Az ácsszerkezetek évezredek óta alapvető részét képezik az építészetnek, már az egyiptomiaknál, a görögöknél és a rómaiaknál is megfigyelhető volt az alkalmazásuk. Elsősorban az épületek stabilitását és teherhordó képességét biztosítják, amelynek mértékét a megfelelő szerkezeti tervezés, az ácsmunka minősége, valamint a kivitelezés precizitása nagymértékben befolyásolja, hiszen az elemek pontos illesztése és a terhelés elosztása kulcsfontosságú a hosszú élettartam és a biztonság szempontjából.
Kézművességtől a robotokig
Az újgenerációs megoldásokkal és a technológia fejlődésével természetesen egyre inkább kiküszöbölhetők a pontatlanságok, sőt. Előre gyártott szerkezetek esetében – a legmodernebb CNC-robottechnológiás eljárásnak köszönhetően – a faanyag-megmunkálás és gyártás gyors, programozott, az anyagmennyiség milliméter-pontossággal meghatározható, a hagyományos módszerhez képest akár 15%-a megtakarítható. Így jelentősen csökkenthetők a költségek, valamint a környezeti terhelés. Az előre kialakított ácskapcsolatok révén az elemek összeállításának ideje a helyszínen nagymértékben lerövidül, nincs szükség utómunkára, nem kell vágni, a terep ezáltal tisztább és rendezettebb marad.
A hagyományosan készülő ácsmunkák során a faelemeket kézi szerszámokkal munkálták meg, az elemek összekapcsolását fakötésekkel, például csapolásokkal, lapolásokkal és rovásokkal végezték. Ezek ugyan igen erősek és tartósak voltak, de a szerkezetek összetettsége okán a kivitelezés igen sok időt vett igénybe. A fém kötőelemek, valamint a előre gyártás révén jelentős mértékben egyszerűsödött a folyamat, az elkészülés időtartama is drasztikusan lerövidült.
Kortárs alapanyagok
A modernizáció során a felhasznált alapanyagok is változtak. Megjelent a hossztoldott lamellákból álló BSH ragasztott gerenda, a rétegelt-ragasztott fa (glulam) és a keresztlaminált fa (CLT). Ezek mindegyikét nagyobb stabilitás, magasabb fokú mérettartás és teherbírás jellemzi a hagyományos fagerendákkal összehasonlítva, ám azok továbbra sem koptak ki a kínálatból. Nem véletlenül. A fenyő fűrészáru rugalmassága, szemet gyönyörködtető megjelenése, és nem utolsósorban kedvező ára miatt közkedvelt alapanyag a szakemberek és az építkezők körében is. Könnyen alakítható, vágható és illeszthető, ami lehetővé teszi a bonyolultabb szerkezeti formák kialakítását is. Természetes szépsége és melegsége látszó elemként meghagyva különleges esztétikai értéket kölcsönöz az épületeknek.
Stílus és minőség a tetőhéjazatnál
A tetőépítésben alkalmazott eljárások fejlődése a tetőcserepek evolúciójában is megfigyelhető. A héjazat ugyan legalább annyira teljesít funkcionális szempontokat, mint a tetőszerkezet, elsősorban mégis esztétikai kritériumok alapján választjuk ki a telepíteni kívánt típust. A cserepek hosszú ideig megőrzik színmélységüket, jobban ellenállnak az UV-sugárzásnak, a felületük öntisztulóvá válik.
Forrás: Magyar Építők