Lerakódások képződnek
Az alulról, alátéttálból felszívatott módon öntözött növényeknél előbb, de a felülről öntözötteknél is előbb-utóbb megjelenhet egy fehér réteg a virágföld tetején. Ez egy világos, könnyen morzsálódó üledék – jó esetben. Megjelenésének az oka, hogy a növény felhasználja a számára szükséges vizet és a benne oldott tápanyagokat, ám a vízben található sók, illetve mész hátramarad, és ez ilyen látványosan összegyűlik a virágföldben. A megoldás, ha ezt a felső pár centiméteres réteget eltávolítjuk, és friss virágfölddel pótoljuk. Nagyobb a gond, ha a fehér réteg vattaszerű és dohos szagú. Akkor az penész, ami amellett, hogy nem esztétikus látvány, a növények és a szobában tartózkodó emberek egészségére is káros.
Valamennyi penész minden virágföldben megtalálható, ami nem baj, mert ezek a gombák – a talajban élő baktériumokkal, más mikrobákkal és rovarokkal együtt – természetes módon bontják le a szerves anyagokat, és trágyázzák a talajt. A penésszel akkor van baj, ha már láthatóvá válik a vattaszerű gombacsomó. A penész megjelenését és hosszabb távú fennmaradását segíti, ha a növény talaja állandóan nedves. Ha vannak 3-4 napos periódusok két öntözés között, amikor kiszárad a talaj, akkor a penész sem tud kóros mértékben elszaporodni.
A penészes talaj ellen legjobb megoldás az átültetés, a teljes talajcsere, sőt a növény gyökerét is érdemes átmosni, mielőtt az új életterébe kerül. Hasznos, ha fertőtlenítjük forró vízzel a virágcserepet is, vagy valamilyen fertőtlenítő szerrel kezeljük, melyet alaposan leöblítünk utána. Az előbb leírtakból is következik, hogy a kaktuszok és más szárazságtűrő fajok talaja ritkábban lesz penészes, de a páfrányok vagy a vízipálma, melyek folyamatosan nedves körülményeket kívánnak jobban ki vannak téve ennek a veszélynek. A cserepek alján található lyuk a felesleges vízmennyiség elvezetését is szolgálja. Ha ez eltömődik, akkor nedvesebb lesz a talaj, sokszor nedvesebb annál, mint kellene és ez is a penészfajok felszaporodásához vezethet.
Előzzük meg a virágföld penészedését
Erre van néhány könnyen kivitelezhető módszer. Egyik, hogy a földet hagyjuk rendszeresen pár napra kiszáradni. Inkább ritkábban öntözzünk, de alaposabban, mind gyakrabban, de felületesen. Télen a növényeink vízigénye kisebb, mint nyáron, hiszen némileg kevesebbet párologtatnak. Így felesleges túlöntözni, a szükségesen felüli nedvesség úgyis csak a talajban marad. Ez a növényünk szempontjából is jó, a penészfajoknak pedig pont hátrányos. Néha lazítsuk fel a talajt, így hamarabb szárad a felső rétege és jobban szellőzik a gyökérzete. Az ásványi anyagokban gazdag talaj jobban ellenáll a penésznek, míg a szerves anyagokban gazdag talaj – mindamellett, hogy ez kell a növénynek – hajlamosabb a penészedésre.