Tetőfedés kerámia tetőcseréppel

2020-11-12 12:18:27 | Módosítva: 2020-11-13 09:18:51

Funkcionális és esztétikai tartósság, életteli színek akár egy életre. Az agyag évezredek óta fontos része az emberi életnek – a természet ajándéka, éppúgy, mint a víz, vagy akár a napfény. Annyira természetes alkotóelemévé vált lakókörnyezetünknek, hogy szinte észre sem vesszük a jelenlétét, és ez így van jól: ott rejtőzik a falakban, a tetőcserepekben, vagy akár a kertben, konyhában is.


Miért használjuk olyan szívesen a kerámiát már az ókori Mezopotámia óta? Mert emberközelinek és megbízhatónak tartjuk; mert stabil, tartós és biztonságos, és persze időtálló, ugyanakkor nem szorul karbantartásra.

A tradicionális, íves vágású, téglavörös vagy piros színű tetőcserép a gyerekrajzokon elválaszthatatlan része a házaknak. Ha ettől elrugaszkodva a tervező asztalokon életre kelő épületekre pillantunk, akkor azt látjuk, hogy a kerámia tetőcserép a legkülönbözőbb formákban elérhető, és bármely építészeti stílus kedvelője megtalálhatja köztük a számára megfelelőt, a modern házaktól a műemlékekig.

A kerámia tetőcserepek összes előnyös tulajdonsága az alapanyagának, az agyagnak köszönhető. Évezredes történelme alatt bizonyította, hogy az égetett kerámia kiválóan állja az idő és időjárás próbáját. Mivel a cserép a maximális törőszilárdságát már a kiégetés pillanatában eléri, a kész tető is az első pillanattól kiemelkedően bírja a terhelést.

A kerámia porózus szerkezete nedvesség felvételére és elpárologtatására is képes, ennek köszönhetően evaporatív hűtéssel képes hozzájárulni a tetőtér kellemes hőmérsékletéhez. Sokan tartanak attól, hogy amennyiben a cserép nedvességet tud felvenni, akkor a fagyás valószínűsége növekszik. Amennyiben az agyag minősége önmagában, vagy modern finomítási módszereknek köszönhetően megfelelő, akkor ezek a pórusok tölcsérszerű formájukkal lehetővé teszik, hogy a megfagyó víz térfogat-növekedésének teret biztosítsanak a cserép bármiféle károsodása nélkül.


A szabványszerű vizsgálat szerint a fagyállóságot a cserepeket beáztatva, maximális vízfelvétel után 150 cikluson keresztül kell vizsgálni. Ez azt jelenti, hogy egy speciális fagyasztókamrában a cserepeket le kell fagyasztani, és szobahőmérsékletű vízzel fölengedve kell kiolvasztani minimum 150 egymást követő alkalommal. Ez a vizsgálat is bizonyítja a Tondach kerámia cserepek kiváló faggyal szembeni ellenállóságát.

Gyakran felmerülő kérdés a kerámia építőanyagok kapcsán a mészkukac kialakulásának lehetősége. A mészkukac megjelenését az agyag finomítása után, az agyagszemcséknél lényegesen nagyobb meszes ásványdarab jelenléte okozhatja. A kiégetéskor ez a mész égetett mésszé alakul, és amikor először találkozik nedvességgel, oltott mész keletkezhet belőle. Ez a folyamat térfogat-növekedéssel jár, és felületi hibák megjelenéséhez vezethet. A Tondach cserepek gyártásakor az agyagot 200 mikronnál is finomabb, púderszerű porrá finomítjuk, így garantálva, hogy mészkukac kialakulásához vezető maradvány ne kerülhessen a késztermékbe.

A natúr kerámia téglavörös színét az alapanyag fémoxid tartalma és az égetési eljárása határozza meg. A natúr cserép anyagában színes, vágott éleken is a felületen láthatóhoz hasonló megjelenést biztosít. Ha a téglavöröstől eltérő színt szeretnénk, akkor az engóbozás technológiáját kell alkalmaznunk. Mivel égetett kerámiát évezredek óta gyártanak, az engób fogalmát már a Magyar néprajzi lexikon is definiálja: „a cseréptárgyakra az első égetés előtt kerülő, a tárgy egész felületét fedő vagy egyes részeit díszítő agyagfesték”.

Ezt az engóbot különböző fémoxid tartalmú agyagporok, további fémoxidok és esetenként speciális üvegpor vizes oldata alkothatja. Mivel égetéskor a cserepet a lágyuláspontját meghaladó hőmérsékletre, 1000 °C fölé hevítjük, agyagfesték az agyaggal eggyé válik, azaz fuzionál, így egy elválaszthatatlan, lekaparhatatlan felületet képez. Innen kapták a Tondach színes felületei a FusionColor és FusionProtect elnevezéseket. A különböző összetételű engób keverékekkel egyre pórusmentesebb felületeket vagyunk képesek létrehozni. Minél homogénebb a felület, annál kevésbé tudnak rajta megtapadni a szennyeződések vagy a moha. Nem kell attól tartani, mint más utólag műanyag festékkel színezett tetőfedő anyagok esetén, hogy UV vagy egyéb környezeti tényező hatására a tető elveszíti színét, és felújító festék alkalmazása válik szükségessé. A FusionProtect felület a szél és csapadék eróziós hatásával szemben is kiemelkedő védelmet biztosít. A TondachFusion technológiával kialakított fakulás-mentes, időtálló színei garantálják a tető esztétikai tartósságát.

Molnár Gergely, termékmenedzser

www.wienerberger.hu/termekek/tondach.html


További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.

Azbesztes pala helyére alumínium fedés

A családi házak mintegy 40%-a sajnos ma is a környezetszennyező és erősen egészségkárosító, jellegzetes szürke, bordós és kopott piros azbesztes palával fedett. Van tehát feladata a...


Tetőfedő anyagok

Ahány ház, annyiféle tető van rajtuk. Az épületek tetőzete és annak szerkezete sokban függ attól, hogy milyen fedőanyag kerül a tetőszéket alkotó gerendavázra. Az anyagok választéka igen...