsolódó jövedelemszámítás módja is. A jövedelmi szint meghatározása során figyelembe veszik az igénylővel egy háztartásban élő, eltartott gyermekeket. Mindemellett a megvalósult energia-megtakarítás mértéke is befolyásoló. A szükséges 30%-os javuláson túl esetlegesen elért 40%-os javulás további 5%-ban növeli a vissza nem térítendő támogatás mértékét a hitel kárára.
A kamatmentes hitel részletei
A 12 éves futamidejű hitel teljességgel kamatmentes, és szerepeltetni kell benne adóstársként az igénylő esetleges házas-, illetve élettársát is – kivéve, ha megfelelő tartalmú vagyonmegosztó szerződéssel rendelkeznek. Sikeres igénylés esetén a szerződött bank azonnal folyósítja az összeget. A kölcsön rendelkezésre tartási ideje alatt kell befejezni a tervezett kivitelezést, ez a 2 év egyetlen alkalommal, legfeljebb 6 hónappal módosítható. Ezt a 2-2,5 évet 3 hónap türelmi idő követ, ezután szükséges megkezdeni a törlesztést. Az előtörlesztés díjmentes, ám csak onnantól lehetséges, hogy a második energetikai tanúsítvánnyal igazoltuk a 30%-os energetikai javulást. A hitel tovább nem minősül jelzálogkölcsönnek, nem szükséges az igénybevételéhez ingatlanfedezet, ahogy a felújított épületre sem jegyeznek be jelzálogot. Ám fontos kiemelni, hogy a támogatásban részesülő ingatlant addig nem értékesíthetjük, amíg vissza nem fizettük a teljes hitelt.
A kivitelezéshez is fűző megkötések
A személyi és az ingatlannal szemben támasztott feltételek mellett a kivitelezéshez is fűződnek megkötések. Az anyagdíjról úgy, mint a munkadíjról számlát kell benyújtanunk, így a saját kezűleg végzett munkát nem fogjuk tudni elszámolni. Az igénylő nem lehet azonos a számlát kiállító vállalkozóval, annak közeli hozzátartozója vagy élettársa sem lehet. Amennyiben a kivitelező egy gazdálkodó szervezet, az igénylő vagy közeli hozzátartozója nem lehet annak alkalmazottja, vezető tisztségviselője, tulajdonosa vagy alapítója. A véleményezésre bocsátott tervezet emellett a különféle munkálatok fajlagos költségeit is megszabja.
A rendelkezésünkre bocsátott összeget általánosságban négy féle beruházásban hasznosíthatjuk: épület külső szigetelése, épület külső nyílászáróinak cseréje, fűtési rendszer korszerűsítése és melegvíz-rendszer korszerűsítése. Emellett a tervezéssel és előkészítéssel kapcsolatos kiadásokat is megfinanszírozhatjuk belőle, de ezek összege nem lehet magasabb a költségvetésünk 5%-ánál: 7 milliós felújítás esetén tehát 350 ezer Ft-nál. Ide tartoznak továbbá az engedélyezési dokumentumok és az előzetes tanulmányok elkészíttetése is: a tulajdoni lappal kapcsolatos, a statikai szakvéleményhez fűződő, illetve a közjegyzői tevékenységet magába foglaló tervezői, eljárási költségek, és ezen kívül a szakértői kiadások, és a hiteles energetikai tanúsítvány.
Az alábbi nyilatkozatokat és dokumentumokat kell a kérelmünkkel benyújtanunk:
– Érvényes
személyi igazolvány és lakcímkártya, ahol a lakcímkártyán szereplő lakó-,
illetve tartózkodási hely címe megegyezik a korszerűsítendő ingatlan címével.
– Munkáltatói
jövedelemigazolás (általában a bankok 30 napnál nem régebbit fogadnak csak el).
– Tulajdoni lap,
amiből egyértelműen megállapítható, hogy a lakóingatlan típus illetve az építés
éve, ezek hiányában használatbavételi engedély és térképmásolat.
– Igazolás, hogy
az igénylőnek nincs adótartozása.
– Tulajdonos(ok)
hozzájárulása, amennyiben több tulajdonos van, vagy az igénylő haszonélvező.
– Energetikai
tanúsítvány. Ha még nem találtunk, a pályázat véglegesítésekor elérhetővé tett
listából választhatunk szakértőt és kivitelezőt, de el is térhetünk tőle.
