Nem csak tavasszal vethetünk

2024-07-22 22:14:35 | Módosítva: 2024-07-29 08:31:54

Bár a veteményezés fő ideje a tavasz, nyáron öntözött körülmények között érdemes másodvetésekkel, sőt később, ősszel tél alá vetésekkel is foglalkozni. Így folyamatosan lesznek betakarítható terményeink, meghosszabbodik a tenyészidő, nő a termésmennyiség adott területen a jobb a helykihasználás miatt. Egy letermett zöldségnövény helyét mindenképp gyommentesen kell tartani, akkor már érdemesebb valamit újra tenni oda, ami teremni is fog.


Ne csak közismert növényekben gondolkodjunk. A tarlórépa kis helyen is sokat terem, és rengeteg módon felhasználható. A pasztinák is eltűnt a kertekből, noha nagyüzemi termesztése nem szűnt meg, mert az ételízesítők, leves porok egyik alapanyaga. Az amaránt magja kedvelt a bioboltok látogatói között, a levele főzeléknek jó, a növény maga meg dísznek is kiváló, mégsem látni sokszor a kertjeinkben. Ezek a növények mind alkalmasak másodvetésre.

A tarlórépa neve arra utal, hogy a búza és árpa lekerülése után elődeink a tarlóba vetették. Termesztése rendkívül egyszerű, rövid tenyészideje miatt pedig elő- és utóveteményként is alkalmazható – akár a házikertben is. Négy-hat héttel a vetés után már felszedhető, fogyasztható. Kedveli a hűvös és párásabb, csapadékos körülményeket, pont ezért inkább tavasszal előnövényként, vagy ősszel utónövényként vessük, hasznosítsuk. Azaz vagy februártól-májusig, vagy augusztustól-szeptemberig érdemes vetni. Korai vetés esetén május-júniusban, kései vetés esetén októbertől válik szedhetővé. Ha száraz-meleg az időjárás, csak lassan növekszik, a répák mustárolaj tartalma magas lesz, emiatt étrendi értékük csökkenhet. Magját művelési módtól függően 20-40 cm-es sortávolsággal vetjük 1,5-2 cm-es mélységbe. A növényeket 3-4 lombleveles korban 10-15 centiméterre egyeljük. Kiválóan termeszthető kiemelt ágyásban, vagy bakhátas termesztésben is, így formásabb lesz a betakarított része. Földibolhák ellen kell védekezni esetében, de azt akár bio-védő növények melléültetésével is megoldhatjuk. Emellett a talaj fahamuval vagy mulccsal való behintése is csökkenti a földibolhák komfortérzetét. Mivel e kártevők a leveleket támadják, ha ez a támadás nem túl drasztikus, a répatest szépen fejlődik a talajban.

A lapított-kerekded répák fiatalon, 4-7 cm-es átmérőjű korukban a legfinomabbak. A fagyokat is jól tűri, az őszi másodvetésből származó répát a tél folyamán is szedhetjük, vagy késő ősszel felszedve (levelüket néhány cm-es csonkra vágva) pincében is tárolhatjuk. Ha öntözzük, édesebb lesz, ha nem öntözzük enyhén mustáros, kissé csípősebb ízű. Nyersen is kiváló, de a legkülönbözőbb módokon főzhető-süthető. Lereszelve a káposztához hasonlóan savanyítható is. Főzelékként, rántva, nyers salátaként, savanyúságként, szárítva és retek helyett is fogyaszthatjuk. A téli, kora tavaszi időszakban jó, friss vitaminforrás. Levele is ehető.


Minél rövidebb tenyészidejű, annál később is vethető

A haszonkerti növények óriási fajtaválasztékának köszönhetően rövid tenyészidejű változatokat még júliusban és augusztusban is vethetünk, természetesen akkor, ha az öntözésük megoldott. A rövid tenyészidejű tavaszi zöldségek (hónapos retek, borsó, saláta) letermése után nem érdemes üresen hagyni a területet. Ezek után már nyár közepén felszabadul a terület, és ha nem hasznosítjuk azt, akkor a gyommentesítéséről kell gondoskodjunk, ami nagyjából ugyanannyi munka, mintha valamit nevelnénk is ott. Számos olyan zöldségnövényünk van, amely nyári vetéssel még a fagyok előtt szedhetők, mert ugyanolyan rövid tenyészidejűek, mint a tavaszi elővetemények.

Azokat a növényeket nevezzük másodnövénynek az adott területen, amelyek egy vegetációs időnbelül már egy letermett kultúra helyére kerülnek. Annak érdekében, hogy mindkét növény – azaz a főnövény és a másodnövény is – beérjen, szükségszerű, hogy mindkettő viszonylag gyors fejlődésű, rövid tenyészidejű legyen. Ezért másodvetésre a hosszú tenyészidejű, vagy a fagyokig termő zöldségek, mint a paprika, paradicsom, padlizsán, cukkini stb. szóba sem jönnek, hiszen ezek hosszú tenyészidejűek, és későbbi termesztési indításuk esetén a tenyészidő nem lesz kihasználva. Káposzták és karalábék közül is a kisebb méretű, de rövidebb tenyészidejű fajták válhatnak be másodtermesztési célra. Egyre nagyobb trend a tépősaláták fogyasztása is, melyeknél nem kell megvárni a fejesedét, hanem a levelek folyamatosan szedhetők a tövekről.

Terjedőben lévő faj a mizuna (vagy mizume), magyar nevén mustársaláta, mely 35 napos ciklusokban termeszthető. A keléstől számított ennyi idő elteltével már fogyaszthatjuk pikáns leveleit, majd virágzik és magot is hoz, amit egyből újra vethetünk. Mindezt kicsit több mint egy hónap alatt. Egy év alatt akár 4-5 nemzedékét is felnevelhetjük, vagy ha télen ablakban is hajtatjuk, akkor akár 9-12 nemzedék is termeszthető – tehát kiváló növény, mely télen-nyáron friss zöldet biztosít a konyhához.

Sok minden alkalmas nyári vetésre

Az őszi és téli retek augusztus közepén, az őszi hónapos retek szeptember elején vethető még az évben utoljára. Cékla esetén tárolásra a hosszú tenyészidejű fajtákat legkésőbb július közepéig kell vetni. A rövid tenyészidejű fajták augusztus elejéig vethetők. Fejes salátát, ha augusztus közepén vetünk, még lesz belőle szedhető példányunk a fagyok előtt, bár lehet, hogy már nem is fejesedik be. Az endívia saláta (őszi) legkésőbb július végén vethető, vagy palántáról ültethető. Érdemes lehet még gyors fejlődésű spenótot például új-zélandi spenótot vetni, mert az a fagyok előtt akár becserepezve bevihető a házba is. A nyáron vetett snidling is később télire becserepezhető lesz, csak úgy mint több zöldfűszer (bazsalikom, oregánó, rukkola). Az ilyenkor ültetett dughagymából pedig őszre, tél elejére zsenge zöldhagymánk lesz.









További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Nyári munkák a kertben

Nyáron a betakarítás mellett is bőven akad tennivaló a kertben, az aktív pihenés jegyében. Öntözés, gyomlálás, némi növényvédelem, szóval nyáron is nagyüzem.


Trükkök a szép gyepért

A gyep kertünk szabad terén lévő szőnyeg, ami látványos és hasznos is, hiszen jó mikroklímát biztosít a kertben élő többi növény számára. Összeszedtünk néhány tippet, ami hozzásegít ahhoz, hogy...