Faöntöző zsák
Ez egy könnyen kezelhető, csöpögtető öntözési megoldás fákhoz. Mivel a zsákot a törzs köré kell tekerni, így igen különböző vastagságú 3-20 cm törzsátmérőjű növényekhez is ideális. Ennek a lassú áteresztésű, 75 literes faöntöző zsáknak a segítségével erőteljes, egészséges facsemetéket és fákat nevelhetünk. Ám ha egy vastagabb törzsű, idősebb fát szeretnénk vele jobb kondícióba hozni, akkor két faöntöző zsák összezipzárazása is lehetséges, megduplázva a vízmennyiséget.
A csöpögető rendszerekhez hasonlóan e zsák is folyamatos, egyenletes vízellátást biztosít. Ez előnyös, hiszen a lassan adagolt vizet a fa jobban fel tudja venni, a víz így nem süllyed a gyökérzóna alá, és a tápanyagokat sem mossa le a mélyebb rétegekbe, mint árasztásos öntözés esetén. Könnyen kezelhető, áthelyezhető, egy zipzárazással le-, és felszerelhető, és olyan helyen is alkalmazhatjuk, ahol nem lehet megvalósítani csöpögtető öntözést. A faöntöző zsák a talajt fokozatosan, mélységében nedvesíti át, lehetővé téve, hogy a gyökerek mélyebbre hatoljanak, és gazdaságosabb, egészségesebb vízhasznosulást érjünk el. Csökkenti az öntözéssel egyébként gyakran kialakuló felszín irányába történő gyökérnövekedést, megóvva ezzel a fát a talajból való kifordulástól – pl. szél hatására.
Függőleges kert, avagy zöldfal
Már korábban is kaphatók voltak műanyagból készült zöldfal elemek, de elérhetők ennek az olcsóbb, szőtt fóliából készült változatai is. Könnyű felszerelni ezeket a zsebes fóliafalakat a rájuk szerelt lyukerősítő gyűrűk segítségével. Anyaguk vízálló, UV-ellenálló, szőtt polietilén, így kültérben, vagy beltérben is használhatóak. A függeszthető, zsebes függőleges falak előnye, hogy kis helyigényűek, dekoratívak, áthelyezhetők, a növények cserélhetők. Függeszthetjük falra, kerítésre, de készíthetünk hozzájuk saját állványt is.
Beültetésekor háromnegyedéig töltsük meg a zsebeket könnyű, pl. kókuszrostot vagy tőzeget tartalmazó virágfölddel. Ültessük bele a palántákat. A fal elhelyezésénél vegyük figyelembe a növények fényigényét is. Kerti használatban a szezon végén egyszerűen összehajtogatható és eltehető, majd jövőre újra hasznosítható.
Főként sekélyen gyökerező, kistermetű, lassan fejlődő növényeket ültessünk bele. Alkalmas fűszernövények, kisebb termetű zöldségnövények tartására is. De kúszónövényeket is ültethetünk a zsebekbe, csak ebben az esetben azokat rendszeresen metszeni kell, hogy ne boruljon fel a gyökér-lomb arány.
Állítható PET palackos csöpögtető önöntöző
Ez egy egyszerű műanyag eszköz, amit egy vízzel töltött üdítős PET palackra kell rácsavarni, majd fejre állítva beszúrni a növény mellé a földbe. Vannak egyszerűbb típusok, melyek lassan engedik a vizet, a profibbaknál állítható a víz leadásának a sebessége. Nagy előnye, hogy tényleg bármilyen szabvány méretű kupakkal rendelkező palack (pl. ásványvizes, vagy üdítős palack) használható vizes tartályként hozzá, fél literestől a másfél literesig. Jó szolgálatot tesz, ha távol vagyunk otthonról, de nem szeretnénk, ha a növényeink talaja gyorsan kiszáradjon. De nem csak cserépben használható ez a vízvezeték nélküli “manuális csöpögtető rendszer”, hanem a veteményesben is képes a növények folyamatos öntözésére, illetve a talajt mélységében nedvesen tartani. Ez főleg palántázás idején hasznos, amikor megnövekszik a növények vízigénye. Az így öntözött növények mellett nem tömörödik a talaj, mint árasztásos öntözésnél, és a víz nem mossa ki a tápanyagokat a talaj mélyebb rétegeibe. Az állítható típusnál 3,5–22–55–90 ml/óra vízleadás oldható meg.
