Ha lehetőségünk van rá akkor ne esőztető öntözéssel oldjuk meg a vízpótlást, hanem célzottan a tövekhez öntözzünk úgy, hogy lehetőleg a levelek maradjanak szárazok. Ezzel sok növényvédelmi problémát tudunk megelőzni. A tövek körül felszínesen kapáljuk meg a talajt időnként, ez a gyommentesítésben is segít, és a talaj kapillárisokat megszakítjuk, így kisebb lesz a vízveszteség, a kipárolgás a talajból. Másik módszer, ha mulcsozzuk a talajfelszínt. Erre a célra alkalmas a fenyőkéreg, fűnyesedék, szalma. Ezek védik a talajt a kiszáradástól, ezért kevesebbet kell öntözni, és védi a növényt a gombás megbetegedésektől, mert nem csapódik fel a sár öntözéskor a levelekre. Emellett a mulcs meggátolja a gyomosodást, lebomolása után pedig értékes és folyamatos tápanyag-utánpótlást jelent a növények számára.
A paradicsom nagy tápanyagigényű növény, ezért rendszeresen trágyázzuk, például komposzt-teával. Karózzuk és kötözzük ne csak a folytonnövő, hanem a determinált és fél determinált fajtákat is, mert a termések tömege leszakíthatja a hajtásokat. Próbáljuk megelőzni a gombás megbetegedések megjelenését. Erre jó módszer, ha a talajra lelógó leveleket eltávolítjuk.
A metszést általában a fák, bokrok kapcsán emlegetjük, ám a paradicsomot – annak ellenére, hogy egynyári lágyszárú – is hasznos metszeni néha. A szár és a levélnyelek találkozásánál fejlődő hónaljhajtásokat rendszeresen távolítsuk el. Ezek csak sűrítik a lombot, kevesebb lesz a növény levelei közt a légmozgás, emiatt e páratelt mikroklíma kedvez a kórokozóknak. Emellett, ha a tő ezeknek a hajtásoknak a növesztésére koncentrál, akkor lassabban fejlődnek rajta a termések. A cserépben nevelt paradicsomoknak (is) keressünk napos, de szélvédett helyet.
Gyakori probléma, és egyes fajták erre fogékonyabbak is, amikor a termés csúcsi részén szabálytalan növekvő elhaló foltot, majd elfeketedő részt látunk. Ez a kalcium hiány jele, melyet Ca-tartalmú mikroelem készítményekkel megelőzhetünk, orvosolhatunk. Amennyiben megrepednek a paradicsomok, az a vízellátás egyenlőtlensége miatt történik. Az öntözést rendszeresebbé téve megoldódik a probléma.