A kérelmek elbírálása
Az igényléseket beérkezésük sorrendjében, maguk az MFB pontok fogják feldolgozni, és az igényelt összegeket a támogatási keret elapadásáig utalják majd. A beruházással az ingatlanon elért legalább 30%-os energetikai javulást egy második energetikai tanúsítvány benyújtásával, az elszámolni kívánt költségeket pedig számlákkal kell igazolni. Ez az előfeltétele annak, hogy az államkincstár folyósítsa a felújítás után a vissza nem térítendő állami támogatást, amely közvetlenül a hitel tőketartozását csökkenti. Ennek hiányában a hitelügylet szabálytalanná válik, és teljes hitelösszeget kell visszafizetni. Ebben az esetben nem csupán az államilag támogatott kamatmentességtől esünk el. A tőketartozáson túl a kölcsönszerződés szerinti ügyleti-, esetleges késedelmi kamattal, illetve a szabálytalanságért kirótt ügyleti-, és esetleges késedelmi kamattal is számolnunk kell.
Az új otthonfelújítási támogatást csak az alábbi energetikai korszerűsítésekre lehet igénybe venni:
– Fűtött és fűtetlen teret elválasztó, nem nyílászáró szerkezetnek minősülő épület külső határoló elemeinek rendszerszintű (teljes körű) hőszigetelése, födémszigetelés.
– Külső fal, lapostető, fűtetlen tetőtér esetén a padlásfödém, fűtött tetőteret határoló szerkezetek, alsó zárófödém árkád felett, alsó zárófödém fűtetlen pince feletti szerkezetek hőszigetelése és a kapcsolódó munkálatok elvégzése.
– Fűtött és fűtetlen teret elválasztó, nyílászáró szerkezetnek minősülő épülethatároló szerkezetek cseréje/energiamegtakarítást eredményező korszerűsítése, továbbá a projekt elszámolható költségén felül teljesíthető (azaz támogatás nem igényelhető rá) kizárólag nyílászárócseréhez kapcsolódóan épületek nyári és téli hővédelmének javítása, így például árnyékoló, vagy árnyékvető szerkezetek beépítése.
– Használati meleg víz (HMV) rendszerek korszerűsítése (önállóan, illetve kizárólag fűtéskorszerűsítéssel kiegészítve sem támogatható tevékenység).
– Fűtéskorszerűsítés (önállóan, illetve kizárólag használati meleg víz (HMV) rendszerek korszerűsítésével kiegészítve sem támogatható tevékenység).
– Hőtermelő
berendezések cseréje korszerű berendezésekre:
a) kondenzációs
kazán: vegyes-, szén-, fa- vagy gáztüzelésű rendszerek, gázkonvektorok, egyedi
helyiségfűtők kiváltása magas hatásfokú gázkazánnal és a hozzá közvetlenül
kapcsolódó kéménytechnikai fejlesztések elvégzése (utóbbi csak a hőtermelő
berendezés korszerűsítésével, cseréjével együtt támogatható);
b) levegő-víz
hőszivattyú fűtési rendszer szekunder fűtési kör átalakítása, hőleadó
berendezések korszerűsítése vagy cseréje automatikus központi (hőforrás oldali)
és helyi (hőleadó oldali) szabályozások kiépítése meleg vizes puffertartály
létesítése.
– Kizárólag az energetikai korszerűsítéshez közvetlenül kapcsolódó elemként a helyreállításhoz, javításhoz kapcsolódó költségek, melyek a fajlagos maximum költségek meghatározásánál kerültek beszámításra.
Az egy hónapos csúszás után a beérkezett észrevételek alapján néhány pontban kiegészítették, illetve pontosították a támogatott tevékenységek körét. A legtöbbeket érintő újdonságok a következők:
– Sokak kérésére,
köztük szakmai szervezetek felvetésére is bekerült a támogatható tevékenységek
közé a hőszivattyús fűtési rendszer kiépítése.
– Új, korszerű,
műanyag szerkezetű nyílászáró mellett a fa szerkezetű
nyílászárók beszerelése is támogatott.
– Az EPS
(expandált polisztirolhab) hőszigetelés mellett a kőzetgyapot
hőszigetelés is a támogatott építési anyagok közé került.
Gázkazán kizárólag a programból erre rendelkezésre álló 20 milliárd forint forráskeret kimerüléséig, de legkésőbb 2024. december 31-ig aláírt kölcsönszerződéssel támogatott. Önálló tevékenységként nem támogatható gáz kondenzációs kazán létesítése, korszerűsítése, használati melegvíz-rendszer telepítése, korszerűsítése, illetve a helyreállítási munkálatok.