Fejjel lefelé felfüggeszthető paradicsomtermesztő zsák
A fejjel lefelé felfüggeszthető paradicsomtermesztő zsák helyszűkében lévő, időhiányos városi kertészeknek is ajánlott. Használatával lehetőségünk lesz kis erkélyen, kert nélkül is szüretelni saját termést. A fejjel lefelé termesztés előnye a helykihasználás, valamint látványnak is elég érdekes, mondhatni extrém. Az már csak hab a tortán, hogy nem kell gazolni, és az öntözővíz is hamarabb jut el a gyökerekhez.
Hagyományosan uborkát és paradicsomot termesztenek így, de szóba jöhetnek más zöldségek, sőt fűszernövények is. A paradicsomtermesztő zsák hordozható, alkalmazkodni lehet vele az időjáráshoz, vagy a kerti adottságokhoz. A növények mindig tiszták, nem veri fel az eső a sarat. A talajszinten portyázó kártevőknek nagyon nehézzé teszi a dolgát. A növények magasabban vannak, mintha a talajból nőttek volna, ezért a talaj menti fagyokat nagyobb eséllyel tudják átvészelni. A művelési területet két szinten lehet kihasználni. A csomag tartalmazza a harmonikaszerűen összehajtott zsákot a zöld műanyag fedővel, az acélfüggesztővel, belül található egy csavarmenetes kampó és egy szivacskorong.
Beüzemelésekor húzzuk át óvatosan a talajából kiemelt paradicsompalántát a szivacskorongon, így mintegy gallért kap a palánta. A szivacskorong segít majd megtartani a talajt, amíg a paradicsom gyökérzete megerősödik a fölötte elhelyezkedő talajban. A szivacskorongnak, ahogy a növény fejlődik, egyre kevesebb a szerepe, hiszen a gyökerekkel való behálózottság révén a növény megtartja a talajt. Ültetéskor óvatosan tekerjük a gyökereket egy újságpapír csíkba, azzal együtt dugjuk át a gyökeres részt a szivacskorongon, és igazítsuk olyan magasságba, hogy majd minél mélyebben kerüljön a talajba. Tartsuk szem előtt, hogy minél mélyebben lesz a palánta a földben, annál jobban be fog gyökeresedni, és annál erősebb lesz a paradicsom szára.
ű
A szettben először még harmonikaszerűen összehajtott állapotban lévő zsák tetején keresztül (az akasztónál) helyezzük be a felgallérozott paradicsompalántát úgy, hogy a gyökerek belül maradjanak, csak a zöld hajtás lógjon ki az alsó, kerek nyíláson. Esetleg itt is célszerű a leveleket óvatosan újságpapírba tekerni, amit a művelet végén természetesen eltávolítunk. Ezután fölülről, kézi lapáttal vigyázva töltsük fel földdel úgy, hogy a zsák kb. 70%-át töltjük meg, így marad hely a gyökereknek fejlődni. Ez azt jelenti, hogy a betöltött föld szintje ne legyen 10 cm-nél közelebb a zsák szájához. Jó minőségű és lehetőleg könnyű (tőzeges, kókuszrostos, perlites) termesztő közeget használjunk.
A talajfeltöltést óvatosan végezzük, hogy minél kevésbé sérüljön a palánta gyökere. Bár a paradicsom a gyökérsérülésre kevésbé érzékeny, mint sok más növény, pl. a paprika. A feltöltés után tegyük vissza a fedőt a zsák szájára (ahol az akasztó van). A fedő csökkenti a párolgást, és védő funkciója is van (eső, madarak kapirgálása stb.). Óvatosan öntözzük be fölülről a talajt, hagyjuk, hogy teljesen átnedvesedjen. Ezután felfüggeszthetjük a zsákot, de elérhető magasságba úgy, hogy az öntözés kényelmes legyen.
Rekeszes ültető zsák
Korábban már írunk lapunkban a zsákos növénytermesztésről, és előnyeiről. Nagy előnye az áthelyezhetőség, hogy a zsákokat az első fagyok érkeztével fagymentes helyre vihetjük, így még olyan zöldségek is beérhetnek benne, melyek szabad földön már elfagynának késő ősszel. A rekeszes zsák előnye, hogy amikor letermett valami benne, akkor az adott rekeszbe úgy ültethetünk mást, hogy azzal nem bolygatjuk meg a többi növény gyökerét. A szép külső pedig azt célozza, hogy attól, hogy haszonnövényt termesztünk, még nem kell lemondani a látványos megjelenésről. Egy ilyen zsákban tartott zöldség, vagy fűszer összeállítást nem kell rejtegetni, hiszen nagyon jól mutat a teraszon, vagy a dísznövények között is.