Napelemek mechanikai terhelése

2024-04-25 09:04:38 | Módosítva: 2024-04-25 09:12:11

Épületeink jelentős része lapos tető, melyek kihasználatlan felülete kiváló lehetőség napelemek telepítésére. Bár a ferde tető önmagában jobb beesési szöget biztosít a napsugarak számára, de a lapos tetőnél is van lehetőség arra, hogy a napelemeket a legoptimálisabb szögben érje a napsugár. Az ilyen telepítések tűzvédelmi kockázatáról és annak minimalizálásáról már előző lapszámunkban írtunk, most pedig a napelemek mechanikai terheléséről ejtünk szót.


A napelemek lapos tetőkre történő telepítése során – ugyanúgy, mint a ferde tetőknél – megnövekedhet az ilyenkor fellépő mechanikai terhelésekkel kapcsolatos igénybevétel, ami a tetőszerkezet egészét illeti. A napelemeket tartó szerkezet a tetőn pont-, vonal- vagy területterhelést jelenthet. Ez a terhelés deformálhatja vagy akár károsíthatja a tetőmembránt, vagy az alatta lévő szigetelőréteget.

Az erős szélhatásnak kitett épületek (tóparti, csupasz sík területen fekvő épületek, magasabb épületek) esetében szükséges a napelemek erősebb rögzítése, hogy azok biztonságosan a helyükön maradjanak. Ez viszont megnöveli a tető terhelését, amit a tervezés során figyelembe kell venni.

Havazás után a további súly kerül a napelem panelekre, amely teher a tartószerkezetre kerül át. Ha a hó lecsúszik a panelekről, és a köztes területeken gyűlik össze, az szintén a tetőszerkezetet terheli meg. A mechanikai terhelések hatással vannak a tetőszerkezet egészére, ezen terhelési hatásokra gondolni kell egy-egy új tető tervezésekor, vagy meglévő tetők esetén a napelemek utólagos felszerelésekor. Maguk a napelemek is plusz súlyt jelentenek a tetőn, de télen még a hóteher is hozzájárul a tetőszerkezet terheléséhez. A napelemek általi terhelést a sínprofilok továbbítják a tetőszerkezet felé vonal irányú nyomásként. Alternatív megoldásként az alépítmény teljes mértékben alátámasztható a teljes terhelés-elosztás létrehozásához, vagy kis lábak alkalmazásával pontszerű terheléssé alakítható.


Az épület elhelyezkedésétől, méretétől és magasságtól függően a szél kárt okozhat a tetőre szerelt napelemekben. A szél által okozott károk kockázata a szeles régiókban – pl. vízparti helyszínek, nagyon magas épületek esetében – nagyobb. Az ilyen helyszíneken a szélvédelmet is magában foglaló rögzítési módot kell választani. A szigetelést is úgy kell megtervezni, hogy a szigetelőanyag bármilyen rögzítési módszer segítségével installálható legyen a tetőn.

A napelemek optimális működéséhez időszakonként karbantartásra van szükség. Bizonyos esetben a napelemek elrendezésén is változtatni kell, pl. ha további tetőinstallációk kerülnek telepítésre, mint váltóáramú berendezések, vagy további tetőablakok kerülnek kialakításra. A lapos tetőhöz kifejlesztett speciális szigetelőlemezek megfelelő nyomószilárdságuknak és pontszerű terhelhetőségüknek köszönhetően nem sérülnek és nem mozdulnak el egy karbantartás során. A tetőn végzett esetleges módosítások alkalmával a szigetelőlemezek könnyen eltávolíthatók, cserélhetőek vagy szükség szerint az új méretre vághatók.



További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Napelemek számokban

A napelemet tervezgetőknek azt az általános szabályt szokták mondani, hogy maximálisan akkora napelem kapacitást érdemes házunkra kiépíteni, amennyi az átlagos villanyáram fogyasztásunkat...


Napelemes tetőcserép

Szolár, azaz napelemes cserepet fejlesztetta Terrán Tetőcserép Gyártó Kft a BME együttműködésével.