Bizonyára sokak érdeklődését felkeltette múlt havi számunkban megjelent Földgömbös könyvtámasz című írásunk. Az állvány elkészítéséhez szükséges anyagok könnyen beszerezhetők, akár otthon is előfordulnak. Nagyobb gondot okoz a hozzávaló gömb beszerzése, rátalálása. Ha nem akadunk megfelelő gömbre, a földgömböt elkészíthetjük saját kezűleg is viszonylag kevés idő és pénz ráfordításával, gipszből.
Először a gömb méretét kell eldöntenünk, hogy megfelelő formát készíthessünk hozzá. Egy 11 cm átmérőjű gömb megformázásához megfelelő egy fél kg-os Rama margarin tisztára mosott doboza. Kell készíteni kemény kartonból a tervezett gömb méretéhez igazodó, félkör alakú simítószerszámot, mellyel az ívet fogjuk kialakítani (1). A doboz aljának közepére kb. 1,5-2 cm átmérőjű gyurma- vagy gitt-golyó csapágyat helyezzünk, melynek teteje 5,5 cm-re legyen a doboz tetejétől, felső peremétől. Következhet a formakészítés. Megfelelő mennyiségű gipszet keverünk (kis kiszerelésben 2 kg háztartási boltban, festéküzletben kapható), amit egy késsel vagy spatulával nagyjából a dobozba kenünk, ha már sűrűsödni kezd, vigyázva arra, hogy néhány mm-rel kisebb legyen, mint a leendő kész forma.
Ügyeljünk arra is, hogy a csapágy szabadon maradjon! Amíg a gipsz köt, újat keverünk, kevesebbet, s az előbb elkészített felületre kenjük. Könnyed, de gyors mozdulatokkal a félkör alakú simítót a doboz széléhez nyomva forgatjuk körbe (1) úgy, hogy a fölösleges anyagot a széléről le-le szedjük, és azt az esetleg hiányos helyre kenjük. A gipsz teljes megkötése előtt az apró hibákat javítsuk ki. Ezzel végeztünk a formakészítéssel. Az előbb kialakított formát nem baj ha még nem száradt ki teljesen folpack háztartási csomagoló fóliával vagy egy darab vékony nejlonnal béleljük ki (hogy majdani gömbünk ne legyen súlyos, apróra vagdalt hunagrocell bekavarásával könnyítsünk a gipszen). Töltsük meg a forma üregét a felaprított hungarocellel, és az így kimért adaghoz keverőedényben annyi száraz gipszet tegyünk, amennyi közéfolyik. Megfelelő mennyiségű víz hozzáadásával keverjük össze, s amíg sűrűsödik, a folpack-kal kibélelt forma csapágyába szúrjunk egy műanyag szívószálat. Ez lesz a gömbünk tengelye. A massza formába öntése közben ügyeljünk arra, hogy a tengely középen álljon, és még a gipsz kötése előtt, amikor már nem türemkednek a felszínre a hungarocell darabkák, simítsuk el a felületet.
Rövid idő múlva, ha a félgömb már kellően megszilárdult, a bélést a tengellyel összefogva óvatosan emeljük ki (3). Leszedhetjük a fóliát, és óvatos mozdulatokkal, a lyukat bővítve húzzuk ki a szívószálat is, hogy lehetőleg könnyen csússzon a helyén. Az előbb leírt módon készítsük el a gömb másik felét is. Ennél is lényeges, hogy a szívószál tengely középen maradjon és legalább 10 cm-re álljon ki. Ha már majdnem megkötött, az első félgömböt fűzzük a tengelyre. Figyeljünk közben a szélekre, az illesztésekre (4). Ne túl erősen nyomjuk össze, nem baj ha kevés fölösleges anyag kitüremkedik. Ezt, ha nem túl sok a felesleges anyag, a formából körben kilógó fólia felső félgömbre történő simításával tüntethetjük el. így pontosabb lesz az illesztés. Kb. fél óra múlva kiemelhetjük (4) az elkészült gömböt, majd leszedhetjük róla a fóliát és kihúzhatjuk a szívószálat is. Mivel a formaleválasztó fólia miatt gömbünk kissé ráncos, kevés gipsszel a hibákat még frissen kijavíthatjuk, eltüntethetjük. Teljes száradás után közepes finomságú csiszolópapírral simíthatjuk, igazíthatjuk véglegesre a gömb alakját. Következhet a térkép elkészítése. Tizenkét cikket rajzoljuk fehér vagy színes papírra négyzetháló segítségével, vagy másoljuk (nagyítsuk) megfelelő méretűre a rajz szerintit. Gömbünk kerülete 341 mm, ha 110 mm az átmérője. Az egyes cikkek egyenlítői szélessége 28,5 mm, amihez az átfedések miatt hagyjunk rá 3-3 mm-t. A cikkek hossza 170,5 mm.
Ha a rajzolással elkészültünk, célszerű a cikkeket a hátoldalukon megsorszámozni, így ragasztáskor könnyebb dolgunk lesz. Ragasztáshoz a gömböt lehetőség szerint valamilyen állványra rögzítsük, vagy fűzzük fel egy kb. 80 cm hosszú huzalra, melynek derékszögbe behajlított végeit alakítsuk háromszögűre, hogy megálljon. A gömböt és a felragasztandó cikkeket kenjük be tapétaragasztóval (más fajta ragasztó is megfelel), és kezdhetjük is a felragasztást (5). Érdemes a sorszám alapján haladni a ragasztással, és ott kezdeni a felrakást, ahol a Csendes-óceán van, mert kisebb pontatlanság esetén a végén itt lesz legkevésbé feltűnő az eltérés. A cikkek illesztésénél ügyeljünk a földrészek kontúrjainak és a szélességi körök vonalainak találkozására. Száradás után javítsuk ki az előforduló hibákat. Most már csak a színezés, festés, esetleges feliratozás van hátra, amit készíthetünk vízfestékkel (6), esetleg filctollal. Könnyebb a helyzetünk, ha nem fehér papírra rajzoltunk, mert így eleve van egy alapszínünk. A fehér alapot színezhetjük csak domborzatira, de több türelemmel készíthetünk politikai földgömböt is a nagyobb országok megnevezésével, a nagyobb városok bejelölésével. Az elkészült és megszáradt, most már igazinak nevezhető földgömbünket érdemes színtelen lakkal bevonni. A korábban ismertetett állvány méreteit módosítva készítsük el, és állítsuk össze saját kezűleg festett fölgömbünkkel. Ezzel a módszerrel természetesen nagyobb átmérőjű gömböt is készíthetünk, ami nem csak földgömb lehet. Bizonyára mindenkinek sok öröme lesz ebben a nem sok szakértelmet, anyagot, hozzávalókat, inkább türelmet igénylő munkában.